Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 44-22-34%
- Betvalue
- 2105,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,77
- Rigtig/forkert
Defensiven har sejlet hos Blokhus i de foregående træningskampe, ligesom den har gjort det hele den første halvdel af sæsonen i 1. division.
Idag skal de møde et Viborg mandskab der kommer med (næsten) alle mand klar til kamp, og som virkelig har fået scoret mange mål i deres foregående træningskampe. Ikke mindst takket være nyerhvervelsen Thomas Dalgaard som har været virkelig god.
Defensiven har tilgændgeld været til at tale med, hvilket ellers normalt er et område som Ove Christensen & co har rigtig godt styr på, og jeg forventer også at de stepper op som vi nærmer os årets første kamp om point...
Umiddelbart kunne det jo være fristende at gå efter over 2.5 mål, men selvom den er steget fra 1.40 til 1.50 så er det ikke her jeg ser bedst værdi.
Viborg har udtaget følgende spillere til dagens kamp:
Martin Hansen, Kevin Ray Mendoza Hansen, Jonas Thorsen, Mikkel Rask, Jens-Kristian Sørensen, Mathias Nielsen, Asbjørn Sennels, Jeff Mensah, Razak Pimpong, Lasse Ankjær, Kevin Mensah, Eduardo Delani, Jesper Kjærulff, Simon Nagel, Andrés Flores, Thomas Dalgaard, Mads Lauritsen, Mathias Gertsen og Jesper Henriksen.
Umiddelbart savner jeg kun den store stærke midterforsvarer Babajide Ogunbiyi, men tilgændgeld bliver det så muligt for kæmpe talentet Mathias Nielsen at få spillet 90 minutter. Han er lejet i FC Nordsjælland, hvor han forståeligt nok havde problemer med at komme på holdet, og derfor er han taget til jylland i håb om at spille sig ind på Viborgs hold.
Faktisk kan det gå hen og være en ganske positiv ting at Mathias spiller, da jeg så føler mig stensikker på at få en 100 % fokuseret indsats, fra en motiveret mand der kæmper for en plads i start 11eren.
Han har været med på diverse U landshold, og han er en super talentfuld gut.
Viborg har spillet 5 træningskampe indtil videre, og det er blevet til 3 sejre og 2 nederlag. De 2 nederlag er kommet til Silkeborg og AGF (lige op til superliga starten), så det er der ikke så meget at sige til.
Man har vundet 2-1 over AAB, 6-1 over Kjellerup og senest 5-2 over Thisted (i lørdags). Næste kamp er først på onsdag så derfor bliver det ikke nødvendigt at spare spillere idag, som man f.eks kunne gøre hvis man allerede spillede igen imorgen eller overmorgen.
Blokhus spiller nemlig lige netop allerede igen på lørdag hvor Aarhus Fremad kommer på besøg, hvilket KAN få indflydelse på dagens kamp. Eller det bør faktisk få indflydelse, da det er utænkeligt at de bedste 11 kan/skal spille 90 minutter både idag og på lørdag.
Blokhus har 2-1-3 i deres træningskampe med en målscore på 10-14. Modstanderne har heddet AAB (tabt), Skovbakken (vundet), Århus Fremad (uafgjort), FC Vestsjælland (tabt), Løgstør (vundet) og senest Skive (tabt).
Vi kan konkludere at de kun har været i stand til at vinde når modstanden har været svag. Så snart de møder et hold der kan en lille smule, så har de tabt.
I 1. divison ligger holdet da også til nedrykning. De har blot hentet 2 sejre i første halvdel af sæsonen, især fordi deres defensiv simpelthen ikke er god nok. I langt de fleste kampe har de lukket minimum 2 mål ind, og formåede ikke at holde buret rent i nogen af de første 14 kampe.
Cheftræner Søren Kusk kan stadig vælge mellem alle sine spillere, men der står intet på hjemmesiden om hvilke spillere han har planer om at bruge idag. Jeg tager dog udgangspunkt i at han kommer med alle, og stiller så stærkt som muligt, i min CV. Vælger han at skåne nogen/eksperimentere så er det jo bare et plus for spillet.
Jeg forsøger asian spillet hos bet365. Viborg skal vinde med minimum 2 overskydende mål før vi får odds 1.90, men vinder de med præcis 1 mål, så får vi pengene retur.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar