Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 11-20-69%
- Betvalue
- 2107,7%
- Spilbar ned til odds
- 7,27
- Rigtig/forkert
Til de modige fåes Stevenage sejr ligepå til odds 12,00 hos Danbook.
Stevenage har været en fornøjelse at følge i årets FA Cup. De tager imod top 3 holdet fra Premier League Tottenham, der nok vælger at spare lidt spillerer eftersom det er et League 1 hold og har en storkamp i næste uge imod Arsenal på Emirates. Så Harry Redknapp vil nok ikke risikere at få nogle af hans vigtigste brikker skadet. Tottenham er selvfølgelig favoritter, men dertil skal man ligge at der højst sandsynligt vil blive sparet.
Stevenage fik ny træner for en lille måneds tid siden, og siden da har Gary Smith virkelig fået sat skik på holdet. Det udmøntede sig i en storsejr over ligaens nummer 4 Milton Keynes med 4-2 på eget græs i deres seneste hjemmekamp, samt en 0-1 sejr ude over ligaens nummer 3 Sheffield W. i sidste runde. Stevenage har dog ikke mødt de helt store klubber i FA Cuppen endnu, men har dog slået Reading fra Championship ud med 0-1 hos Reading i 3. runde efterfulgt af en 1-0 sejr over liga rivalerne Notts. County. Så man kan roligt sige at Gary Smith står overfor sin "manddomsprøve" i denne turnering når Hotspurs kommer på besøg. Han kan dog trøste sig med at holdet gør det godt hjemme, og befinder sig pt. på den sidste plads der giver Play-off til yderligere oprykning til Championship til næste sæson, men dog kun med 2 point ned til efterfølgerne Carlisle.
Stevenage har i sæsonen vundet over 4 af de 5 tophold i League 1 på eget græs.
Stevenage hjemme : 6-4-3 - 21/14
Trupnyt:
Gary Smith var yderst tilfreds med hans holds indsats imod Sheffield W. i sidste runde af League 1, og det forventes at det bliver det samme hold der tager imod Hotspurs. Stevenage er dog uden skader, så manager Gary Smith har frit valg på alle hylder, men som skrevet så skulle opstilling allerede være sat. Dog kan han vælge at rokere en smule og bruge Don Cowan (angriber-reserve) efter at have imponeret og scoret 4 mål i Herts Senior Cup.
Kilde : stevenagefc.
Forventet opstilling: 5-4-1
16. Chris Day
3. Scott Laird
4. Darius Charles
5. Jon Ashton
14. Mark Roberts
25. Ronnie Henry
2. Lawrie Wilson
13. Joel Byrom
15. Luke Freeman
24. Michael Bostwick
20. Chris Beardsley
Tottenham er selvfølgelig storfavoritter til denne kamp, men har været inde i en lidt kedelig stime på udebane i ligaen. Sidste sejr på fremmed græs finder vi tilbage d. 27 december 2011 hvor de vandt 0-2 over Norwich, og siden da er det blevet til 2 uafgjorte (hhv. Swansea & Liverpool) og 1 nederlag (Manchester City). Dertil skal deres tages i betratningen at den kommende kamp i ligaen kan måske give Stevenage chancen i denne kamp. For som skrevet skal Tottenham møde Arsenal i næste runde af Premier League, deres direkte konkurrent til 3. pladsen som giver Champions League næste sæson. Derfor kunne jeg sagtens se Harry Redknapp gemme nogle væsentlige spillere til dette opgør, og ifølge stevenages hjemmeside er de enige med mig.
Tottenham ude: 6-3-3 - 20/15
Trupnyt:
Harry Redknapp har haft en del tvivlsomme på det seneste. Eneste spillerer som med 100% er ude er David Bentley (midtbane-reserve) som har været igennem en knæ operation sidste år og forventes først tilbage i midten af Marts og Tom Huddlestone (midtbane-fast). Det forventes dog at han vælger at spare en del spillere til dette opgør, men kommer selvfølgelig stadig med et stærkt hold. Adebayor (angriber-fast), Van Der Vaart (off. midtbane-fast) & Younes Kaboul (forsvar-fast) har alle haft lidt småskavanker, men kan være de 2 sidstnævnte er med i truppen. En anden spiller som Stevenage dog tror er med, men som jeg regner med at de sparer er Ledley King (forsvar-fast). Han har det med at spille 1 kamp for så at sidde over den næste, og da næste modstander i ligaen hedder Arsenal tror jeg Harry vælger at lade ham sidde over så han er helt klar til topopgøret næste weekend. Kan dog også være at Niko Kranjcar (midtbane-reserve) kan komme i spil til denne kamp.
Gareth Bale er holdets topscorer, delt med Adabayor, med 10 sæson træfferer.
Kilde : Stevenagefc
Forventet opstilling: 4-4-2
C. Cudicini
K. Walker
M. Dawson
L. King (tvivlsom i min optik - Younes overtager måske pladsen).
B.A Ekotto
A. Lennon
S. Parker
L. Modric
G. Bale (Delt topscorer med 10mål)
L. Saha
J. Defoe
Vejrudsigten for kampen : Mest sol & 5 grader.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar