18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Randers FC - FC Nordsjælland: Randers vinder og der laves maks. 4 mål i kampen

2,35888sport
Cepheus Park Randers Aydin Uslu
Spiltip af hrc29181 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Randers vinder i Rømers afskedskamp, men det er med maks. 4 mål i kampen

Chance
45%
Betvalue
2105,8%
Spilbar ned til odds
2,22
Rigtig/forkert
Læs 888sport-anmeldelse
Betting tip

Randers ser ud til, at det skal lykkes for Thomasbergs godt spillende mandskab at nå ind i top 6 denne sæson.

Til gengæld set det ud til, at Flemming Pedersens Nordsjælandske mandskab ikke kommer i top 6. FCN har ellers været i top 6: 9 ud af de sidste 10 sæsoner.

FCNs fødekæde har førhen bare erstattet med nye, når der blev solgt ud af profilerne. Men salg af Rygaard ( 3 sæson mål), Damsgaard og Kudus m.fl. har vist sig ikke så lette at erstatte i det etbalerende spil.
FCN syntes nu, at bygge meget op omkring en profil Kamaldeen på 19 år ... nu de andre er væk i FCN. 

For

Randers har vundet over alle bundholdene på hjemmebane, og Nordssjæland har tabt til alle topholdene på udebane.
Randers har i deres sidste 8 kampe vundet de 6 i ligaen. De tabte til FCM i en tæt spillet kamp. De fik kun afgjort mod AaB, men kom til rigtig mange indlæg, og kunne let have vundet.

FCN har i deres sidste 8 kampe tabt 5. 

Randers har på hjemmebane i de sidste 4 kampe vundet de 3 af kampene. FCN har i deres 4 udekampe tabt 2 og spillet 2 uafgjort. 

I de sidste 4 kampe har Randers præsteret Clean Sheet i de 3 kampe - undtagelsen var topholdet FCM. Hvor Randers tabte, men var ret tæt på uafgjort på deres hjemmebane.

Det er 12 kampe siden FCN har holdt clean sheet, og det skete netop i Farum på kunstgræs mod dagens modstander Randers d. 19/10 - 2020.
Men det var også en tid med en stærkere FCN opstilling " på papiret". Og et tidspunkt, hvor Randers ikke " rigtig havde fundet melodien i sæsonen".

22/11 - 20 - 2/2 - 21 vinder Randers alle kampe, dvs. 6 stk. på stribe.  

Det er viceanføre Rømers afskedskamp inden, at han skifter til Elfsborg. Jeg tror, at der er stor motivation i Randers lejren for, at give deres klubmand en fortjent afskedsgave i form af en sejr. 

FCN er vant til en fin kunstgræsbane i Farum, mens Randers fodboldbane ikke er det flotteste græstæppe, som de skal spille på. Det må være en fordel mere for Randers end FCN. Som gerne vil spille bolden langs jorden i hurtige kombinationer. 

FCNs ankermand og anføre Kian Hansen i forsvaret er skadet. Johan Djourou er ligeledes ude af truppen. Diamande ude med ankelskade for FCN. Johan Amon ( 1 mål i sæsonen) ude med knæskade. FCN har i gennem noget tid haft besvær med, at lave mål åbent spil. Med Diomande ( 3 sæson mål) ude af truppen, så mangler FCN en vigtig profil på dødbolde - også, når det kniber i de åbne spil pt. 

Randers er fysisk stærke og veltrænet af Thomasberg til, at kan forsvare sig på dødbold situationer. 

Hold øje med

Randers mest målfarlige profil Kamara er i karantæne ( 8 mål i sæsonen).  

Randers kommer måske på 1-0, og FCN kan have besvær med at åbne Randers defensiv, og så kan der " gå målfest i den til Rømers afskedskamp". Det kan pludselig gå stærk med mål, når FCN er involveret, da de ind imellem mister koncentrationen i fatale sekunder, fx kan det være på standarder: indkast, frispark, hjørne osv. 

Standarder kan godt blive det afgørende i denne kamp. Randers er rigtig stærke på standarder. 

Randers er stærke på alle 2.bolde. FCN vil formentlig forsøge, at holde bolde mest på deres egne fødder, og se om de på den måde kan reducere standarder imod sig, og de giftige indlæg som Randers er suveræne til. 

Andet

Abu Francis er ikke udtaget til truppen for FCN, som er deres topscore sammen med Kamaldeen med 4 mål i sæsonen til hver.
Jeg har læst hos en kilde, Francis er i karantæne, men har ikke kunne få det bekræftet andre stedet fra.
Dog kan jeg konstatere på FCN.dk at han ikke rejste med sine holdkammerater på Scandic Hotel i går ved Randers. 

Andre tanker ikke relateret til tippet på Randers vinder og maks. 4 mål i kampen for begge hold

Jeg tror en del kigger på Kortspil til Rømer, da han i sæsonen har fået 6 gule kort, som gør ham sammen med Kallesøe til den spiller i Randers med flest kort. Der må være en forventning om, at Rømer er klar til, at kæmpe 110% for at sikker Randers 3 point. Så tændingen må formodes at være der. 

Ligeedes tror jeg en del kigger på målscorespil på Rømer. Da der med VAR er tildelt usædvanlig mange straffespark. Rømer har sparket 4 ud af Randers straffespark i sæsonen. Mon ikke han også får lov til dette i hans afskedskamp, hvis der kommer et straffespark. Randers er det hold i ligaen, som har lavet flest mål på straffe 5 stk.

Næste 3 kampe for Randers:
OB-Randers, Brøndby-Randers og Randers - Lyngby.
En sejr i dag mod FCN og med det kampprogram, så ser det fornuftigt ud for Randers med nuværende 26 point, og AaB på 7.pladsen med nuværende 21.point. Hvor vi er mere end halvvejs i sæsonen.

Nordsjælland i de næste 3 kampe:
FCN-AaB, AGF-FCN og FCN-ACH. De har 17 point og SønderjyskE på 6.pladsen med 24 point.
Med det kampprogram så ser det ikke så sandsynligt ud FCN skal hente 7 point på SønderjyskE i top 6. 

Samlet i Historien har Randers mødt FCN i 41 kampe. Vundet 10, 15 uafgjort og 16 tabte. AaB og FCN er de to i Randers historie, som de har spillet flest uafgjort i mod nogen sinde.  

Kombinationen 

Tryk på 1 for hjemmesejr for Randers til odds 2,00 og vælge under 4,5 mål, og du får samlet odds 2,35 ved 888.dk ( Kambi bookies) for Randers vinder, og der laves samlet maks. 4 mål i kampen.
5 mål vil dermed være for mange mål, fx hvis Randers vinder eller taber 3-2/2-3 er spillet tabt. 

Bud på start 11er for Randers/ Thomasberg

Randers: 4-4-2

Carlgren

Kallesøe - Piersinger - Marxen ( anfører) - Kopplin

Rømer ( afskedskampe/ viceanfører) - Laurenborg

Greve -Mistrati

Sambou ( Kamara i karantæne. Sambou lejespiller fra Sittard, Holland) - Egho

Bud på start 11er FCN/ Flemming Pedersen - ligner "et lille puslespil"

FCN: 4-3-3

Victor Jensen

Sulemane - Nnamani

Atanga ( Francis fravær) - Kofoed

Jacob Christensen

Svensson-Jessen- Mesik ( Djourou og Kian Hansen/ anfører fraværende)-Tychosen

Vindahl

Fremtidige tips

Ekspert Cagliari - Pisa
21 dec 12:30
Betvalue
1105%
1,60Betano
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.