Match center
Vundet
Tips & Spilforslag
Aldershot - Northampton: 1
The EBB Stadium at the Recreation Ground
Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 45-29-26%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 2,22
- Rigtig/forkert
Betting tip
The Shots er kendt som et stærkt hjemmehold, der altid er meget svære at nedbryde. Det samme har gjort sig gældende indtil videre i denne sæson, hvor holdet blot har tabt en ligakamp på hjemmebane. Man skuffede i sidste hjemmekamp, hvor man blot fik 0-0 mod Macclesfield, men i kampen før slog man flot Bury med 2-0 i FA Cuppen.
Man har ikke endnu haft den voldsomme modstand på hjemmebane, hvor det er hold som Accrington, Darlington, Cheltenham og Morecambe som man har slået. Det er ikke skræmmende modstandere, der nok alle må betegnes som svagere end Northampton, men den store forskel er der ikke, og Accrington og Morecambe ligger over Northampton i tabellen.
Det er nu, at Aldershot skal bevise, at man er et stærkt hjemmehold, der kan spille med helt i top. De seneste kampe har bestemt bygget op mod en hjemmesejr. Man har holdt nullet i fire kampe i streg, hvilket er grundstenen i at hente en sejr over Northampton. Kan man igen holde nullet så handler det om at finde netmaskerne, hvilket ikke er umuligt for Aldershot, der har scoret 19 mål i 8 hjemmekampe.
En sejr kan sende holdet op blandt playoff kandidaterne igen.
Trupnyt/status:
Adam Hinshelwood (fo;fast) sad over i sidste kamp, men er måske klar igen. Dean Howell (fo;res) er fortsat ude.
Status: Forventes at kunne stille i stærkeste opstilling.
Formen:
Football League Two Shrewsbury 3-1 Aldershot 24-10-2009
Football League Two Rotherham 0-0 Aldershot 31-10-2009
English FA Cup Aldershot 2-0 Bury 07-11-2009
Football League Two Aldershot 0-0 Macclesfield 14-11-2009
Football League Two Notts Co 0-0 Aldershot 21-11-2009
Northampton # 16 (ude: 2-1-5 13-17)
Northampton overbeviser bestemt ikke efter nedrykningen. Man har mere end svært ved at finde stabiliteten i resultaterne, og det er sådan set ikke ufortjent at holdet ligger i den tunge ende af tabellen.
Det lignede ellers, at Northampton var kommet tilbage på sporet og fundet sig selv efter en periode på seks kampe uden nederlag, hvor man sprudlede offensivt, og selv om defensiven ikke imponerede, så lignede det et hold i klar optur. Den blev dog brudt, da man spillede skidt ude mod oprykkerne Torquay, der forinden havde spillet seks kampe uafgjort i streg.
Siden Torquay-kampen har Northampton bestemt ikke imponeret. Man var i problemer mod Fleetwood i FA Cuppen, hvilket ikke er imponerende mod et langt lavere rangerende hold. I Johnstone`s Paint Trophy fik man en 3-1 øretæve ude mod MK Dons. I de to seneste kampe har man bestemt heller ikke overbevist. Først fik man kun 0-0 hjemme mod Grimsby, der er et af de svageste defensive hold i L2. I sidste runde blev det så til 2-2 mod Crewe efter, at man var spillet af banen, nede 0-2, men man fik flot fightet sig på 2-2.
Ude er Northampton et af de allersvageste hold i L2. Kun 7 point i 8 udekampe er det blevet til. Man har tabt til Chesterfield, Burton, Notts County, Shrewsbury og Torquay. Det har nu heller ikke været de nemmeste modstandere at skulle møde på udebane, men Aldershot er bestemt på linje, eller bedre, end Burton og Torquay.
Kan Aldershot fortsætte sit normale dominerende spil på hjemmebane, så skal Northampton hive sit bedste spil frem, hvis man skal have point. Det kan dog godt blive en meget lige kamp, dog med Aldershot som sejrsfavorit til et fint odds.
Trupnyt/status:
Adebayo Akinfenwa (an;fast-holdets topscorer) er yderst tvivlsom med en skade. John Johnson (fo;fast) er ude sammen med Courtney Herbert (an;res), Abdul Osman (mi;fast-ude siden oktober), Dean Beckwith (fo;fast) og Liam Davis (mi;fast). Tilbage er Peter Gilbert (fo;res)
Formen:
Football League Two Torquay 1-0 Northampton 31-10-2009
English FA Cup Northampton 2-1 Fleetwood Town 07-11-2009
Football League Trophy MK Dons 3-1 Northampton 10-11-2009
Football League Two Northampton 0-0 Grimsby 14-11-2009
Football League Two Northampton 2-2 Crewe 21-11-2009
Indbyrdes:
Ingen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar