Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan en ny gejst i Lyngby føre til kort?
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 41-0-59%
- Betvalue
- 2105,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,69
- Rigtig/forkert
- 1-1
- Lyngby har, i min optik, ikke ret meget offensive at komme med, og med Finnsson ude, og en ny formation, som koster lidt på kanterne, så tror jeg Lyngby kommer til at mangle fart og kreativitet oppe foran, og derfor vil FCK måske ikke skulle ty til ulovlige midler for at stoppe Lyngby.
- Lyngby fik 4.flest kort i 2016/2017 sæsonen. I 2017/2018 sæsonen fik AGF næstflest kort. I 2019/2020 og 2020/2021 sæsonen fik AGF flest kort. Det har været under David Nielsen ledelse, at holdene har fået mange kort. Så måske er det noget af det samme han vil tage frem i dette opgør.
- FCK har fået 36 kort i denne sæson, hvor Lynbgy står med 44 kort hvoraf 2 af dem er røde.
- FCK har flere offensive profiler der kan gøre ondt på Lyngby, og som kan skabe situationer der skal stoppes med ulovlige midler. Her tænker jeg især på Mattsson, Achouri, Roony og Elyounoussi.
- Jens Maae snitter 4,38 kort, hvilket er i den høje ende, og jeg tror det er ganske fint at det er en hård dommer der skal lede dette opgør, også for dette spil.
- De seneste tre indbyrdes opgør har Lyngby fået flest kort når de har stået overfor FCK.
- Lyngby kan måske komme afsted på omstillinger, hvor FCK ikke har voldsomt meget fart inde i midten, og kan Lyngby udnytte FCK's boldtab og komme afsted, så kan FCK blive nødt til at gribe til ulovlige midler.
- FCK har også et par kortkandidater, hvor især Elias Jelert (4 kort) og Diks (3 gule og 1 rødt kort) kunne komme i bogen.
- Lyngby vil højest sandsynligt stille sig lavt, og forsøge at ædelægge FCK spillet med små frispark, hvilket kan frustrer, og skabe situationer der kan give FCK kort.
Oddset på flest kort til Lyngby står til odds 1,76 hos Unibet, men vælger man asian varrianten, så kan man få odds 1,79.
Holdene:
FC København:
Falk og Goncalves var ikke med i Manchester, men forventes at være klar til dette opgør. Til gengæld forventes Theo Sander, David Khocholava, Viktor Claesson, og Lukas Lerager fortsat at være ude.
(4-3-3): Grabara - Jelert, Vavro, McKenna, Sørensen - Mattsson, Falk, Goncalves - Roony, Cornelius, Elyounoussi
Lyngby Boldklub:
Kolbeinn Finnsson er i karantæne, mens Enock Otoo, Tobias Storm, Johan Meyer, Lauge Sandgrav, Michael Opoku og Rezan Corlu alle var fraværende senest.
(4-3-3): Jensen - Kumado, Riisgaard Jensen, Bjelland, Hamalainen - Winther, Rømer, Chukwuani - Gudjohnsen, Gytkjær, Magnusson.

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar