Match center
Tabt
Spiltip af Weberen
den
21 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Ward-Prowse rejse sig sammen med West Ham?
I denne runde skal West Ham en tur til City Ground. - Jeg tror Ward-Prowse kan gøre sig gældende og få skudt på mål.
- Chance (Over-Under)
- 50-50%
- Betvalue
- 3117,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Betting tip
- James Ward-Prowse tager straffespark og frispark. Ift. straffespark så er Bowen og Paqueta også en kandidat, men Lucas Paquetá er ude.
- Forest har vist skrøbeligheder i denne sæson, og har lukket 44 mål ind i 24 PL kampe.
- Forest snitter 40,3% af boldbesiddelsen i deres kampe, så jeg håber lidt på at West Ham får set lidt mere til bolden i dette opgør, og vil gribe teten her, hvilket kan give chancer og skud på mål.
- Da Paqueta er ude bliver Ward-Prowse rykket længere frem ad banen. Hvor Socuk og Alvarez tager de defensive roller på midten.
- Ward-Prowse snitter 0,5 skud på mål pr. kamp og har 1,2 skud pr. kamp. Han har ramt kassen i 3 ud af hans seneste 5 PL kampe, hvor West Ham har stået overfor bl.a. Brighton, Arsenal og Man. Utd.
- Forest har en xGA på 34,8 hvilket er i den bedste halvdel af PL. Dernæst så syntes jeg faktisk også at Forest har haft nogle gode takter i deres spil under Nuno, og skal man sammenligne de to hold, så mener jeg Forest er i bedre forfatning end West Ham.
- West Ham spiller noget meget defensivt fodbold, og har xG på 32,9 i snit, hvilket er i den nederste havldel. Derudover snitter West Ham 11,25 skud pr. kamp og 3,67 skud på mål, hvilket er i den laveste ende af PL.
- Ward Prowse kan blive trukket længere tilbage på banen. Han er god til at komme med frem, men når man ser på, hvordan West Ham har spillet på det seneste, så kan det være Ward-Prowse får flere defensive forpligtelser i dette opgør.
Oddsmarked
Oddset på at Ward-Prowse får ramt målet står i odds 1,80 hos bet365. Til sammenligning ligger unibet helt oppe i odds 2,35 som jeg mener er værd at gå på.
Holdene:
Nottingham Forest: Monitel og Wood er begge ude. Derudover er Aina, Boly og Ibrahim Sangare lige kommet retur fra AFCON, og må være tvivlsomme til dette opgør.
West Ham: Her er Antonio og Lucas Paqueta begge ude.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar