Danskere i Vuelta a España 2025
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Her er de syv danske ryttere, der efter planen skal cykle med i Vuelta a España 2025:
- Jonas Vingegaard (Visma | Lease a Bike) – Favorit til den samlede sejr efter at have været toer i Tour de France 2025. Vil blandt andet have Sepp Kuss og Matteo Jorgenson som hjælperyttere.
- Mikkel Bjerg (UAE Team Emirates‑XRG) – Udtaget til holdet sammen med João Almeida og Juan Ayuso, der er holdets Vuelta‑håb i Pogačars fravær.
- Christopher Juul‑Jensen (Team Jayco AlUla) – Er udtaget til Jayco AlUla’s trup, som blandt andet også inkluderer Ben O’Connor og Anders Foldager.
- Anders Foldager (Team Jayco AlUla) – Er som nævnt øverst udtaget til samme Jayco AlUla-hold som Juul-Jensen. Hans rolle bliver at hjælpe til i både flade og bjergrige etaper.
- Mads Pedersen (Lidl‑Trek) – En af Lidl‑Treks nøglekørere, da han er klar favorit til pointtrøjen (den grønne) ved løbet.
- Søren Kragh Andersen (Lidl‑Trek) – Fungerer ofte som hjælper for ryttere som Pedersen og Ciccone, men vil også have fokus på etapesejre og det samlede klassement.
- Jonas Gregaard (Lotto) – Udtaget til Lotto-holdet (ProTeam-indbydelse) sammen med ryttere som Elia Viviani og Alec Segaert.
Den første danske Vuelta-vinder?
Det er endnu ikke lykkes for en dansk cykelrytter at vinde Vuelta a España. Det tættest, vi er kommet, er Jørgen Marcussens fjerdeplads fra 1981. Marcussen sluttede dengang 3.33 efter løbets vinder - italienske Giovanni Battaglin og 1.02 efter Vicente Belda, som indtog det nederste trin på podiet.
I år synes chancerne for en dansk vinder dog større end nogensinde. Suveræne Tadej Pogacar er ikke med, og det har automatisk gjort Jonas Vingegaard til kæmpe favorit til at vinde løbet. For når Pogacar er ude af billedet, så er der ingen tvivl om, at Jonas Vingegaard er verdens bedste Grand Tour-rytter.
Vuelta a España-ruten passer ham fint, og hans største force i Grand Tours er vel også hans uovertrufne evne til at restituere. Han har selv flere gange udtalt, at han i tredje uge af en Grand Tour ikke føler sig lige så mærket som konkurrenterne. Det har vi set eksempler på i de seneste udgaver af Tour de France.
Vinder Vingegaard løbet? Se odds på Vuelta a España her.
100% velkomstbonus op til 1.000 kr.
Yderligere vilkår
Kun for nye spillere hos Betano | Få 100% bonus op til 1.000 kr | Min. indbetaling: 50 kr. | Omsætningskrav: 5 x (indbetaling + bonus) | Minimum odds: 1,80 | Omsætningskrav skal været opfyldt senest 60 dage efter aktivering af bonus | Bonussen kan kun indløses én gang pr. person | Betanos generelle regler og vilkår gælder
Regler og vilkår: Vi henviser til Betano hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.
FAQ om danskere i Vuelta a España
Hvor mange danskere er der med i Vuelta a España i år?
Der er syv danskere med i Vuelta a España 2025: Jonas Vingegaard, Mikkel Bjerg, Christopher Juul‑Jensen, Anders Foldager, Mads Pedersen, Søren Kragh Andersen og Jonas Gregaard.
Hvilken danskere har størst chance for at vinde løbet/etaper i Vuelta a España?
Jonas Vingegaard har helt klart størst chance for at vinde Vuelta a España, mens Mads Pedersen også er favorit til at vinde den grønne pointtrøje. Man skal heller ikke udelukke en etapesejr til især Søren Kragh Andersen.
Tilføj kommentar