Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 30-28-42%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Det er sæsonens første kamp, og begge hold skal for alvor have træningstimerne ind på banen, hvilket ofte giver knap så kønt spil og gode muligheder for begge hold.
Portsmouth er en af favoritterne til direkte oprykning, men set i lyset af ovenstående synes jeg de er overvurderet mod et Exeter der retfærdigvis er en af favoritterne til nedrykning efter en meget turbulent tid.
Derfor skal du spille den:
- Portsmouth bliver i min optik generelt overvurderet her op til sæsonen, og der er et spørgsmålstegn ved Awford som manager
- Alle de dårlige ting der er sket for Exeter i sommerpausen kan få spillerne til at lave en "trodsreaktion"
- Det er sæsonens første kamp, og Portsmouth har købt flere spillere, der skal spilles ind på holdet, mens Exeter grundet transferforbud kun har spillere der kender hinanden
Det skal du holde øje med:
- Exeter har været igennem en meget turbulent tid med dårlig økonomi med transferforbud til følge samt fans, der kræver manager Tisdales afgang
- Portsmouth har et af ligaens stærkeste trupper og skal forsøge at ride videre på bølgen af gode resultater fra slutningen af sidste sæson
- Exeter er ramt af skader til vigtige spillere i forsvaret
- Exeter er traditionelt set et bedre udehold, da de kan spille mere under radaren og spille på kontra
Trupnyt
Exeter:
Exeter er med sikkerhed uden Jordan Moore-Taylor (fast - forsvar), Scot Bennett (fast - forsvar), Christian Ribeiro (forsvar) og Cummins (angriber). De 2 sidste har trænet med i Exeter og spillede forleden mod Torquay, men kan ikke spille i League Two pga. det transferforbud klubben er under i øjeblikket.
Portsmouth:
Portsmouth må til kampen undvære Patrick Agyemang (formentlig fast - angriber) og Danny East (rotation - forsvar). Desuden er Ryan Taylor (fast - angriber), Ricky Holmes (rotation - midtbane) og Joe Devera (backup - forsvar) er tvivlsomme.
Matchup
Jeg forventer at se en klassisk første sæsonkamp, hvor spillet til tider er lidt rodet, og der bliver brugt en del tid på at finde rytmen og få inkorporeret alt det de sidste mange træninger har indeholdt. Herefter forventer jeg, at Portsmouth vil tage teten og styringen i kampen, hvilket ikke vil passe Exeter så skidt, da de gerne vil spille på kontra og forsøge at straffe Portsmouth den vej.
Portsmouth har ligeledes en del nye spillere, der måske får chancen og skal spilles helt ind på holdet, mens Exeter ikke har måtte købe nye spillere, og derfor kender alle spillerne hinanden fra sidste sæson. Det store spørgsmålstegn for Portsmouth er om de kan holde momentum fra sidste sæsons afslutning, eller om Awford ikke kan leve op til den gode start han fik som manager. For Exeter er det store spørgsmålstegn om den megen turbulens i sommerpausen påvirker spillerne, eller om de formår at ryste det af sig og vise fodboldverdenen at de er bedre end de bliver gjort til for tiden.
Alt i alt synes jeg Portsmouth bliver overvurderet i denne duel, og Exeter har på papiret en ganske god trup, der godt kan bide skeer med de store hold i ligaen, og da det samtidig er første kamp i sæsonen, så ser jeg fine muligheder for dem. Odds 3,50 hos Bet365 er spilbart i min optik.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar