Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 50-50%
- Betvalue
- 2110%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Paris-Nice indledes med en kort prolog på 2,9 kilometer med en del sving. Den er dog så kort, at det må forventes at accelerationsstærke ryttere kan kæmpe om sejren.
Det er Elia Viviani i høj grad. Han har ikke rigtigt de store resultater i kampen mod uret, men Viviani er en banerytter, der i den grad kan accelerere. Jeg forventer skam at se ham kæmpe med helt fremme på prologen, men jeg ser ham ikke som storfavorit i denne duel.
Marcel Kittel er nemlig bestemt ikke ueffen. Som ungdomsrytter var hans force enkeltstarterne, og i 2010 blev det til bronze under U23-VM i 2010. Samtidigt har han tidligere bevist sig i korte prologer tidligere. I 2011 blev han fx nummer to (i samme tid) på en 3,8 kilometer prolog i Delta Tour Zeeland. Under Tour de France blev han nummer 25 på den noget længere prolog, så han kan bestemt være med her.
Jeg synes denne duel er helt lige. Kittels form er god nok, ligesom også Viviani har kørt en del, men dog helt uden at se helt skarp ud. Begge ryttere bør være god på denne korte prolog, men mens Kittel trods alt har en historik, så er Viviani nærmere vurderet på baggrund af hans banehistorik. Begge kan accelerere meget hurtigt, og dagsformen kommer til at afgøre denne.
Bet365 giver i øjeblikket odds 15 på ham som vinder på prologen. Det kan måske godt være lidt svært, men top3 burde være indenfor rækkevidde, hvorfor et lille spil på ham E/W måske burde være værd at overveje. Personligt kunne jeg dog ikke få meget igennem hos dem på dette vinderspil.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar