Tour de France 2018-startliste: BetXpert har samlet en startliste til Tour de France 2018, men modsat de normale startlister er denne udfyldt med få, vitale informationer om de enkelte ryttere, som blandt andet hvilken rolle, de forventes at få under løbet.

Hvis du vil vinde penge på Tour de France, er informationer alfa og omega. Hvad enten det handler om betting eller managerspil.

Derfor har BetXperts cykelekspert, Jesper Carstens, kigget nærmere på årets Tour de France-felt. I denne artikel listes samtlige ryttere, der deltager i Tour de France 2018 i en såkaldt startliste, men modsat de normale startlister, adskiller denne sig ved at uddybe om rytterens rolle og egenskaber.

Dette er særdeles væsentligt. Således forklarer denne Tour de France-startliste, hvorvidt en rytter forventes at have en fri rolle eller er låst til en given kaptajn, ligesom holdet sprinter og vigtige leadoutfolk udpeges.

I første omgang præsenteres de forskellige roller og styrker.

Tour de France 2018-startliste: Det betyder rollerne og styrkerne

Rolle Beskrivelse Styrke Beskrivelse
Klassementsrytter Kører efter at klare sig bedst muligt i klassementet Bjerge Har sin styrke i bjergene
Sprinter Skal forsøge at vinde de flade etaper Bakker Er bedst på de kuperede etaper - typisk udbrudskandidat
Bjerghjælper Skal hjælpe klassementsrytteren i bjergene ITT Er stærkest på enkeltstarterne
Leadout Skal hjælpe sprinteren i spurterne - ikke nødvendigvis sidste mand Sprint Ikke nødvendigvis holdets sprinter, men er hurtig i spurten
Fri rolle Rytteren er fri til at forfølge egne chancer, men kan i nogle henseender være hjælper Flad Er stærkest i det flade terræn, men er ikke sprinter
Vandbærer Kommer til at lave en del arbejde for andre Allround Kan gøre sig i mange forskellige terræn

Ligeledes vil ryttere, der er særligt stærke i udbrud være mærket med (U) efter deres styrke. De ryttere, der på holdet er udpeget som brostenshjælpere for kaptajnen, får et (B) efter styrke - det er væsentligt med tanke på 9. etape.

Rollerne såvel som rytternes styrke er baseret på dels, hvad holdene udtaler i pressemeddelelser, dels hvad jeg personligt vurderer. Bemærk at der i princippet findes flere roller og styrker, men det mest basale - og vitale - skulle være dækket. 

Er du uenig? Så fyr løs i forummet. 

Startliste til Tour de France 2018: Her er alle rytterne

Der er 22 hold, der hver især har 8 ryttere til start. Det betyder, at der er 176 ryttere, hvilket kan være lidt uoverskueligt at navigere i. Holdene står listet efter deres startnummer. 

Listen herunder opdateres i takt med, at holdene annoncerer deres Tour de France-startliste. Løbsnumrene kommer først kort før Tour-starten. 

AG2R La Mondiale

# Rytter Rolle Styrke
1  Romain Bardet Klassementsrytter

Bjerge

2  Silvan Dillier Vandbærer

Flad (B)

3  Axel Domont Bjerghjælper

Bjerge

4  Mathias Frank Bjerghjælper

Bjerge

5  Tony Gallopin Fri rolle

Allround

6  Pierre Latour Bjerghjælper

Bjerge

7  Oliver Naesen Vandbærer

Flad (B)

8  Alexis Vuillermoz Fri rolle

Bakker

Astana

# Rytter Rolle Styrke
1  Jakob Fuglsang Klassementsrytter

Bjerge

2  Magnus Cort Nielsen Vandbærer

Sprint (B)

3  Omar Fraile Bjerghjælper

Bjerge (U)

4  Dmitry Gruzdev Vandbærer

ITT

5  Jesper Hansen Bjerghjælper

Bjerge

6  Tanel Kangert Bjerghjælper

Allround

7  Luis Leon Sanchez Fri rolle

Allround (U)

8  Michael Valgren Vandbærer

Bakker

Bahrain-Merida

# Rytter Rolle Styrke
1  Vincenzo Nibali

Klassementsrytter

Bjerge
2  Sonny Colbrelli Sprinter Sprint
3  Heinrich Haussler Vandbærer Flad (B)
4  Gorka Izagirre Bjerghjælper Bjerge
5  Ion Izagirre Bjerghjælper Bjerge/ITT
6  Kristijan Koren Vandbærer

Flad

7  Franco Pellizotti

Bjerghjælper

Bjerge
8  Domenico Pozzovivo Bjerghjælper Bjerge

BMC Racing Team

# Rytter Rolle Styrke
1  Richie Porte

Klassementsrytter

Bjerge/ITT
2  Patrick Bevin Vandbærer ITT
3  Damiano Caruso Bjerghjælper Bjerge
4  Simon Gerrans Vandbærer Bakker
5  Stefan Küng Vandbærer ITT
6  Michael Schar Vandbærer

Flad (B)

7  Greg van Avermaet

Fri rolle

Bakker (B)
8  Tejay van Garderen Fri rolle Bjerge

BORA - hansgrohe

# Rytter Rolle Styrke
1  Peter Sagan

Sprinter (B)

Sprint/Bakker
2  Maciej Bodnar Vandbærer Flad/ITT
3  Marcus Burghardt Vandbærer Flad
4  Rafal Majka Klassementsrytter Bjerge
5  Gregor Mühlberger Bjerghjælper Bjerge
6  Daniel Oss Vandbærer

Flad (B)

7  Pawel Poljanski

Bjerghjælper

Bjerge
8  Lukas Pöstlberger Vandbærer Allround

Cofidis

# Rytter Rolle Styrke
1  Christophe Laporte

Sprinter

Sprint
2  Dimitri Claeys Vandbærer Flad
3  Nicolas Edet Fri rolle Bjerge (U)
4  Jesus Herreda Fri rolle Bjerge (U)
5  Daniel Navarro Fri rolle Bjerge (U)
6  Anthony Perez Vandbærer

Bakker

7  Julien Simon

Leadout

Sprint
8  Anthony Turgis Leadout Sprint

Direct Energie

# Rytter Rolle Styrke
1  Lilian Calmejane

Fri rolle

Bakker/Bjerge
2  Thomas Boudat Sprinter Sprint
3  Sylvain Chavanel Fri rolle Allround (U)
4  Jerome Cousin Vandbærer Allround
5  Damien Gaudin Fri rolle Flad (U) (B)
6  Fabien Grellier Vandbærer

Bakker

7  Romain Sicard

Fri rolle

Allround (U)
8  Rein Taarame Fri rolle Bjerge

Dimension Data

# Rytter Rolle Styrke
1  Mark Cavendish

Sprinter

Sprint
2  Edvald Boasson Hagen Fri rolle Allround/Sprint
3  Reinardt Janse van Rensburg Vandbærer Sprint/Allround
4  Serge Pauwels Fri rolle Bjerge (U)
5  Mark Renshaw Leadout Sprint
6  Tom-Jelte Slagter Fri rolle

Bakker

7  Jay Robert Thomson

Vandbærer

Flad
8  Julien Vermote Vandbærer Flad

EF Education First - Drapac p/b Cannondale

# Rytter Rolle Styrke
1  Rigoberto Uran

Klassementsrytter

Bjerge
2  Simon Clarke Fri rolle Allround (U)
3  Lawson Craddock Bjerghjælper Bjerge
4  Daniel Felipe Martinez Bjerghjælper Bjerge
5  Taylor Phinney Vandbærer ITT
6  Pierre Rolland Bjerghjælper

Bjerge (U)

7  Thomas Scully

Vandbærer

ITT
8  Sep Vanmarcke Fri rolle Flad (B)

Groupama-FDJ

# Rytter Rolle Styrke
1  Arnaud Demare

Sprinter

Sprint (B)
2  David Gaudu Klassementsrytter Bjerge
3  Jacopo Guarnieri Leadout Sprint
4  Olivier Le Gac Vandbærer Flad
5  Tobias Ludvigsson Vandbærer ITT
6  Rudy Molard Fri rolle

Bakker

7  Ramon Sinkeldam

Leadout

Sprint
8  Arthur Vichot Fri rolle Bakker

Fortuneo-Samsic

# Rytter Rolle Styrke
1  Warren Barguil

Fri rolle

Bjerge (U)
2  Maxime Bouet Bjerghjælper Bjerge
3  Ellie Gesbert Vandbærer Bakker
4  Romain Hardy Fri rolle Bakker
5  Kevin Ledanois Vandbærer Bakker
6  Amael Moinard Fri rolle

Bakker

7  Laurent Pichon

Fri rolle

Bakker
8  Florian Vachon Vandbærer Bakker

Katusha-Alpecin

# Rytter Rolle Styrke
1  Marcel Kittel

Sprinter

Sprint
2  Ian Boswell Bjerghjælper Bjerge
3  Robert Kiserlovski Bjerghjælper Bjerge
4  Pavel Kochetkov Vandbærer Flad (B)
5  Tony Martin Fri rolle/Leadout ITT
6  Nils Pollit Vandbærer/Leadout

Flad

7  Rick Zabel

Leadout

Sprint
8  Ilnur Zakarin Klassementsrytter Bjerge

LottoNL-Jumbo

# Rytter Rolle Styrke
1  Primoz Roglic Klassementsrytter

Bjerge/ITT

2  Robert Gesink Bjerghjælper/Fri rolle

Bjerge 

3  Dylan Groenewegen Sprinter

Sprint

4  Amund Grondahl Jansen Leadout

Flad

5  Steven Kruijswijk Fri rolle

Bjerge

6  Paul Martens Vandbærer

Allround

7  Timo Roosen Leadout

Sprint/Bakker

8  Antwan Tolhoek Bjerghjælper/Fri rolle

Bjerge

Lotto-Soudal

# Rytter Rolle Styrke
1  Tiesj Benoot

Fri rolle

Allround (B)

2  Jasper de Buyst

Leadout

Sprint

3  Thomas de Gendt

Fri rolle

Allround (U)

4  Andre Greipel

Sprinter

Sprint (B)

5  Jens Keukeleire

Fri rolle

Flad/Sprint (B)

6  Jelle Vanendert

Fri rolle

Bakker

7  Tomasz Marczynski

Fri rolle

Allround (U)

8  Marcel Sieberg

Leadout

Sprint

Mitchelton-Scott

# Rytter Rolle Styrke
1  Adam Yates

Klassementsrytter

Bjerge
2  Jack Bauer

Vandbærer

Allround
3  Luke Durbridge Vandbærer Flad/ITT (B)
4  Mathew Hayman Vandbærer Flad (B)
5  Michael Hepburn Vandbærer ITT
6  Damien Howson Vandbærer/Bjerghjælper

ITT/Bjerge

7  Daryl Impey Fri rolle Sprint
8  Mikel Nieve Bjerghjælper Bjerge

Movistar Team

# Rytter Rolle Styrke
1  Nairo Quintana

Klassementsrytter

Bjerge
2  Andrey Amador Bjerghjælper Allround
3  Daniele Bennati Vandbærer Flad (B)
4  Imanol Erviti Vandbærer Flad (B)
5  Mikel Landa Klassementsrytter Bjerge
6  Jose Joaquin Rojas Vandbærer Allround
7  Marc Soler Bjerghjælper Bjerge
8  Alejandro Valverde Fri rolle Bjerge/Allround

Quick-Step Floors

# Rytter Rolle Styrke
1  Fernando Gaviria

Sprinter

Sprint
2  Julian Alaphilippe Fri rolle Bakker/Allround
3  Tim Declercq Vandbærer Flad 
4  Philippe Gilbert Fri rolle Bakker (B)
5  Bob Jungels Klassementsrytter Allround/ITT
6  Yves Lampaert Vandbærer Flad (B)
7 Argentina Max Richeze Leadout Sprint
8  Niki Terpstra Vandbærer Flad (B)

Team Sky

# Rytter Rolle Styrke
1  Chris Froome

Klassementsrytter

Bjerge/ITT
2  Egan Arley Bernal Bjerghjælper Bjerge
3  Jonathan Castroviejo Vandbærer ITT/Bjerge
4  Michal Kwiatkowski Bjerghjælper Allround (B)
5  Gianni Moscon Vandbærer Allround (B)
6  Wout Poels Bjerghjælper Bjerge
7  Luke Rowe Vandbærer Flad (B)
8  Geraint Thomas Bjerghjælper Allround (B)

Team Sunweb

# Rytter Rolle Styrke
1  Michael Matthews

Sprinter

Sprint/Bakker
2  Søren Kragh Andersen Fri rolle Allround (B)
3  Nikias Arndt Leadout Sprint
4  Tom Dumoulin Klassementsrytter ITT/Bjerge
5  Laurens ten Dam Bjerghjæpler Bjerge
6  Simon Geschke Fri rolle Allround
7  Chad Haga Vandbærer ITT
8  Edward Theuns Vandbærer/Fri rolle Sprint

Trek-Segafredo

# Rytter Rolle Styrke
1  Bauke Mollema

Klassementsrytter

Bjerge
2  Julien Bernard Vandbærer Allround
3  John Degenkolb Sprinter Sprint (B)
4  Koen de Kort Leadout Flad
5  Michael Gogl Vandbærer Bakker
6  Tsgabu Grmay Bjerghjælper Bjerge
7  Toms Skujins Vandbærer Allround (U)
8  Jasper Stuyven Fri rolle Flad (B)

UAE Team Emirates

# Rytter Rolle Styrke
1  Dan Martin

Klassementsrytter

Bjerge
2  John Darwin Atapuma Bjerghjælper Bjerge (U)
3  Kristjan Durasek Bjerghjælper Bjerge
4  Roberto Ferrari Leadout Sprint
5  Alexander Kristoff Sprinter Sprint (B)
6  Marco Mercato Vandbærer Bakker
7  Rory Sutherland Vandbærer Flad
8  Oliveiro Troia Vandbærer Flad

Wanty - Groupe Gobert

# Rytter Rolle Styrke
1  Guillaume Martin

Klassementsrytter

Bjerge
2  Thomas Degand Fri rolle Allround
3  Timothy Dupont Sprinter Sprint
4  Marco Minnard Fr irolle Bjerge
5  Yoann Offredo Vandbærer Flad (U)
6  Andrea Pasqualon Sprinter Sprint
7  Dion Smith Leadout Sprint
8  Guillaume van Keirsbulck Vandbærer Flad (B)