Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kommer målene på Estadio do Dragao?
I den anden Europa League runde skal vi have et spændnede opgør mellem FC Porto og Man. Utd. En kamp som jeg ser frem til, og hvor jeg tror der kommer godt med mål.
- Chance (Over-Under)
- 57-43%
- Betvalue
- 2107,2%
- Spilbar ned til odds
- 1,75
- Rigtig/forkert
- 3-3
- Porto er startet deres sæson ganske fornuftigt. I den portugisiske liga har de fået 18 point over 7 runder, hvor de har scoret 16 mål. Det vidner om et hold der vil fremad, hvilket man også kunne se i deres første Europa League kamp der endte med et 3-2 nederlag.
- Man. Utd. har igen ramt muren, og defensivt ser det ikke særlig positivt ud. De blev udspillet imod Tottenham, hvor de tabte 3-0 og i deres første Europa League kamp måtte de også se Twente komme på tavlen. Efter de første seks runder i PL har Man. Utd en xGA på 10,8 hvilket er det femte højeste.
- Begge hold skal have kickstartet deres Europa League kampagne, hvilket kan give os et opgør, hvor begge hold er fokuseret på at komme frem og være offensive.
- Man. Utd. har flere folk ude, hvor det især er defensiven der er presset (se holdinfo).
- Porto har en stærk organisation med et godt defensivt fundament, i denne sæson har de lukket 3 mål ind i deres 7 kampe i den portugisiske liga, og i sidste sæson var det også det hold der lukkede færrest mål ind i den portugisiske liga med 27 indkasserede mål over 34 kampe.
- I PL har Man. Utd. scoret fem mål på seks kamp, og tre af dem kom imod Southampton. Så med andre ord, så de er heller ikke helt i flow i den offensive afdeling, og et af problemerne har også været konstellationen, som har skiftet fra kamp til kamp, og det er svært at få øje på, hvordan Man. Utd. vil stille deres ideal offensiv op.
- Man. Utd har vaklet på det seneste, og det kan sagtens få ten Hag og Man. Utd. til at trække sig lidt længere tilbage, og være lidt afventende på hvad Porto kommer med, hvilket kan give os et låst opgør hvor der vil gå langt mellem chancerne.
Oddset på over de 2,5 mål startede i 1,86-1,86 de fleste steder, og står i dag i 1,88 hos unibet, som jeg mener er et odds der er værd at gå på.
Holdene
Porto: Her er Marcano og Vieira begge ude med skader. Derudover er Zaidu tvivlsom.
Costa; Mario, Pedro, Perez, Moura; Gonzalez, Varela; Pepe, Sousa, Galeno; Omorodion
Manchester United: Malacia, Shaw og Yoro er alle ude. Derudover har Mainoo og Mount været tvivlsomme på det senste.
Onana; Mazraoui, De Ligt, Martinez, Dalot; Eriksen, Ugarte; Diallo, Fernandes, Rashford; Højlund
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar