Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 54-46%
- Betvalue
- 2105,3%
- Spilbar ned til odds
- 1,85
- Rigtig/forkert
Der venter os en midterkamp når Espanyol på hjemmebane tager imod Rayo Vallecano, udeholdet har overrasket stort og er slet ikke uden chancer her.
Oddset er dog faldet lidt på udeholdet og finder derfor mere værdi i over 2,5 mål, hvilket kan hentes til næsten 2 gange igen. Skal dog med at de 2 holds første kamp i denne sæson endte med en Espanyol sejr på 1 mål.
Skader.
Hjemmeholdet.
Raul Rodriguez og Juan Forlin er begge ude, 2 vigtige forsvars spillere.
Vladimir Weiss er ude hvilket svækker deres offensiv.
Cristian Alvarez holdets første målmand, har dog været ude i et par kampe nu.
Udeholdet.
Diego Da Silva Costa angriber.
Espanyol.
Havde ikke det store at gøre sidst på udebane mod Real Madrid, hvor man tog et nederlag på 5-0 med hjem. Før den tabte man noget overraskende med 1-2 hjemme mod Levante, scorede et sent mål.
De seneste hjemmekampe.
Zaragoza 0-2, vildt de tabte den kamp, holdet skabte virkelig mange store muligheder men viste svaghed mod kontra.
Mallorca og Granda kampene blev vundet 1-0 og 3-0.
Barcelona 1-1
Noget blandet resultater og sådan har holdets sæson været, går fra at spille rigtig godt til at tabe til et bundhold på hjemmebane. I alt er der scoret 29 gange i deres 12 hjemmekampe, det giver et snit på 2,42 pr kamp.
Så 6 af de 12 kampe er gået over 2,5 mål.
Rayo Vallecano.
Oprykkerne har gjort det virkelig godt og langt over forventning, faktisk indtager de lige nu en fin 8 plads. Sidst var man bagud 2-0 hjemme mod Racing der endda var en mand mindre, dog scorede man 3 gange i anden halvleg og hev en 4-2 sejr ud af kampen. Michu der burde havde haft karantæne, men spillede alligevel scorede 2 gange og er manden der skal få kampen over her.
De seneste udekampe.
Levante 3-5, ikke et helt fair resultat, men holdet viste stor kontra styrke.
Zaragoza 1-2, man var bagud men fik vendt kampen.
Granada 1-2
Måske ikke de svære udekamp holdet har spillet på det seneste dog stadig fint det er blevet til 3 sejr og mindst 2 mål i dem hver. I alt er der kommet 39 mål i deres 12 udekampe, hvilket giver et snit på 3,25 pr kamp.
Havde var på et tidspunkt mindre dygtige og fik ikke scoret i 3 udekampe i træk, men det er der lavet om på nu, scoret 10 gange i de sidste 4 af slagsen.
Man har spillet 6 af de 12 udekampe over, heraf de seneste 5 kampe.
Nu er det langt fra sikkert vi får en over kamp her men synes chancerne for det er bedre end oddset tyder på.
Espanyol har vist svaghed overfor kontra og er der noget Rayo er gode til på udebane så er det netop kontra spillet, sådan de har scoret flere af deres mål. Derudover er hjemmeholdet defensivt svækket, så mon ikke Michu kan give hjemmeholdet store problemer i denne kamp.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar