18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Manchester City - Twente FC: (AH: 0,0) 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Helt ærligt odds 1,45 = ca. 70% sandsynlighed for hjemmesejr vurderer bookmakerne. Det er skudt langt ved siden af i mine øjne. Manchester City har bunker af penge og kæmpe ambitioner, men kan slet ikke leve op til dem. Holdet har blot hentet 4 point i de sidste 6 kampe (4 er tabt), og i sidste kamp spillede holdet meget dårligt og tabte med 2-0 ude til dårlige Bolton. Tilmed har holdet måske forsvarsstyrmand Richard Dunne ude med en knæskade. Kort sagt City overvurderes kraftigt af bookmakerne. Ikke mindst fordi Twente er et yderst solidt hold, der ligger lige under toppen i hollandsk fodbold. Tilmed har Twente den tidligere engelske landstræner Steven McLaren som træner, og han er en snu taktiker, der ovenikøbet som træner aldrig har tabt til City (5 sejre, 3 uafgjorte). Twente er et godt hold, der godt kan true City og jeg finder stor værdi i et spil på hollænderne.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
63-23-14%
Betvalue
2107%
Spilbar ned til odds
5,50
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Odds:
Ja, det er helt vildt som City gøres til storfavorit i denne match. Det må simpelthen være begrundet i en blanding af at englænderne altid spiller massivt på egne hold i europæisk fodbold, og så fordi der lurer en aura af storhed over Manchester City pga. den rige bagmand. Måske kan City blive store i fremtiden, men intet tyder på nogen-som-helst storhed på det lyseblå City mandskab.

Det rene 2-tal er oppe i odds 8,5, men der er bedre værdi i asian 0 spillet til odds 6, hvor indskuddet kommer retur ved pointdeling. Men, der er en del andre interessante spil, hvis man vælger indskud på Twente fx et spil på asian +1,5. Asian 0 spillet er dog så højt oppe i odds, at der er super værdi at hente. Tror man mest på krydset kan, der også findes værdi her. Værdi er der ihvertfald ikke skyggen af i de minimale odds 1,40-1,45 på hjemmesejren.

Manchester City nummer 10 i Premier League
Venter der store succesfulde tider for Manchester City, er klubben det nye Chelsea? Pengene ser ud til at være der, og man har da også købt verdensstjernen Robinho, der har været en mega succes, men resten af holdet halter på flere punkter. Især forsvaret er vakkelvorent, og at det er Richard Dunne, der anses som en af holdets bedste forsvarsspillere, siger måske en del om hvor succesen udebliver for City. Dunne har begået en hel del fejl og virker ofte ganske klodset og tung. Man har stortalentet Kompany, men han skal bruge tid til at blive spillet ind på holdet.

City handler nok stort ind til næste sæson af stjernenavne, men indtil da må man nøjes med en ujævn trup, hvor der mangler klasse hele vejen rundt og ikke kun på enkelte pladser.

11 kampe har holdet spillet i Premier League og man har tabt hele 6 af kampene - de 4 af nederlagene er kommet indenfor de sidste 6 kampe, der kun har kastet 4 point af sig. End ikke på hjemmebane er man specielt skræmmende med 3 sejre og 2 nederlag i 5 kampe.

Igen må man rejse spørgsmålet om hvad, der tæller for så storsatsende og ambitiøs en klub som City; ligaen og Champions League kvalifikation eller succes i den mindre UEFA Cup? Kvalificerer holdet sig til CL er der større muligheder for at tiltrække stjernenavne, mens UEFA Cup ikke klinger af helt så store tider.

City spiller sin første kamp i Gruppe A efter at have stået over i første runde. De sidste 2 kampe i ligaen er begge tabt 2-0 og allerede lørdag eftermiddag har man et kæmpe hjemmebrag mod en anden af sæsonens skuffelser Tottenham. Det er simpelthen en kamp man ikke må tabe, og jeg tror den kamp betyder mere end en kamp mod Twente. City ventes dog at stille i stærkeste i torsdagens UEFA Cup kamp.

Trupnyt:
Richard Dunne, er måske en svingende forsvarsspiller, men betyder en del for City forsvaret. Han er meget tvivlsom med væske i knæet. Benjani, Vassell og Michael Ball er alle ude med skader.

Formen:
02/11-2008 Bolton Premier League 2-0
29/10-2008 Middlesbrough Premier League 2-0
26/10-2008 Stoke (HJ) Premier League 3-0
20/10-2008 Newcastle Premier League 2-2
05/10-2008 Liverpool (HJ) Premier League 2-3

Twente nummer 6 i Æresdivisionen
Twente lykkedes med at hente et gedigent trænernavn til klubben inden den indeværende sæson, da det lykkedes at skrive kontrakt med den tidligere engelske landstræner Steve McLaren. Englænderen har også en trænerfortid i Middlesbrough, som han førte til UEFE Cup finalen, og som assistenttræner i Manchester United. Det har vist sig at være en god beslutning for klubben at få så rutineret en træner, som McLaren, der på trods af en kikset Champions League kvalifikation, hvor man tabte sammenlagt 6-0 til Arsenal, til klubben. Holdet har indtil videre haft en fin sæson, hvor man kun har tabt 1 kamp i Æresdivisionen, er videre i pokalturneringen og har kvalificeret sig til UEFA Cuppens gruppespil efter sammenlagt 2-2 (videre på udebanemål) mod franske Rennes.

Holdet præsterer okay på hjemmebane, hvor holdet i de 4 foreløbige hjemmekampe i Æresdivisionen har hentet 7 point, scoret 6 mål og  lukket 3 mål ind. I hjemmekampen mod Rennes vandt man 1-0, mens man i hjemmekampen mod Arsenal tabte med hæderlige 2-0. I første kamp i UEFA Cuppen vandt man med 1-0 over Santander.

Twente ser garanteret UEFA Cuppen som stor udfordring og vil levere et godt resultat. Man er i en giftig gruppe med hold som Santander, Manchester City, Paris Saint Germain og Schalke. Med 1-0 sejren over Santander er man godt igang og point ude mod City betyder at Twente er fint på vej mod videre deltagelse i UEFA Cuppen.

Man tabte, efter 3 sejre i træk, hjemme mod Ajax med 2-0 i seneste hjemmekamp. Mod City bør man ihvertfald have en mulighed, hvis man kigger på McLarens statistik som manager i Premier League mod City. McLaren har aldrig tabt til City - 5 sejre og 3 uafgjorte resultater er det blevet til. I al fald skal Twente ikke undervurderes på den måde oddsne indikerer, og jeg tror der måske kan gemme sig en overraskelse i dette opgør.

Trupnyt:
Umiddelbart ingen skader.

Formen:
01/11-2008 Ajax (HJ) Æresdivisionen 0-2
29/10-2008 Breda Æresdivisionen 0-1
26/10-2008 Vitesse Æresdivisionen 0-2
23/10-2008 Santander (HJ) UEFA Cup Grp. A 1-0
18/10-2008 Heracles (HJ) Æresdivisionen 2-0

Statistik:

Manchester City hjemme:
3-0-2 15-6

Twente ude:
3-1-1 6-5

Indbyrdes:
Ingen.



Fremtidige tips

Ekspert Newcastle - Chelsea
20 dec 13:30
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Bournemouth - Burnley
20 dec 16:00
Betvalue
0100%
1,50Betano
Ekspert Manchester City - West Ham
20 dec 16:00
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Tottenham - Liverpool
20 dec 18:30
Betvalue
1105%
1,50Bet365
Ekspert Everton - Arsenal
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80LeoVegas
Ekspert Leeds - Crystal Palace
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80Bwin
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Fulham - Nottingham F.
22 dec 21:00
Betvalue
1103%
1,72Bet365
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.