Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+
Slessor med god start - kan udfordre en Dott i halvdårlig form
UK Championship, kvalifikation
Chance (1-2):
57-43%
Betvalue: 102,34%
Spilbar ned til odds:
2,33
Rigtig/forkert:
3-6

- Dott har tabt de sidste to kampe med 1-4 imod verdens nummer 89 og 113, Xing Zihao og Thor Chuan Leong. Ikke engang et 50-break i de 10 frames. Det er bekymrende.
- Slessor fik en stærk start på kvalifikationen i går med en 6-1-sejr over Heathcote, hvor han bl.a. lavede solide breaks på 104 og 86.
- Slessors sejr i går betyder også, at han allerede er i gang ved turneringsbordene. Det er altid en lille fordel. Dott er ikke i gang endnu, da dette er hans første kamp.
- Inden gårdagens sejr over Heathcote, havde Slessor tabt fire kampe i træk. Det var så godt nok imod stærk modstand som Hawkins, K. Wilson og Anda, men alligevel – det var ikke nogen stor oktober-måned.
- Dott så ud til at være godt spillende de kampe jeg så ham spille i oktober, bl.a. i sejren over Hawkins og storsejren over O. Lines. Finder han det spil frem, så er han berettiget rimelig favorit mod Slessor.
- 46-årige Dott er naturligvis en klart mere erfaren herre end 29-årige Slessor, og i den taktiske og mentale del af spillet er skotten et skridt foran.
Oddsmarked
Unibet og Expekt ligger (for) højt, også i forhold til konkurrenterne, der er i omegnen af 2,25 - 2,30.
Info
Der spilles bedst ud af 11 frames.
Kilder
Cuetracker, wst.tv
- Stort udvalg af sportsgrene
- Ofte fokus på Skandinavien/DK
- Stærk mobil platform
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.