18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Silkeborg IF - AaB: X

3,25Betsafe
Spiltip af Niszen den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
35-33-32%
Betvalue
2107,3%
Spilbar ned til odds
3,03
Rigtig/forkert
Læs Betsafe-anmeldelse
Betting tip

AaB har næsten klaret sig fri fra nedrykning og kan være fint tilfreds med et point i denne kamp. Silkeborg er også fri for at tænke på nedrykning og kan i stedet koncentrere sig om den 5. plads der muligvis giver EL-plads, hvis FCM vinder pokalturneringen. Klubberne der jagter Silkeborg er AaB og AC Horsens og jeg tror Silkeborg vil være fint tilfredse med at få et point imod en af deres konkurrenter. AaB har fået en del vigtige skader og derfor har oddset på uafgjort tordnet ned og ligger helt nede i odds 3,00 hos Bet365 og Ladbrokes. Dog er der stadig et par bookmakere, der ligger op i den mere acceptable ende.

Silkeborg:

Har haft en fornufigt sæson. De ligger lige nu placeret på en vigtig 5. plads der kan give dem en europæisk billet. Det er jeg sikker på at de gerne vil ud i Europa og spille og derfor må de helt klart være topmotiverede til at gå ud og slå AaB. Dog mener jeg ikke Silkeborg vil satse på en sejr hvis der står 0-0 eller 1-1 efter 70 minutter. Silkeborg kan være fint tilfredse med en uafgjort, da de har Lyngby og Horsens tilbage. Så med et point i denne kamp, har Silkeborg et godt udgangspunkt inden de to sidste spillerunder. På det seneste har det været lidt svingende for Silkeborg der i de seneste 5 kampe har vundet 1, spillet 2 uafgjorte og tabt 2. Silkeborg IF må til kampen undvære Jesper Bech, hvilket er en svækkelse for Silkeborgs offensiv da han er holdets topscorer med 7 mål. Silkeborg har ikke tabt i 8 hjemmekampe i træk. Seneste nederlag var mod FCK i Oktober 2010. 

Trup:

Kenneth Falkenberg

Jesper Mikkelsen

Thomas Bælum

Christopher Poulsen

Martin Ørnskov

Henrik "Tømrer" Pedersen

Dennis Flinta

Thomas Hansen

Kaimar Saag

Christian Holst

Frank Hansen

Kasper Risgård

Martin Svensson

Jeppe Illum

Thorbjørn Holst Rasmussen

Simon Skibsted

Simon Jakobsen

Lasse Heinze

Forventet startopstilling:

Heinze

Flinta, Rasmussen, Jakobsen, Poulsen

Hansen, Ørnskov, Risgård, Holst

Saag, Tømrer

AaB:

Har haft et godt forår hvor de kører på 7. kamp uden nederlag. AaB mangler stadig nogle point for at blive 100% fri fra nedrykningen. AaB har i de to sidste spillerunder SønderjyskE og FCK. Dermed kan AaB med et enkelt point imod Silkeborg selv sikre sig en sæson i Superligaen til næste år, ved at slå SønderjyskE hjemme i Aalborg. AaB har som sagt været godt kørende i foråret og i de seneste 5 kampe er det blevet til 3 sejre og 2 uafgjorte. AaB mangler til kampen Rasmus Würtz og det er en kæmpe svækkelse for AaB, cheftræner Kent Nielsen har udtalt at der ikke er nogen i AaBs trup, der kan gå ind og erstatte ham. Det kan give plads til unge Mathias Wichmann. Udover karantæneramte Rasmus Würtz, mangler AaB Tracy, Dalsgaard, Ahlmann, Chanko og Kristensen, som alle er skadet.

Trup:

Karim Zaza

Kjetil Wæhler

Lasse Nielsen

Kenneth Emil Petersen

Louay Chanko

Anders Due

Thomas Augustinussen

Jeppe Curth

Morten Duncan Rasmussen

Dennis Marshall

Kasper Bøgelund

Chris Rolfe

Lucas Andersen

Kayke

Nicolai Larsen

Michael Lumb

Nicklas Helenius

Mathias Wichmann

Simon Sloth

Forventet startopstilling:

Zaza

Nielsen, Petersen, Wæhler, Lumb

Kayke, Augustinussen, Wichmann, Due

Duncan, Curth

Det mest bemærkelsesværdige til denne kamp er at AaB ikke har tabt i Silkeborg siden Maj 2005. Det er altid tætte kampe Silkeborg og AaB spiller og de seneste tre kampe er faktisk endt med pointdeling. For at finde den seneste 2-målssejr skal vi helt tilbage til April 2007, hvor Silkeborg slog AaB med 6-4.

5/03-11 Superligaen AaB - Silkeborg 1-1

07/08-10 Superligaen AaB - Silkeborg 0-0

05/04-10 Superligaen Silkeborg - AaB 1-1

24/03-10 Superligaen AaB - Silkeborg 1-0

19/09-09 Superligaen AaB - Silkeborg 0-1

Hvis ikke man føler for spillet på X, kunne en anden mulighed være under 2,5 mål. Jeg synes betsafes 3,25 for uafgjort er godkendt og det er også et lille stykke over de andre bookies. Jeg giver den 33%.

Velkomstbonus
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
0 kr
Anmeldelse
Ingen velkomstbonus
Regler og vilkår:  Vi henviser til Betsafe hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.