Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Everton tage point på St. Mary's?
Everton skal i denne runde 9. en tur til det sydlige England, hvor Southampton venter, og jeg tror det bliver point til gæsterne.
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 40-0-60%
- Betvalue
- 2105,6%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
- 1-2
- Everton har haft en rodet sæsonstart, men over de sidste par kampe, syntes jeg, at det har været med pil opad, og de er gået ud af de seneste 5 kampe uden nederlag, så jeg ser Everton værende i fremgang.
- Southampton på den anden side, 3 af de seneste 4 kampe, og i deres seneste kamp imod Villa, syntes jeg de så meget uskarpe ud, hvilket xGF på 0,4 også bekræfter lidt.
- Southampton mangler et par profiler, og især Lavia vil være savnet hos værterne.
- Offensivt er jeg ikke vildt imponeret over, hvad Southampton har præsteret i år. De ligger med 7 mål på 7 runder, og har et xGF på 6,1 og jeg tænker, at det er et fornuftigt tidspunkt for Everton at møde Southampton, som ikke rigtig har fået offensiven til at klikke endnu.
- Offensivt så har Everton nogle spændende profiler, men de har endnu ikke rigtig fået det forløst med 5 mål i 7 kampe. Maupay fik åbnet målkontoen i sidste runde, hvor han blev matchvinder, så måske det har kickstartet et eller andet, men ikke desto mindre så kan jeg være nervøs for, om Everton har nok at skyde med offensivt.
- Everton har nogle folk ude i bagkæden, som er ude af dette opgør, og selvom jeg ikke er fan af Pickford, så ville han være at foretrække. Så Southampton har måske lidt bedre forudsætninger for at få sat bolden i kassen.
- Everton har fået mere styr på deres defensiv, men det er stadig et hold der har tilladt rigtig mange chancer til deres modstandere. Kigger vi på deres xGA så er den på 11,5 over de første 7 runder, og jeg er ikke sikker på, at de kan tillade alt for mange chancer imod sig.
Oddset på Everton +0.5 står i odds 1,75 flere steder, og det mener jeg er interessant.
Jeg kiggede også længe på under de 2,5 som står til 1,85 hos Nordicbet, som også kunne være et spil der ville være interessant.
Holdene:
Southampton:
Hjemmeholdet må se bort fra Lavia (fast mand) Romeu (fast mand) og Livramento (fast mand/reserve), og især de to førstnævnte er store profiler for hjemmeholdet, som bliver svære at erstatte.
Bazunu - Walker-Peters, Kotchap, Salisu, Perraud - Ward-Prowse, Diallo - Elyounoussi, Aribo, Armstrong - Adams
Everton:
Gæsterne har Pickford (fast mand) som værende tvivlsom, og derudover er Calvert-Lewin (fast mand) Mina (fast mand) Godfrey (fast mand) Holgate (reserve) Townsend (fast mand) alle ude.
Begovic - Coleman, Coady, Tarkowski, Mykolenko - Onana, Gueye, Iwobi - Gordon, Maupay, Gray
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar