Match center
Tabt
Spiltip af Weberen
den
28 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tæt kamp om førstepladsen kan give få mål.
I gruppe H skal Fenerbahce en tur til Nordsjælland. Jeg tror det bliver et tæt opgør, som også kunne gå hen og blive taktisk og målfattigt.
- Chance (Over-Under)
- 51-49%
- Betvalue
- 2105,4%
- Spilbar ned til odds
- 2,04
- Rigtig/forkert
- 6-1
Betting tip
- Fenerbahce kan i den grad bruge et uafgjort. De vil kunne spille sig videre som 1'er i sidste runde imod Trnava på hjemmebane, så jeg kunne godt forestille mig et tyrkisk mandskab der vil spille lidt med håndbremsen trukket og lav risiko.
- FCN har haft rigtig svært ved at få slutprodukt på deres angreb, og offensiven virker ikke helt på plads, hvor man har rykket meget rundt på en Osman især. Kigger vi på de seneste 6 FCN kampe så er det blevet til seks mål, hvor tre af dem kom i en pokalkamp imod Viborg.
- Kigger vi på de seneste 10 kampe for FCN så er de gået under i 7 af kampene.
- Jeg kunne godt forestille mig, at vi vil få en kamp, hvor FCN vil være mest på bolden. Det tror jeg Fenerbahce vil have det fint med, da FCN højest sandsynligt vil komme til at lave mange pasninger foran gæsterne, uden det vil blive voldsomt farligt, hvis tyrkerne står rigtigt. Sidst de to mødtes havde FCN også bolden meget, men fik blot en xGF på 0,32 og havde kun 3 skud på mål.
- Fenerbahce har nogle offensive profiler, med flotte CV'er. Dzeke har lavet 10 kasser i den tyrkiske liga, og derudover så har tyrkerne også Tadic, som har lavet 6, og en Batshuayi som scorede sidste de to hold mødtes, og King. Så de har nogle offensive esser, som kan gøre ondt på FCN.
- Man kan stille sig spørgende til, hvad FCN kan bruge et point til i dette opgør. Det vil ikke bringe dem tættere på førstepladsen, og de vil stadig stå med en finale kamp imod Ludogorets i sidste runde, så man kunne godt forestille sig, at FCN vil gå planken ud og gå offensivt tilværks, hvilket også kan koste den anden vej.
- For Fenerbahce så er deres seneste 10 kampe gået under de 2,5 mål i tre af kampene, hvilket ikke peger på at vi får et lavtscorende opgør her.
Oddsmarked
Oddset på under de 2,5 mål startede i odds 1,96 hos betfair.
Holdene:
FC Nordsjælland: Hjemmeholdet er uden Oliver Antman, Mads Hansen, og Andreas Hansen
Fenerbahce: Loncoln, Luan Peres, Serdar Aziz og Alexander Djiku er alle ude af dette opgør.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar