Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 42-31-27%
- Betvalue
- 3110,1%
- Spilbar ned til odds
- 3,23
- Rigtig/forkert
Betting tip
Det ligner nøjagtig den svære sæson, som forudset for Torquay. Uden afgørende indløb af erfarne klassespillere er det ikke uventet, at holdet har fået det meget svært. Man skal tilbage til 18/8 for at finde holdets seneste sejr, da man slog med-oprykkerne Burton med 0-2.
Man har fået lukket ned for rækken af nederlag, der er blevet erstattet af uafgjorte kampe. Incl. en pokalkamp er holdets sidste fire kampe endt med pointdeling. Jeg tror vendepunktet kom, da man tabte med 0-2 på hjemmebane mod Grimsby. Det var et meget skidt resultat og derefter har Torquay spillet mere organiseret og med mere defensivt fokus. Man må også være realistiske og erkende, at man ikke spiller nogen hold ud af banen i L2. Man skal i stedet spille mere taktisk og være mere snu. Sejrene skal nok komme, hvis man holder hovedet koldt, men indtil da er et point i kampene med til at holde modstanderne over stregen tættere på.
Dette er reelt set en 6-point-kamp for begge hold. Taber Torquay så kan man risikere at være isolerede under stregen, med fire point op til Grimsby (hvis de altså vinder). De helt store nedrykningsrivaler må sige at være Grimsby, Morecambe, Hereford og Northampton. Skal man gøre sig forhåbninger om at forlade 23. pladsen, så kan man simpelthen ikke give Morecambe en fordel på tre point. Sejren vil selvfølgelig øjeblikkeligt sende Torquay over stregen (hvis Grimsby taber eller spiller uafgjort). Jeg tror dog at man frygter konsekvensen ved et nederlag. Derfor kan det blive en meget taktisk, defensiv og nervøs affære mellem to ganske lige hold.
Trupnyt/status:
Ventes at kunne stille i stærkeste.
Formen:
Football League Two Macclesfield 2-1 Torquay 26-09-2009
Football League Two Torquay 1-1 Aldershot 29-09-2009
Football League Two Torquay 1-1 Bury 03-10-2009
Football League Trophy Southampton 2-2 Torquay 06-10-2009
Football League Two Notts Co 2-2 Torquay 11-10-2009
Morecambe # 21 (ude: 0-3-3 5-13)
Holdet havde den fremragende sidste sæson, hvor oprykningsspillet først glippede i sidste spillerunde. I denne sæson lider man dog under successen i sidste sæson. Ingen hold undervurderer længere Morecambe og større klubber har hentet nogle af profilerne billigt.
Sæsonen startede elendigt med flere nederlag, så nu har man taget konsekvensen og begyndt at satse meget defensivt og taktisk. Det er overlevelse og stabilitet, der tæller for Morecambe. Man kan ende med den helt store nedtur, hvis man tror man er bedre end resultaterne. Derfor er det også yderst fornuftigt at gå efter de point, man kan få uden at satse for meget. Det har kastet otte uafgjorte (incl. en pokalkamp) resultater af sig i de sidste ni kampe.
For Morecambe er det helt essentielt ikke at tabe denne kamp. Med uafgjort holder man Torquay under sig i tabellen. Jeg tror man satser meget taktisk og defensivt i denne kamp, ikke mindst fordi man mangler førstemålmanden, men også fordi man i næste runde har en nøglekamp hjemme mod Northampton. Kan man hente fire point i disse to kampe, ser det meget godt ud i bundstriden for Morecambe.
Trupnyt/status:
Barry Roche (førstemålmand) er ude med en skade. Scott Davies tager pladsen i målet. Han er slet ikke lige så god som Roche, men en solid reserve. Wayne Curtis (an;fast) er skadet, men Phillip Jevons (an;fast) er med igen.
Status: Svækket på målmandsposten.
Formen:
Football League Two Morecambe 2-1 Notts Co 19-09-2009
Football League Two Dag & Red 1-1 Morecambe 26-09-2009
Football League Two Morecambe 0-0 Bradford 29-09-2009
Football League Two Morecambe 1-1 Shrewsbury 03-10-2009
Football League Two Aldershot 4-1 Morecambe 10-10-2009
Indbyrdes:
Ingen.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar