18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Tomas Berdych/Radek Stepanek - Marcel Granollers/Marc Lopez: 1

1,83Bet365
Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Davis Cup, Tjekkiet – finale – indendørs

På forhånd havde jeg udset denne double som nøglekampen i Davis Cup-finalen, men efter gårsdagens singler føler jeg mig ikke længere så ”sikker” på, at den hellige gral er forvaret ved tjekkisk sejr her. Det skyldes grundlæggende, at Ferrer virkede mere overbevisende end Stepanek i går, og selv om Almagro måske nok med rette kan beskrives som en farlig modstander pga. et tungt arsenal, så skræmmer det alligevel en del, at Berdych smed 3-1 40-30 i fjerde sæt og blev brudt ved 4-2 i femte sæt. Der var lidt for meget slinger i valsen til min smag – også selv om han kom flot tilbage og sejrede i fornem stil.

Doublen her SKAL vindes af tjekkerne, hvis de skal have nogen chance for at vinde samlet, det føler jeg mig temmelig sikker på, og på papiret holder jeg dem også som pæne favoritter. Jo, spanierne har lige vundet sæsonafslutningen i London, men Davis Cup er noget helt andet. Helt andre regler, helt anden stemning, helt andet pres og vigtigst af alt et helt andet underlag.
Chance (1-2)
57-43%
Betvalue
1104,3%
Spilbar ned til odds
1,75
Rigtig/forkert
Læs Bet365-anmeldelse
Betting tip

Berdych/Stepanek er en meget erfaren Davis Cup-double, som kun har tabt én gang i 12 opgør. Nederlaget kom i den håbløse Davis Cup-finale på udebane (grus) mod Spanien for tre år siden. Dengang stille Spanien med Verdasco og Lopez i doublen og førte 2-0 inden lørdagens double. En umulig situation for tjekkerne at vende, når Spanien tilmed havde Nadal-kortet at smide ind søndag. Blandt deres skalpe kan nævnes Allegro/Federer, Gasquet/Llodra, Zimonjic/Djokovic og senest på grus i Argentina slog de det ellers ganske kompetente par, Schwank/Berlocq 3-0. 

Granollers/Lopez har lige vundet det uofficielle VM i London, hvorfor de naturligvis kommer med hele selvtillidspakken, men Davis Cup er noget helt andet, og jeg vil aldrig nogensinde placere selvtillid over evner i et opgør som dette, hvor begge par tydeligvis er 100% motiverede og Stepanek/Berdych har desuden lige så meget selvtillid og form som doublepar.

Jeg respekterer spaniernes sejr i London højt, men den skal tages for det, den er, og ikke et tegn på, at vi pludselig har med verdens bedste doublepar at gøre. Efter min mening har ATP smadret doubleturneringerne ved at indføre matchtiebreaks og no-add-reglen, og det er vel efterhånden tilfældigheder, som ender med at afgøre en stor del af doublekampene. Tennis er ellers velsignet med, at det sjældent er held, der afgør kampene, men i doubleturneringerne ender det ofte ud i rent bingo og 50/50-afgørelser.

Helt anderledes er det i Grand Slam-turneringer og i Davis Cup'en, hvor man stadig kører den gamle skole. Nøjagtigt samme regler som i single, hvor det er bedste mænd, der ender med at løfte armene i vejret til sidst. Der er tid og råd til mentale og fysiske udsving - der er med andre ord en reel kamp om det. 

I disse rammer har Granollers/Lopez endnu ikke imponeret helt vildt. De har 1-2 i Davis Cup, selv om alle deres kampe har været spillet på gruset. Specielt nederlag mod Peya/Marach er bestemt ikke imponerende... I det lys, den flotte form fra London til trods, undrer det mig, at Ladbrokes vurderer kampen 50/50. Skal den spanske duo ikke først lige bevise noget først i Davis Cup-regi? Derudover er underlaget lynhurtigt. Faktisk så hurtigt, at spanierne har klaget over det - de siger, at ingen andre turneringer spilles med så ekstremt et underlag. Jeg kan kun se det som en fordel for tjekkerne.

Head to head

0-0

Velkomstbonus
Bet365
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.20
Min. Bonus
50 kr
Anmeldelse
100 % velkomstbonus op til 1.000 DDK
Omsætningskrav: Væddemålskreditter fra 50 kr, op til 1.000 kr. Min. odds og væddemålsundtagelser gælder. Gevinster er eksklusive indsats for væddemålskreditter.
Bonuskode: Benyt bonuskoden BETX1000 når du opretter en konto hos Bet365 for at opnå den bedste bonus Yderligere vilkår

Kun tilgængeligt for nye kunder.

Regler og vilkår:  Vi henviser til Bet365 hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.