Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Gode offensiver - det kan give hjørnespark!
Brighton skal en tur til Etihad i denne runde, og jeg glæder mig til, hvad der venter. Det kan gå i alle retninger, men jeg tror dog det bliver med det offensive i fokus.
- Chance (over-præcis-under)
- 50-12-38%
- Betvalue
- 2107%
- Spilbar ned til odds
- 1,76
- Rigtig/forkert
- Efter de første 8 runder ligger Brighton med 16,25 skud pr. 90 min nr. 3 i PL og lige under ligger Man City med 16,12 skud pr. 90 min.
- Det er to hold der vil spille offensivt, og jeg har svært ved at se Brighton pakke sig, hvilket vil sige det kan blive et opgør der kommer til at bølge frem og tilbage, og hvor der kommer chancer, skud, indlæg, hvilket alt sammen kan føre til hjørnespark.
- Brighton spiller med Ferguson på top, hvor Adingra, Pedro og Mitoma muligvis står bag ham, det kan betyde indlæg, og udfordringer over kanterne.
- Man. City skal jagte det forspring de har givet Tottenham og Arsenal med to nederlag i træk. Det kan betyde at man vil gå højt, og være meget pågående, hvilket kan give hjørnespark.
- Både Man. City og Brighton ligger meget gennemsnitligt ift. indlæg pr. kamp. Brighton er nr. 13 og Man. CIty er nr.10
- Man. City er gode til at tage tempoet ud af kampene, og så accellerere lige pludselig. Dette kan sagtens fører til, at vi får et opgør, hvor der til tider vil være lav intensitet når Man. City spiller den rundt, og Brighton måske ikke får held med deres presspil.
- Brighton ligger med et snit der hedder 9,2 hjørnespark pr. kamp, og Man. City ligger med 8,9 så det er meget gennemsnitligt ift. de andre hold i PL.
- Dette opgør kommer lige på bagkant af en landskampspause, hvor begge hold har haft en masse folk afsted, og det kan gøre lidt ved rytmen, hvilket måske tager nogle minutter at få på plads igen, og det kan betyde at offensiverne måske ikke får skabt så meget i starten af dette opgør.
Der er mange veje at gå i dette opgør, som jeg tror bliver underholdende og med mange mål, skud og hjørnespark. Så jeg er gået med mange varrianter, også med over 10,5 hjørnespark til odds 2,60 hos unibet.
Holdene:
Manchester City:
Ederson; Walker, Stones, Dias, Gvardiol; Rodri, Kovacic; Foden, Alvarez, Grealish; Haaland
Brighton:
Steele; Veltman, Dunk, Webster, March; Baleba, Gross; Adingra, Pedro, Mitoma; Ferguson
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar