Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 55-45%
- Betvalue
- 1104.5%
- Spilbar ned til odds
- 1.82
- Rigtig/forkert
Returopgør - første opgør endte med 1-0 til Alkmaar, der, i modsætning til værterne, har fået en skidt generalprøve op til denne kamp. Mesterskabskandidaterne måtte strække våben ude mod Utrecht, hvor det tidligere FCK-emne, Alexander Gerndt, scorede to mål i underhundenes 3-0-sejr. At AZ skånede et par faste spillere plus de fik en mand vist ud, har muligvis haft sin indflydelse på resultatet.
Anderlecht vandt en komfortabel sejr på 3-1 hjemme mod nedrykningskandidaterne fra Westerlo.
AZ er nogle dovne hunde, der ikke vil lægge deres trup ud på hjemmesiden - Anderlecht er anderledes gavmilde, og det ligner et Anderlecht-mandskab i stærkeste opstilling (bedømt ud fra AZ' startopstilling mod Utrecht, så ligner det også stærkeste opstilling fra dem - måske lige bortset fra Holman (offensiv midtbane), der måtte skiftes ud efter 24 minutter.
Anderlecht kom videre fra gruppespillet på imponerende vis, da alle seks kampe blev vundet. Det skal så også siges, at det måske ikke ligefrem var den stærkeste pulje, de var havnet i. Den bestod, foruden Anderlecht, af Sturm Graz, Lokomotiv Moskva og AEK Athen. I den hjemlige liga ligner det nok et mesterskab til Anderlecht, der er syv point foran Club Brügge. Meget skal gå galt, hvis Anderlecht skal smide det forspring væk i løbet af de sidste fire spillerunder.
AZ ALkmaar kæmper hårdt med PSV, Heerenveen, Twente, Feyenoord og nu også Ajax om titlen som Æresdivision-mester. AZ og PSV ligger á point i toppen - der er kun fem point ned til Ajax på 6.-pladsen, og med 12 spillerunder igen, så er intet afgjort endnu.
AZ var knap så imponerende i gruppetspillet, som Anderlecht var det, men holdet gik da ubesejrede videre med én sejr og fem (!!) uafgjorte.
Trupnyt:
Anderlecht må undvære Guillermo Molins (midtbane - ikke spillet for klubben endnu - kom godt nok til klubben fra Malmø i juni måned, men måtte otte dage senere se sig langtidsskadet i en træningskamp), Lukas Marecek (midtbane - reserve), Behrang Safari (back/wing - reserve) og Tom De Sutter (angreb - reserve/indskifter).
Truppen:
Bedi Mbenza, Biglia, Canesin Matos, Cordier, Deschacht, Gillet, Jovanovic, Juhasz, Kabangu, Kanu, Kljestan, Kouyate, Lukaku J., Mbokani, Odoi, Proto, Schollen, Suarez, Wasilewski
Man kan stille op med samme startformation, som man gjorde i søndagens 3-1-hjemmesejr over Westerlo:
Proto; Deschacht, Juhasz, Kouyaté, Wasilewski; Kabangu, Biglia, Kljestan, Gillet; Mbokani og Suárez
I det første opgør var Matías Suárez (angreb - holdets stjerne og næsttopscorer i ligaen - topscorer i EL) nødt til at starte ude, men i aften ventes han at starte inde, ligesom han gjorde i det i weekenden mod Westerlo.
AZ Alkmaar er ikke altid så gode til at komme med oplysninger om deres trup. De har endnu ikke offentliggjort truppen, men man skånede nogle spillere i weekenden, hvor man tabte med 0-3 ude mod Utrecht, for at være helt klar til denne kamp. Således fik Martens og Benschop kun en halvleg hver. Holman (delt fjerdetopscorer) blev skiftet ud efter 24 minutter, hvilket naturligvis lugter af en skade. Hvor slem den så er, det skal jeg ikke kunne sige.
To hold med trang til underholdende fodbold tørner sammen, og begge holds største styrke er det offensive, hvilket jo i sig selv er godt for et over-spil. Når Anderlecht så tilmed har en AZ-føring, de skal have indhentet, så er der igen grobund for mål. At være bagud med 0-1 inden returopgøret er naturlgivis ikke noget, der nødvendigvis får folk til at trykke på panik-knappen fra kampens begyndelse, men Anderlecht-angrigriber Jovanovic har udtalt følgende:
"Jeg tror, vi bliver nødt til at score mindst tre mål for at komme videre til 1/8-finalerne...(...).. Vi skal forsøge at score så hurtigt som muligt"
Noget kunne tyde på, at Anderlecht vil prøve på at komme med 120 km/t fra starten af. Han siger dog endvider, at man heller ikke vil gå i panik, hvis målet ikke lige kommer med det samme.
Alle Anderlechts hjemmekampe i gruppespillet gik over 2.5 (4-1, 3-0 og 5-3)
I Jupiler League har man spillet 11 ud af 13 hjememkampe over 2.5
Én ud af AZ' udekampe i EL gik over 2.5 (1-1, 2-2 og 0-0).
I Æresdivisionen har AZ spillet otte ud af 12 udekampe over 2.5
Det første opgør endte godt nok kun med ét mål, men det var, efter hvad jeg har hørt, også helt utroligt. Nu er situationen så den, at vi står med et yderst stærkt hjemmehold, der skal frem og skabe kampen mod et godt udehold, der bestemt er stærkere modstand end den, Anderlecht sædvanligvis møder hjemme i Jupiler League - en liga, hvor Anderlecht har lukket 12 mål ind i 13 hjemmekampe (AZ har scoret 19 mål i 12 udekampe i Æresdivisionen).
Over 3.5 er bestemt også en mulighed, men jeg nupper standardspillet i denne omgang til et, synes jeg, rigtig fint odds.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar