Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 70%
- Betvalue
- 3112%
- Spilbar ned til odds
- 1.43
- Rigtig/forkert
Det er sidste chance for sprinterne at få en sejr i dette års Giro d'Italia og etapen lugter meget af, at den skal afgøres i en massespurt. Der er ikke nogen nævneværdige stigninger på etapen og de sidste fem kilometer er en lang strækning, så sprinterne får ikke bedre muligheder for at vinde en etape.
Sprinterne i Giroen er udgået en efter en, og tilbage er der Mark Cavendish, som den helt store stjerne, og så en masse sprintere der må betragtes som i en klasse eller to under Cavendish.
Mark Cavendish har allerede tre sejre i dette års Giro d'Italia og det kunne have været blevet til flere, hvis ikke han var indblandet i de mange styrt, der er opstået i massespurterne.
Mange af hans stærkeste konkurrenter er udgået og der er langt mellem Mark Cavendish og så den sprinter, som er hans værste konkurrent. Der er mange om buddet, men Roberto Ferrari ligner en formstærk herre og kan meget vel blive den mand verdensmesteren skal passe mest på. Alexander Kristoff kunne også være en mulighed, der fik en flot 2.plads på 13. etape.
17. etape var en rigtig hård etape, og det er et lille minus, for der er sprintere som Roberto Ferrari og Sasha Modolo, der er mere holdbare på stigninger end Mark Cavendish og vi tror Mark Cavendish er en af dem der har brugt en del kræfter på at komme i mål, så trætheden kan måske spille verdensmesteren et puds når massespurten køres.
Men ikke desto mindre, er klasseforskellen på Cavendish og resten af sprinterfeltet så stor, at det skal gå meget galt hvis ikke han skal have sin fjerde sejr i dette års Giro. Og med en lige strækning på fem kilometer til sidste kan Sky aflevere Mark Cavendish perfekt og så skal man stå tidligt op, for at vinde over ham.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar