18+ | Spil med omtanke | Stopspillet.dk | ROFUS.nu
Annonce

EM-kvalifikationsprogram

Opdateret
Frank PilantraEkspert Frank Pilantra
Oddsnørd og tidligere arbejdet i spillebranchen. Følger industrinyheder og udviklingen på det danske spillemarked tæt.
Vis mere
Vis mindre

På denne side finder du kampprogram for EM-kvalifikationskampene. Se alle resultater og kommende EM-kval kampe her.

Ti kvalifikationskampe skal afgøre om Danmark skal deltage ved EM 2024 i Tyskland. Der er høje forventninger til Kasper Hjulmands trup, der er storfavoritter til at snuppe førstepladsen i pulje H, hvor modstanderne er Finland, Slovenien, Nordirland, Kasakhstan og San Marino.

Kvalifikationsfesten blev indledt den 23. marts i Parken, hvor Finland kom på besøg. EM-kvalifikationsprogrammet startede godt med en dansk sejr, inden Kasakhstan satte en stopper for to sejre i træk. Nu venter Nordirland den 20. juni. Kvalifikationskampene spilles frem til den 20. november for de danske herrer med Nordirland på den modsatte side af banen.

EM-kval. gr. A kampe

Dato/tid Resultater TV / By
25/03 15:00 Skotland

3-0

Cypern

Glasgow

25/03 20:45 Spanien

3-0

Norge

Malaga

28/03 18:00 Georgien

1-1

Norge

Batumi

28/03 20:45 Skotland

2-0

Spanien

Glasgow

17/06 18:00 Norge

1-2

Skotland

Oslo

17/06 20:45 Cypern

1-2

Georgien

Larnaca

20/06 20:45 Norge

3-1

Cypern

Oslo

20/06 20:45 Skotland

2-0

Georgien

Glasgow

08/09 18:00 Georgien

1-7

Spanien

Tbilisi

08/09 20:45 Cypern

0-3

Skotland

Larnaca

12/09 20:45 Spanien

6-0

Cypern

Granada

12/09 20:45 Norge

2-1

Georgien

Oslo

12/10 20:45 Cypern

0-4

Norge

Larnaca

12/10 20:45 Spanien

2-0

Skotland

Seville

15/10 15:00 Georgien

4-0

Cypern

Tbilisi

15/10 20:45 Norge

0-1

Spanien

Oslo

16/11 18:00 Cypern

1-3

Spanien

Limassol

16/11 18:00 Georgien

2-2

Skotland

Tbilisi

19/11 20:45 Spanien

3-1

Georgien

Valladolid

19/11 20:45 Skotland

3-3

Norge

Glasgow

EM-kval. gr. B kampe

Dato/tid Resultater TV / By
24/03 20:45 Frankrig

4-0

Holland

Saint-Denis

24/03 20:45 Gibraltar

0-3

Grækenland

Faro

27/03 20:45 Holland

3-0

Gibraltar

Rotterdam

27/03 20:45 Irland

0-1

Frankrig

Dublin

16/06 20:45 Gibraltar

0-3

Frankrig

Faro

16/06 20:45 Grækenland

2-1

Irland

Athens

19/06 20:45 Irland

3-0

Gibraltar

Dublin

19/06 20:45 Frankrig

1-0

Grækenland

Saint-Denis

07/09 20:45 Holland

3-0

Grækenland

Eindhoven

07/09 20:45 Frankrig

2-0

Irland

Paris

10/09 20:45 Irland

1-2

Holland

Dublin

10/09 20:45 Grækenland

5-0

Gibraltar

Athens

13/10 20:45 Irland

0-2

Grækenland

Dublin

13/10 20:45 Holland

1-2

Frankrig

Amsterdam

16/10 20:45 Gibraltar

0-4

Irland

Faro

16/10 20:45 Grækenland

0-1

Holland

Athens

18/11 20:45 Holland

1-0

Irland

Amsterdam

18/11 20:45 Frankrig

14-0

Gibraltar

Nice

21/11 20:45 Grækenland

2-2

Frankrig

Athens

21/11 20:45 Gibraltar

0-6

Holland

Faro

EM-kval. gr. C kampe

Dato/tid Resultater TV / By
23/03 20:45 Italien

1-2

England

Naples

23/03 20:45 Nordmakedonien

2-1

Malta

Skopje

26/03 18:00 England

2-0

Ukraine

London

26/03 20:45 Malta

0-2

Italien

Attard

16/06 20:45 Malta

0-4

England

Attard

16/06 20:45 Nordmakedonien

2-3

Ukraine

Skopje

19/06 18:00 Ukraine

1-0

Malta

Trnava

19/06 20:45 England

7-0

Nordmakedonien

Manchester

09/09 18:00 Ukraine

1-1

England

Wroclaw

09/09 20:45 Nordmakedonien

1-1

Italien

Skopje

12/09 20:45 Malta

0-2

Nordmakedonien

Attard

12/09 20:45 Italien

2-1

Ukraine

Milano

14/10 15:00 Ukraine

2-0

Nordmakedonien

Prague

14/10 20:45 Italien

4-0

Malta

Bari

17/10 20:45 Malta

1-3

Ukraine

Attard

17/10 20:45 England

3-1

Italien

London

17/11 20:45 England

2-0

Malta

London

17/11 20:45 Italien

5-2

Nordmakedonien

Rome

20/11 20:45 Nordmakedonien

1-1

England

Skopje

20/11 20:45 Ukraine

0-0

Italien

Leverkusen

EM-kval. gr. D kampe

Dato/tid Resultater TV / By
25/03 18:00 Armenien

1-2

Tyrkiet

Yerevan

25/03 20:50 Kroatien

1-1

Wales

Split

28/03 20:45 Wales

1-0

Letland

Cardiff

28/03 20:45 Tyrkiet

0-2

Kroatien

Bursa

16/06 20:45 Wales

2-4

Armenien

Cardiff

16/06 20:45 Letland

2-3

Tyrkiet

Riga

19/06 18:00 Armenien

2-1

Letland

Yerevan

19/06 20:45 Tyrkiet

2-0

Wales

Samsun

08/09 20:45 Kroatien

5-0

Letland

Rijeka

08/09 20:45 Tyrkiet

1-1

Armenien

Eskisehir

11/09 18:00 Armenien

0-1

Kroatien

Yerevan

11/09 20:45 Letland

0-2

Wales

Riga

12/10 18:00 Letland

2-0

Armenien

Riga

12/10 20:45 Kroatien

0-1

Tyrkiet

Osijek

15/10 20:45 Tyrkiet

4-0

Letland

Konya

15/10 20:45 Wales

2-1

Kroatien

Cardiff

18/11 15:00 Armenien

1-1

Wales

Yerevan

18/11 18:00 Letland

0-2

Kroatien

Riga

21/11 20:45 Kroatien

1-0

Armenien

Zagreb

21/11 20:45 Wales

1-1

Tyrkiet

Cardiff

EM-kval. gr. E kampe

Dato/tid Resultater TV / By
24/03 20:45 Moldova

1-1

Færøerne

Chisinau

24/03 20:45 Tjekkiet

3-1

Polen

Prague

27/03 20:45 Moldova

0-0

Tjekkiet

Chisinau

27/03 20:45 Polen

1-0

Albanien

Warsaw

17/06 20:45 Færøerne

0-3

Tjekkiet

Torshavn

17/06 20:45 Albanien

2-0

Moldova

Tirana

20/06 20:45 Færøerne

1-3

Albanien

Torshavn

20/06 20:45 Moldova

3-2

Polen

Chisinau

07/09 20:45 Tjekkiet

1-1

Albanien

Prague

07/09 20:45 Polen

2-0

Færøerne

Warsaw

10/09 18:00 Færøerne

0-1

Moldova

Torshavn

10/09 20:45 Albanien

2-0

Polen

Tirana

12/10 20:45 Færøerne

0-2

Polen

Torshavn

12/10 20:45 Albanien

3-0

Tjekkiet

Tirana

15/10 18:00 Tjekkiet

1-0

Færøerne

Plzen

15/10 20:45 Polen

1-1

Moldova

Warsaw

17/11 18:00 Moldova

1-1

Albanien

Chisinau

17/11 20:45 Polen

1-1

Tjekkiet

Warsaw

20/11 20:45 Tjekkiet

3-0

Moldova

Olomouc

20/11 20:45 Albanien

0-0

Færøerne

Tirana

EM-kval. gr. F kampe

Dato/tid Resultater TV / By
24/03 20:45 Sverige

0-3

Belgien

Stockholm

24/03 20:45 Østrig

4-1

Aserbajdsjan

Linz

27/03 20:45 Sverige

5-0

Aserbajdsjan

Stockholm

27/03 20:45 Østrig

2-1

Estland

Linz

17/06 18:00 Aserbajdsjan

1-1

Estland

Baku

17/06 20:45 Belgien

1-1

Østrig

Brussels

20/06 20:45 Østrig

2-0

Sverige

Vienna

20/06 20:45 Estland

0-3

Belgien

Tallinn

09/09 15:00 Aserbajdsjan

0-1

Belgien

Baku

09/09 18:00 Estland

0-5

Sverige

Tallinn

12/09 20:45 Belgien

5-0

Estland

Brussels

12/09 20:45 Sverige

1-3

Østrig

Stockholm

13/10 18:00 Estland

0-2

Aserbajdsjan

Tallinn

13/10 20:45 Østrig

2-3

Belgien

Vienna

16/10 18:00 Aserbajdsjan

0-1

Østrig

Baku

16/10 20:45 Belgien

1-1

Sverige

Brussels

16/11 18:00 Aserbajdsjan

3-0

Sverige

Baku

16/11 18:00 Estland

0-2

Østrig

Tallinn

19/11 18:00 Sverige

2-0

Estland

Stockholm

19/11 18:00 Belgien

5-0

Aserbajdsjan

Brussels

EM-kval. gr. G kampe

Dato/tid Resultater TV / By
24/03 18:00 Bulgarien

0-1

Montenegro

Razgrad

24/03 20:45 Serbien

2-0

Litauen

Belgrade

27/03 20:45 Montenegro

0-2

Serbien

Podgorica

27/03 20:45 Ungarn

3-0

Bulgarien

Budapest

17/06 15:00 Litauen

1-1

Bulgarien
17/06 18:00 Montenegro

0-0

Ungarn

Podgorica

20/06 20:45 Bulgarien

1-1

Serbien

Razgrad

20/06 20:45 Ungarn

2-0

Litauen

Budapest

07/09 18:00 Litauen

2-2

Montenegro
07/09 20:45 Serbien

1-2

Ungarn

Belgrade

10/09 18:00 Montenegro

2-1

Bulgarien

Podgorica

10/09 20:45 Litauen

1-3

Serbien
14/10 18:00 Bulgarien

0-2

Litauen

Sofia

14/10 20:45 Ungarn

2-1

Serbien

Budapest

17/10 20:45 Serbien

3-1

Montenegro

Belgrade

17/10 20:45 Litauen

2-2

Ungarn
16/11 18:00 Bulgarien

2-2

Ungarn

Sofia

16/11 20:45 Montenegro

2-0

Litauen

Podgorica

19/11 15:00 Ungarn

3-1

Montenegro

Budapest

19/11 15:00 Serbien

2-2

Bulgarien

Leskovac

EM-kval. gr. H kampe

Dato/tid Resultater TV / By
23/03 16:00 Kasakhstan

1-2

Slovenien

Astana

23/03 20:45 San Marino

0-2

Nordirland

Serravalle

23/03 20:45 Danmark

3-1

Finland

Copenhagen

26/03 15:00 Kasakhstan

3-2

Danmark

Astana

26/03 18:00 Slovenien

2-0

San Marino

Ljubljana

26/03 20:45 Nordirland

0-1

Finland

Belfast

16/06 18:00 Finland

2-0

Slovenien

Helsinki

16/06 20:45 San Marino

0-3

Kasakhstan

Parma

16/06 20:45 Danmark

1-0

Nordirland

Copenhagen

19/06 18:00 Finland

6-0

San Marino

Helsinki

19/06 20:45 Slovenien

1-1

Danmark

Ljubljana

19/06 20:45 Nordirland

0-1

Kasakhstan

Belfast

07/09 16:00 Kasakhstan

0-1

Finland

Astana

07/09 20:45 Danmark

4-0

San Marino

Copenhagen

07/09 20:45 Slovenien

4-2

Nordirland

Ljubljana

10/09 15:00 Kasakhstan

1-0

Nordirland

Astana

10/09 18:00 Finland

0-1

Danmark

Helsinki

10/09 20:45 San Marino

0-4

Slovenien

Serravalle

14/10 15:00 Nordirland

3-0

San Marino

Belfast

14/10 18:00 Slovenien

3-0

Finland

Ljubljana

14/10 20:45 Danmark

3-1

Kasakhstan

Copenhagen

17/10 18:00 Finland

1-2

Kasakhstan

Helsinki

17/10 20:45 San Marino

1-2

Danmark

Serravalle

17/10 20:45 Nordirland

0-1

Slovenien

Belfast

17/11 16:00 Kasakhstan

3-1

San Marino

Astana

17/11 18:00 Finland

4-0

Nordirland

Helsinki

17/11 20:45 Danmark

2-1

Slovenien

Copenhagen

20/11 20:45 Slovenien

2-1

Kasakhstan

Ljubljana

20/11 20:45 San Marino

1-2

Finland

Serravalle

20/11 20:45 Nordirland

2-0

Danmark

Belfast

EM-kval. gr. I kampe

Dato/tid Resultater TV / By
25/03 18:00 Israel

1-1

Kosovo

Tel Aviv

25/03 18:00 Hviderusland

0-5

Schweiz

Novi Sad

25/03 20:45 Andorra

0-2

Rumænien

Andora la Vella

28/03 20:45 Kosovo

1-1

Andorra

Pristina

28/03 20:45 Schweiz

3-0

Israel

Geneve

28/03 20:45 Rumænien

2-1

Hviderusland

Bucharest

16/06 20:45 Hviderusland

1-2

Israel

Budapest

16/06 20:45 Andorra

1-2

Schweiz

Andora la Vella

16/06 20:45 Kosovo

0-0

Rumænien

Pristina

19/06 20:45 Israel

2-1

Andorra

Jerusalem

19/06 20:45 Schweiz

2-2

Rumænien

Lucerne

19/06 20:45 Hviderusland

2-1

Kosovo

Budapest

09/09 18:00 Andorra

0-0

Hviderusland

Andora la Vella

09/09 20:45 Rumænien

1-1

Israel

Bucharest

09/09 20:45 Kosovo

2-2

Schweiz

Pristina

12/09 20:45 Schweiz

3-0

Andorra

Sion

12/09 20:45 Rumænien

2-0

Kosovo

Bucharest

12/09 20:45 Israel

1-0

Hviderusland

Tel Aviv

12/10 20:45 Andorra

0-3

Kosovo

Andora la Vella

12/10 20:45 Hviderusland

0-0

Rumænien

Budapest

15/10 18:00 Schweiz

3-3

Hviderusland

St. Gallen

15/10 20:45 Rumænien

4-0

Andorra

Bucharest

12/11 20:45 Kosovo

1-0

Israel

Pristina

15/11 20:45 Israel

1-1

Schweiz

Felcsut

18/11 18:00 Hviderusland

1-0

Andorra

Budapest

18/11 20:45 Schweiz

1-1

Kosovo

Basel

18/11 20:45 Israel

1-2

Rumænien

Felcsut

21/11 20:45 Andorra

0-2

Israel

Andora la Vella

21/11 20:45 Kosovo

0-1

Hviderusland

Pristina

21/11 20:45 Rumænien

1-0

Schweiz

Bucharest

EM-kval. gr. J kampe

Dato/tid Resultater TV / By
23/03 20:45 Bosnien-Hercegovina

3-0

Island

Zenica

23/03 20:45 Slovakiet

0-0

Luxembourg

Trnava

23/03 20:45 Portugal

4-0

Liechtenstein

Lisbon

26/03 18:00 Liechtenstein

0-7

Island

Vaduz

26/03 20:45 Slovakiet

2-0

Bosnien-Hercegovina

Bratislava

26/03 20:45 Luxembourg

0-6

Portugal

Luxembourg City

17/06 15:00 Luxembourg

2-0

Liechtenstein

Luxembourg City

17/06 20:45 Island

1-2

Slovakiet

Reykjavik

17/06 20:45 Portugal

3-0

Bosnien-Hercegovina

Lisbon

20/06 20:45 Island

0-1

Portugal

Reykjavik

20/06 20:45 Bosnien-Hercegovina

0-2

Luxembourg

Zenica

20/06 20:45 Liechtenstein

0-1

Slovakiet

Vaduz

08/09 20:45 Luxembourg

3-1

Island

Luxembourg City

08/09 20:45 Bosnien-Hercegovina

2-1

Liechtenstein

Zenica

08/09 20:45 Slovakiet

0-1

Portugal

Bratislava

11/09 20:45 Portugal

9-0

Luxembourg

Faro

11/09 20:45 Island

1-0

Bosnien-Hercegovina

Reykjavik

11/09 20:45 Slovakiet

3-0

Liechtenstein

Bratislava

13/10 20:45 Portugal

3-2

Slovakiet

Porto

13/10 20:45 Island

1-1

Luxembourg

Reykjavik

13/10 20:45 Liechtenstein

0-2

Bosnien-Hercegovina

Vaduz

16/10 20:45 Bosnien-Hercegovina

0-5

Portugal

Zenica

16/10 20:45 Island

4-0

Liechtenstein

Reykjavik

16/10 20:45 Luxembourg

0-1

Slovakiet

Luxembourg City

16/11 20:45 Slovakiet

4-2

Island

Bratislava

16/11 20:45 Liechtenstein

0-2

Portugal

Vaduz

16/11 20:45 Luxembourg

4-1

Bosnien-Hercegovina

Luxembourg City

19/11 20:45 Bosnien-Hercegovina

1-2

Slovakiet

Zenica

19/11 20:45 Portugal

2-0

Island

Lisbon

19/11 20:45 Liechtenstein

0-1

Luxembourg

Vaduz

Her er Danmarks EM-kvalifikationskampe

Torsdag 23. marts, kl. 20.45
Danmark (3) – (1) Finland

Søndag 26. marts, kl. 15.00
Kasakhstan (3) – (2) Danmark
Fredag 16. juni, kl. 20.45
Danmark (1) – (0) Nordirland
Mandag 19. juni, kl. 20.45
Slovenien (1) – (1) Danmark

Danmarks næste kamp i EM-kvalifikationen

Torsdag 7. september, kl. 20.45
Danmark – San Marino
Søndag 10. september, kl. 18.00:
Finland – Danmark
Lørdag 14. oktober, kl. 20.45:
Danmark – Kasakhstan
Tirsdag 17. oktober, kl. 20.45:
San Marino – Danmark
Fredag 17. november, kl. 20.45
Danmark – Slovenien
Mandag 20. november, kl. 20.45
Nordirland – Danmark

Se alle fodbold kampe idag.

Feedback