Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 41-32-27%
- Betvalue
- 2106,3%
- Spilbar ned til odds
- 2,52
- Rigtig/forkert
Betting tip
Stockport # 24 i League One (hjemme: 1-2-6 8-20)
Det er godt nok ikke meget bid over Stockport for tiden, ja faktisk har sæsonen hidtil været lidt af en katastrofe for holdet, der overlevede sidste sæson efter oprykningen. Holdet ligger sidst i L1 og har blot 14 point for 19 kampe.
Det fungerer bare ikke for Stockport, der snart ikke kan tåle flere lange perioder med nederlag. Den nuværende form er elendig med 7 nederlag i streg i ligaen. Man skal helt hen til midten af oktober for at finde seneste ligasejr, hvor man slog bundrivalerne Tranmere med 0-1. I lørdagens ekstremt vigtige bundstrid tabte man ude med 2-1 til Wycombe. Det kan ikke andet end være et meget, meget mentalt hårdt ramt Stockport mandskab. Hvor skal holdet dog finde selvtilliden efter så lang og elendig en periode?
Nu gælder det FA Cuppen, hvor man er nået til anden runde ved at slå amatørholdet Tooting & Mitcham United med 5-0. Det er på inden måde noget specielt at slå et fyraftensprofessionelt hold fra den syvendebedste række på hjemmebane.
I pokalfodbold har Stockport i denne sæson gjort det skidt. Man røg ud af Carling Cup med 3-0 til Hudderfield. I Johnstone`s Paint Trophy slog man flot Crewe fra L2 med 1-4, men i næste runde fik man høvl med 3-1 mod Port Vale ligeledes fra L2.
Spørgsmålet er om Stockport overhovedet satser det mindste på FA Cuppen. Det er en meget sagnomspundet pokalturnering, men Stockport er så langt nede i skidtet i ligaen, der trods alt må tælle højere end pokaltuneringen, at man måske satser på ligasucces. Man møder fire dage efter denne kamp Charlton på hjemmebane.
Jeg vil ikke spekulere i, at Stockport underprioriterer FA Cuppen, men selvtillidsmæssigt, spillemæssigt, resultatmæssigt er holdet langt, langt nede. Det betyder dog ikke, at Torquay bare går ud og tilføjer Stockport endnu et nederlag. Man kan jo spille frit - et nederlag vil ikke betyde det store, så det er måske en fordel for Stockport, der trods alt besidder kvaliteter.
Trupnyt/status:
Oli Johnson (an;fast), Matty Mainwaring (mi;fast/res-ude hele sæsonen) er begge ude.
Formen:
English FA Cup Stockport 5-0 Tooting & M 07-11-2009
Football League One Walsall 2-0 Stockport 14-11-2009
Football League One Stockport 1-3 Exeter 21-11-2009
Football League One Colchester 2-0 Stockport 24-11-2009
Football League One Wycombe 2-1 Stockport 05-12-2009
Torquay # 21 i League Two (ude: 1-4-5 14-20)
The Gulls er oprykkere til League Two, hvor de forventet er havnet i en svær sæson. Klubben gjorde ikke meget for at hente klassespillere til holdet, måske pg.a. økonomiens naturlige begrænsning, og det er derfor ikke voldsomt overraskende, at holdet ligger i den meget tunge ende af tabellen.
Man har blot 4 point ned til Grimsby på den forkerte side af nedrykningsstregen, så man har brug for alle de point man kan skrabe sammen i ligaen. Pokalsucces er bestemt ikke prioritet nummer et, men for en lille klub uden den store økonomi er der meget god grund til at satse på at komme videre i FA Cuppen. Man håber som alle andre klubber, at få en kassekamp mod et af de store hold.
En af grundene til at jeg finder værdi i Torquay i denne match-up er, at klubben tydeligvis satser på pokalturneringerne, hvor man har gjort det meget fint hidtil i sæsonen. I Carling Cuppen leverede man en fremragende indsats ude mod Crystal Palace fra den næstbedste række - man tabte 2-1, men det var en meget lige kamp, hvor Torquay bl.a. tabte pg.a. et straffespark. I et mere naturligt match-up mødte man Cheltenham fra L2 i Johnstone`s Paint Trophy, og her vandt man sikkert udekampen med 1-3. I næste runde førte man 0-2 ude over Southampton, men endte på 2-2. Det var dog et flot resultat af The Gulls. I FA Cuppen gav man igen Cheltenham en endefuld på 3-1 på hjemmebane, og nu er man så i anden runde.
Det er altså et hold, der tager pokalturneringerne 100 procent seriøst, og som trods alt har lidt mere luft i bunden af L2 end Stockport har i L1. Spillemæssigt har Torquay forbedret sig på det seneste. Man tabte godt nok lørdagens kamp ude mod Accrington med 4-2, men havde det ikke været for et blackout, så kunne man godt have vundet kampen som man førte 0-1. Ellers er formen ganske fin med en del point kommet ind på kontoen. Man har slået Northampton og Cheltenham på hjemmebane, mens udekampene mod Port Vale og Shrewsbury har budt på uafgjorte resultater. Man har kun vundet en gang på udebane i ligaen, men man har leveret meget flotte resultater mod Notts County (2-2) og Shrewsbury (1-1) samt mod Southampton og Crystal Palace i pokalerne - alle hold der er bedre end Stockport.
Med så skidt et hold som Stockport, der er i elendig form, er der altså ikke markant forskel på bunden i L1 og L2. Kampen vurderer jeg til at være langt mere lige end bookmakerne tror. Det kan meget vel ende med en hjemmesejr, men Torquay har forbedret sig spillemæssigt og tager pokalerne 100 procent seriøs, så der er værdi i et spil på udesejr. Asian 0 giver en langt bedre sikkerhed for indskuddet, da pengene jo kommer retur ved uafgjort. Det er trods alt et hold, som ikke vinder mange kampe på udebane.
Trupnyt/status:
Chris Zebroski (an;forventet fast) er cup-tied. Det er en offensiv svækkelse, da han har scoret i to kampe i streg. Men i Sills og Benyon har man to stærke reserver/alternativer. Scott Bevan (rutineret keeper) får en kamp, da Poke ikke må spille pokalfodbold for sin klub Southampton. Wayne Carlisle (mi;fast-meget vigtig) er måske med igen efter sin skade.
Status: Svækket lidt i offensiven.
Formen:
Football League Two Shrewsbury 1-1 Torquay 14-11-2009
Football League Two Torquay 0-2 Rotherham 21-11-2009
Football League Two Port Vale 2-2 Torquay 24-11-2009
Football League Two Torquay 3-0 Cheltenham 01-12-2009
Football League Two Accrington 4-2 Torquay 05-12-2009
Indbyrdes:
31/03-07 League 2 Torquay - Stockport 1-0
21/10-06 League 2 Stockport - Torquay 1-0
25/04-06 League 2 Torquay - Stockport 4-0
31/01-06 League 2 Stockport - Torquay 1-1
01/01-05 League 1 Torquay - Stockport 1-2
04/09-04 League 1 Stockport - Torquay 0-2
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar