18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

Tips & Spilforslag : Lyngby - FC Midtjylland: 2

Match center
6. august 2023 kl. 16:00 - Fodbold, Danmark - Superliga
Lyngby Stadion    Jakob Kehlet
Opdateret
326
0
Jeg har i betting sammenhæng gjort mig på forskellig ekspert forumer, hvor jeg seneste var hos spilXperten.
Min kæmpe interesse for fodbold startede i de gamle Herning Fremad dage, hvor jeg blev slæbt med til 1.divisions kamp i en meget ung alder, da min far var sportschef i klubben. Derefter fik jeg i slutningen af 90'erne øjnene op for det store udland, og den engelsk liga har jeg fulgt siden Dons var i Premier Leauge sidst. Jeg har også været i England en del gang efterhånden for at følge min klub Manchester United, og ser frem til at muligheden igen byder sig, så jeg kan komme afsted.
Jeg håber jeg kan bidrage med gode analyser, og interessante indspark til betxpert.
Vis mere
Vis mindre
Annonce - Denne side indeholder reklamelinks*. Spillemyndighedens hjælpelinje: stopspillet.dk
Selvudelukkelse: rofus.nu | Spil ansvarligt | 18+

FCM er startet godt, og skal i denne runde en tur til Lyngby. Jeg tror på Midtjyderne, og måske kan de få en hjælpende hånd fra en konkurrent!

Chance (1-X-2): 23-25-52%
Betvalue: 104,00%
Spilbar ned til odds: 1,92
Rigtig/forkert: 4-1
Expekt Spil nu hos Expekt
Det taler for
  • Defensivt ser FCM meget stærkere ud. De har fået en stor profil ind i Islandske Ingason, og deres første 3 betydningsfuldekampe i denne sæson, har de ikke lukket mål ind, og tilladt meget lave xGA.
  • Lucas Hey er på vej til FCN, og det er vist kun de sidste detaljer der mangler. Han er den største profil, i min optik, og han vil blive meget svær at erstatte. Derudover er Tochi på midten, også rygtet på vej videre, men her er man vist ikke lige så langt i forhandlingerne.
  • FCM har vist fundet deres 9'er i Cho. Derudover er spillere som Simsir, Olsson og især Oliver Sørensen begyndt at stemple ind. Det er faktisk et spændende FCM hold, og kan de tage noget af det spil, som de viste i sidste runde, med til Lyngby. Så tror jeg der venter tre point til Ulvene.
  • Jeg syntes FCM har en rigtig fin bredde,. Martinez sad ude imod Silkeborg, hvor Gigovic stillede fra start, og Dalsgaard var også på bænken fra start. Derudover havde man også Fossum, Dyhr og Kaba på bænken, spillere som nok ville starte inde på de fleste superligahold. Så jeg mener FCM har en god bredde, også bedre end Lyngby, og den kan blive afgørende her.
  • Thomasberg har eksperimenteret lidt med formationen, og det klæder FCM. Det at de spiller i en 4-2-3-1 eller 4-3-2-1 gør noget godt, i min optik. Det flytter flere folk frem, og giver noget mere dynamik end 4-4-2 formation, som Thomasberg ellers altid har sværget til.
Hold øje med
  • Gustav Isaksen virker også til at være på vej til Lazio. Isaksen har været en stor spiller for FCM, og han vil blive svær at erstatte. Han tilfører noget fart og gennembrudsstyrke, som de vil savne, hvis han ikke er med i dette opgør.
  • Lyngby er startet med nogle gode præstationer, og kan de fortsætte i det spor, så kan de sagtens tage point imod FCM. Lyngby har imponeret mig, og i første runde imod FCK, kunne de sagtens have taget point.
  • Lyngby har et godt tag på FCM. Kigger vi på de seneste 5 indbyrdes opgør, så har Lyngby kun tabt til midtjyderne en gang.
  • FCM har en europæisk kamp d.3 august og spiller så igen d.6 imod Lyngby her. Så Lyngby har mere friske spillere, og har haft mere tid til at forberede sig på FCM.
Oddsmarked

Oddset på FCM står de fleste steder i de 1,91ish, men Expekt er 2, som er det højeste jeg har kunne finde derude.

Holdene:

Lyngby:
Der er meget kraftige spekulationer om både Lucas Hey og Tochi Chukwuani, og mister man begge før dette opgør, så vil det være et kæmpe minus for hjemmeholdet. Jeg har ikke kunne læse mig til nogle skader hos hjemmeholdet, så det store spørgsmål er blot, om de sælger deres profiler før dette opgør.

FC Midtjylland:
Her er der også rygter der sender Gustav Isaksen videre, og det vil også være et minus for Midtjyderne. FCM har en kamp i europa torsdag, og det kan måske få konsekvenser for deres startformation til dette opgør, men jeg har ikke kunne læse mig til skader ift. deres seneste kamp, hvor de vandt ganske fortjent over Silkeborg.
Andersson og Junior er stadig ude for FCM.

  • Velkomstbonus uden gennemspilskrav
  • Stort udvalg af sportsmarkeder og oddsmarkeder
  • Super effektiv kundesupport
  • Høj tilbagebetalingsprocent

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.

Fremtidige tips

Lørdag 19. Juli 2025
- Bruger
- Ekspert
- Quick Predict
21:00 Frankrig - Tyskland: 1
2,18
Læs spiltip
Tirsdag 10. November 2026
- Bruger
- Ekspert
- Quick Predict
20:00 Statsminister: Nicolai Wammen
10,00
Læs spiltip

Kommentarer

Feedback