18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

PSG - Chelsea: 0-0 ved pausen

2,70Partybets
Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kvartfinale, indledende opgør. Parc des Princes, Paris.

Stjernefunklende PSG er favorit på hjemmebane, men CL-erfarne og -forsigtige Chelsea kan blive en hård nød at knække. Offensiv-pragtspillere til trods lugter det af taktik og få mål, og PartyBets fine odds gør et pause-sats værd at gå efter.
Chance
40%
Betvalue
2108%
Spilbar ned til odds
2,50
Rigtig/forkert
Læs Partybets-anmeldelse
Betting tip

DET TALER FOR TIPPET

  • Chelsea-manager Mourinho er typisk ret forsigtig, især på udebane. Den taktik holder han nok fast i hos farlige PSG.
  • De seneste 2 Chelsea-udekampe i CL har været målfattige: 0-1-tab i Basel (0-0 ved pausen) og 1-1 hos Galatasary (1-0 til Chelsea ved pausen).
  • Chelsea mangler angriber Eto'o (mål i 3 kampe i træk før han blev skadet 22/3).
  • PSG har kun vundet 1-0 i de seneste 2 ligakampe med scoring i 41. og 52. minut (dog begge på udebane, og med minimum af energispild).
  • Det er sjældent franske PSG møder et hold af Chelseas kaliber (nr 2 i PL) - senest var en træningskamp mod Real Madrid (der vandt 1-0) i julen.
  • PSG-træner Blanc har respekt for kontrafaren fra Chelsea og vil næppe blæse til hovedløst angreb fra start (som Galatasaray forsøgte).
  • Chelsea vil nok stå ret kompakt. PSGs skæve 4-3-3 (Cavani til højre er ikke en ægte højrefløj) kan få svært ved at brede spillet ud.
  • Her kunne den angrebsdygtige højreback van der Wiel have hjulpet, men han er skadet. Men defensivt ser PSG stærk ud (3 mål imod i seneste 9 kampe).

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED

  • PSG har verdensklasseangribere i Zlatan og Cavani (omend han er lidt gemt væk til højre) plus en kreativ og målfarlig venstrefløj i Lavezzi.
  • PSG har vundet de seneste 9 kampe i træk og scoret 22 mål i alt i dem.
  • I 1/8-finalen blev det 4-0 ude og 2-1 hjemme over Leverkusen.
  • Kun een af PSGs fire CL-hjemmekampe i denne sæson har stået 0-0 ved pausen.
  • Chelsea kan være yderst giftig på kontra og har fremragende offensivfolk som Hazard og Oscar der kan skabe noget ud af ingenting.
  • Chelsea-angriber Torres har kun scoret 1 mål siden januar, men det var i seneste CL-udekamp, efter 9 minutter mod Galatasary.
  • Chelsea-defensiven så meget uimponerende ud i lørdagens 0-1-tab hos Crystal Palace (selvmål af Terry).
  • Chelsea må ikke bruge den stærke midtbane-defensivmand Matic i CL. I stedet spiller nok Ramires der er mere målfarlig.

SPILLET
Find det hos PartyBets: Klik dig ind på kampen og scroll ned til ”Antal mål” - > ”Hvor mange mål scores der i 1. halvleg” - > ”Mindre end 0,5”

Odds 2,7 er (så vidt jeg kan se) det højeste på markedet, licens som ikke licens.

Alternativt kan man gå efter kryds ved pausen til odds 2,1 (også PartyBets) eller fuld kamp til odds 3,4 (Bet365 og NordicBet).

CHANCEVURDERINGER

1X2: 47-30-23
Over/Under 2,5 mål: 40-60
1X2 ved pausen: 31-50-19


Lidt om de to klubber

TRUPNYT

Kilder: psg.fr, sportinglife.com, football365.fr

PARIS SG

Trup

Sirigu, Douchez – Alex, Digne, Marquinhos, Jallet, Maxwell, Thiago Silva, Z.Camara – Rabiot, Pastore, Thiago Motta, Matuidi, Verratti, Cabaye – Ibrahimovic, Cavani, Lavezzi, Lucas

Fravær
van der Wiel (højreback - starter - ude siden 8/3)
Ménez (fløj/angriber - reserve/indskifter)

Noter
van der Wiels afløser på højrebacken er Jallet - dygtig højreback der dog ikke har hollænderens offensive kvaliteter.

Bemærk i øvrigt at midtbanen består af to arbejdsmænd i Motta og Matuidi, suppleret af den defensive spilfordeler Verratti, et stort talent der kaldes ”den nye Pirlo”.

Bud på opstilling
Sirigu - Jallet, Alex, Silva, Maxwell - Verratti, Motta, Matuidi - Cavani, Zlatan, Lavezzi

CHELSEA

Trup

Cech, Ivanovic, Luiz, Ramires, Lampard, Torres, Oscar, Mikel, Schurrle, Hazard, Ba, Willian, Schwarzer, Cahill, Terry, Azpilicueta, Kalas, Hilario, Ake

Fravær
Eto'o (angriber - starter/indskifter - delt topscorer - ude siden 22/3)
Cole (venstreback - reserve - ude siden 1/3)
Matic (defensiv midtbane - starter i PL, ikke spilleberettiget i CL)
Salah (offensiv midtbane - reserve/indskifter - ikke spilleberettiget i CL)

Noter
I Matic' fravær vil jeg tro at den defensive midtbane skal bestå af dynamiske og hurtige Ramires (der er god til at støde med frem) samt den aggressive David Luiz (makker med Matic i de seneste PL-kampe). Der er også en Mikel, men det er længe siden han har været andet end indskifter. Og så er der gode, gamle (og stadig målfarlige) Lampard, men han er så tung og sløv at han næppe får en startplads medmindre Mourinho vælger at stille op i 4-3-3 eller 4-3-2-1, dvs med en ekstra mand i midtbanens maskinrum.

Bud på opstilling

Cech - Ivanovic, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Luiz - Willian, Oscar, Hazard - Torres

Fremtidige tips

Ekspert Birmingham - Leeds
15 feb 13:00
Betvalue
2106%
1,78Bet365
Ekspert Fredericia - AGF
15 feb 14:00
Betvalue
2106%
1,80Unibet
Ekspert Real Oviedo - Athletic Bilbao
15 feb 14:00
Betvalue
1104%
1,83Bet365
Ekspert Stoke - Fulham
15 feb 15:00
Betvalue
2106%
2,00Bet365
Ekspert Oxford - Sunderland
15 feb 15:00
Betvalue
2107%
1,79Betano
Ekspert Cremonese - Genoa
15 feb 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert OB - FC Midtjylland
15 feb 16:00
Betvalue
3113%
1,96Unibet
Ekspert OB - FC Midtjylland
15 feb 16:00
Betvalue
3114%
1,98Unibet
Ekspert RB Leipzig - Wolfsburg
15 feb 17:30
Betvalue
3113%
3,25Bet365
Ekspert Viborg - Brøndby IF
15 feb 18:00
Betvalue
2108%
3,30Betano
Ekspert SønderjyskE - Silkeborg IF
16 feb 19:00
Betvalue
2110%
2,50Unibet
Ekspert Cagliari - Lecce
16 feb 20:45
Betvalue
2108%
2,25Betano
Ekspert Girona - Barcelona
16 feb 21:00 1 kommentar
Betvalue
3119%
3,40Bet365
Ekspert FC Noah - AZ Alkmaar
19 feb 18:45
Betvalue
3111%
2,10Bet365
Ekspert Lille - Røde Stjerne
19 feb 21:00
Betvalue
2106%
2,12Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.