18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Tennisdebat uge 24: Spillerne skal på græs

83 kommentarer
4 Visninger
Jeg synes der er flere interessante kampe nu vi endelig kommer på græs igen, og bl.a. kan jeg godt lide Asgers tip på Hanfmann.

Derudover er jeg på følgende:

Nottingham:
Mmoh-Opelka (over 23 partier hos licensløs bookmaker til odds 1,75). Det er en kamp jeg sagtens kan se gå i 2 tiebreaks eller 3 sæt. Opelka minder med sin højde og serv om Karlovic/Isner, og bliver enormt svær at bryde på græsset. Mmoh er også en kraftfuld spiller, og da ingen af spillerne har enormt meget erfaring med græs, tror jeg godt underlaget kan give en kamp med få breaks.

Stuttgart
Johnson - Marterer (+4,5 partier Marterer til 1,71 licensløst). Johnson er storfavorit og har et rigtig godt spil til underlaget, med en god serv og et aggressivt netspil. Johnson gjorde det desuden godt på underlaget sidste sæson, mens Marterer er et mere ubeskrevet blad på græs. Tyskeren har dog hjemmebane, og det hurtige underlag i Stuttgart bør passe ham fint, da han er vandt til de hurtige tæppe-underlag i inderndørs i Tyskland. Han har en fin serv, og selvom han nok ikke kommer til at vinde, tror jeg godt at han kan holde kampen tæt.

Hertogenbosch:
Medvedev-Haase (1 til odds 2,18) licensløst. Medvedev er kvalet fint ind med sejre over Ram og Smyczek, mens Haase endnu ikke har spillet græs og kommer direkte fra det tunge French Open-underlag. Medvedev er ung og ustabil i sine præstationer, men har spillet til at blive en god græsspiller, og gik da også 9-3 på underlaget sidste sæson, med bl.a. fine sejre over Kravchuk og Zverev. Haase er på hjemmebane og kom i semifinalen i 2015 i turneringen, men havde til gengæld ikke en god græssæson sidste år. Jeg ser kampen her som værende tæt på 50/50.

I Hertogenbosch er jeg desuden røget på Muller til at vinde turneringen til odds 10,38. Jeg synes det er højt på en spiller der gik i finalen sidste sæson, har en god lodtrækning og som med sin serv og sit græsspil kan spille lige op med de fleste.
Denne tråd er relateret til Tennisdebat uge 24: Spillerne skal på græs

83 Kommentar

Tilføj kommentar