Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Inter sætter tingene på plads i Milano
Det taler for- Inter er stærkt spillende i øjeblikket, og især hvis man kigger på Serie A hvor man er placeret på førstepladsen. Man tabte det første opgør i Madrid uheldigt mod Real Madrid, men også på en del børnefejl i det defensive, og man skal derfor ud og jagte sejren tirsdag aften.
- Italienerne har et snit på 3,0 Mål pr.kamp i Serie A, og har scoret femten mål i deres første fire opgør i Milano. I Inters syv opgør i sæsonen er seks af opgørene gået Over 2,5 Mål.
- Club Brugge er også kommet godt i gang i den belgiske First Division A, og hvor det er blevet til syv sejre og et nederlag i otte opgør. De har et snit på 2,4 Mål pr.kamp og seks af deres otte opgør er gået Over 2,5 Mål, plus opgøret mod Aston Villa endte med et 2-3 nederlag.
- Der bør og skal være klasseforskel på de italienske mestre og belgiske mestre både teknisk og tempomæssigt.
- Belgierne havde store problemer mod Aston Villa, og hvor de især kom i problemer ved Villas høje pres i det opgør. Det her kan godt gå hen og blive samme billede, og hvor Inter kommer med samme gameplan, og hvor Thuram og Martinez kan gøre ondt på gæsterne, samt trykket fra midtbanen også kan giv gæsterne store problemer.
- Inter har lukket otte mål ind i Serie A i seks opgør, og i Madrid lukkede de to mål ind, og de har været til og tale med defensivt i sæsonen. Gæsterne har fart og kvalitet i både Tresoldi, Vetlesen, Forbs som især på omstillingerne kan blive farlige.
- Jeg forventer det bliver et opgør hvor Inter vil være dominerende, og hvor gæsterne tempomæssigt kan blive udfordret. Det dufter af et opgør som kan blive målrigt, men hvor Inter skal vinde og alt andet end en sejr vil være en skuffelse.
- De er det klassiske opgør hvor belgierne har alt og vinde og intet at tabe i Milano.
- Club Brugge skal ikke undervurderes, og de har et mandskab som har masser af europæisk erfaring og rutine.
- Defensivt har Inter ikke vist den samme styrke som de normalt har, men i weekendens opgør mod Parma vandt man 3-0 og holdt nullet. Viser de samme styrke i dette opgør så kan belgierne kom i problemer med, at kom frem til chancerne og ikke mindst målene.
- Italienerne har så meget rutine, at kommer de først foran så kan en 1-0 føring være nok til tre point, og så kan de hive håndbremsen.
- Gæsterne har holdt nullet i fem af deres ti opgør i sæsonen i alle turneringer. Den er den tidligere Inter målmand Yann Sommer som står for gæsterne, og han vil med stor sandsynlighed gerne gøre en god figur i netop dette opgør mod sin tidligere klub.
Betano er i odds 1,70 på en Inter sejr tirsdag aften i Milano, og kombineret med Over 2,5 Mål i opgøret.
Inters forventede startopstilling: 3-5-2: Martinez- Pavard, Bisseck, Bastoni- Diouf, Barella, Calhanoglu, Stankovic, Augusto- Lautaro Martinez, Thuram.
Club Brugges forventede startopstilling: 4-2-3-1: Sommer- Seys, Mechele, Lee, Sabbe- Vanaken, Potts- Virgili, Vetlesen, Forbs- Tresoldi.
Trupnyt: Inter må undvære både Stones og Jones til opgøret, men eller har man ingen vigtige fravær til tirsdagens hjemmekamp, mens gæsterne forsat må undvære vigtige Joel Ordonez i midterforsvaret som endnu ikke har spillet i denne sæson.
Gazzetta Dello Sport, corrieredellosport.it, Tuttomercatoweb.com, inter.it, sportmediaset.mediaset.it, clubbrugge.be, bruggenieuws.be, sport.sky.it
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar