Spiltip af Anders Jørgensen
den
1 kommentar
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 29-30-41%
- Betvalue
- 2108,2%
- Spilbar ned til odds
- 2,44
- Rigtig/forkert
Betting tip
Hatten af for Accrington Stanley, der var millimeter for at gå konkurs på grund af en gæld på godt 3 mio. kr. At den lille klub kan få så hård en medfart på grund af så lille et beløb, når Manchester United har en gigantgæld på 6 mia. kr., viser den store urimelighed i engelsk fodbold. 5-6 klubber kan opretholde kæmpegæld i Premier League, mens små klubber trues af lukning på grund af pebernødder i forhold til giganternes gæld. Galde ud, og analyse ind!
Accrington har stik imod alle forventninger klaret sig fremragende med noget af det, på papiret, smalleste og dårligste spillermateriale i L2. Spillerne har stået sammen og leveret en række flotte resultater. Man er helt oppe i feltet, der jagter playoff, og jeg tror man spiller sig helt ud. Hvorfor ikke forsøge så længe drømmen lever? Jag tror dog ikke, at holdet i længden har det, der skal til i toppen. Nedrykning bør ikke blive et tema, da man har samlet så mange point, at der ingen problemer er i den afdeling.
Holdet har klart overpræsteret – et skidt udtryk, for kan man overhovedet præstere mere end man kan præstere? I hvert fald tror jeg holdet vil indfinde sig på sit reelle niveau på et tidspunkt, og efter fire sejre på streg fik man en reminder d. 28/12 hjemme mod svingende Bury, der fortjent vandt 2-4. Nu er rytmen væk og man møder et af rækkens klart bedste hold. Der er bestemt mulighed for point, man har vist gode fighteregenskaber og spillede en lige kamp i sidste møde, men gæsterne må være et meget fint spil til et for højt, lidt hysterisk, odds på 2,64.
Trupnyt/status:
Luke Joyce (mi;fast) har karantæne – det er et hårdt fravær, da han er en meget vigtig brik på midtbanen. Ellers ingen nye fravær.
Formen:
English FA Cup Barnet 0-1 Accrington 08-12-2009
Football League Two Notts Co 1-2 Accrington 12-12-2009
Football League Trophy Leeds 2-0 Accrington 15-12-2009
Football League Two Morecambe 1-2 Accrington 26-12-2009
Football League Two Accrington 2-4 Bury 28-12-2009
Rotherham # 3 (ude: 6-1-4 19-16)
The Millers bør snart tage den oprykning op i L1, som man har jagtet i flere sæsoner. I sidste sæson leverede man en fremragende præstation på trods af minus 17 point fra sæsonstart, og i denne sæson viser man, at man er et klassehold. Økonomien er nu så fin, ar man har handlet fine folk ind. Især offensiven er ganske imponerende med giftige match winner typer som Adam Le Fondre (17 mål), Tom Pope (3 mål-uden må i 16 kampe i streg) og Kevin Ellison (9 mål).
Det er et hold uden de store svagheder. Defensivt står man fornuftigt og man har en trup som holder sig ganske godt fri for skader. Et minus i forhold til dette spil er, at man ikke har spillet kamp siden d. 12/12, hvor man flot slog Bradford med 2-4 på udebane. Der må mangle rytme og det som Morten Olsen kalder for automatismer. På den anden side er man nok også meget sultne efter at komme i gang med fodbolden igen.
Jeg ser det som et positivt signal, at manageren har været ude i pressen og sige, at man vil sætte jagten ind på Rochdales førsteplads, som er 12 point væk. Der er ingen selvtilfredshed i Rotherham, man vil helt i top.
På udebane ser det ganske fornuftigt ud for holdet i denne sæson. 6 er vundet 4 er tabt i 11 kampe. Blandt andet har man slået Port Vale, Macclesfield, Crewe og som skrevet Bradford. Alt tegner til, at man går benhårdt efter sejren i denne kamp.
Odds på 2,64 for Millers sejr er i hvert fald i overkanten. Man kan nærmest mistænke Pinnacle for mest at kigge på stillingen og ikke vide meget om holdenes reelle klasse.
Trupnyt/status:
Ingen nye fravær, så man kan reelt stille i stærkeste opstilling.
Formen:
English FA Cup Rotherham 2-2 Luton 28-11-2009
Football League Two Shrewsbury 2-0 Rotherham 01-12-2009
Football League Two Rotherham 2-2 Burton 05-12-2009
English FA Cup Luton 3-0 Rotherham 08-12-2009
Football League Two Bradford 2-4 Rotherham 12-12-2009
Indbyrdes:
08/08-09 League 2 Rotherham - Accrington 1-0
28/03-09 League 2 Rotherham - Accrington 0-0
20/12-08 League 2 Accrington - Rotherham 1-3
01/03-08 League 2 Rotherham - Accrington 0-1
17/11-07 League 2 Accrington - Rotherham 0-1
18/10-05 Johnstones Paint Trophy Rotherham -Accrington 6-5
PEN
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar