18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Manchester City - Manchester United: (AH: 0,0) 1

Spiltip af Jesper Møgelby den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

I modsætning til bookmakerne har jeg svært ved at se, hvorfor Manchester United er favoritter på lørdag kl. 13.45, når de forsvarende mestre gæster Manchester Stadium.

Ja, faktisk betragter jeg opgøret som værende fuldstændigt jævnbyrdigt, hvor gæsterne historisk set har "the upper hand", men hvor hjemmeholdet er i en fremragende scoringsstime (de har scoret 14 mål i de sidste 3 kampe), og senest vandt de over storebror på eget græs (i Carling Cuppen). Samtidigt er United gået fra banen med tre psykiske nederlag i træk, og det sætter sandsynligvis sine spor på banen.

Derudover mener jeg, at City har mere at kæmpe for end United, idet de selv kan afgøre fjerdepladsen, hvorimod Chelsea skal fejle dramatisk, hvis mesterskabet ikke skal skifte hænder. Blues kunne gå hen og fejle mod Tottenham senere samme dag, men eftersom dette Manchester-derby bliver spillet først, vil et eventuelt pointtab senere for Chelsea ikke være en gulerod for United. Derfor vil de fleste spillere sikkert udelukkende koncentrere sig om derbyet´s betydning, og selvom dette i sig selv ikke skal negligeres, mener jeg, at City har en marginal fordel mht. motivation.

Wayne Rooney er tilbage for gæsterne, hvilket selvsagt er en kæmpe gevinst, men spørgsmålet er, hvor skrøbelig han er. Mod Bayern München på Old Trafford skulle der ikke meget til, og selvom Bayern-spillerne kynisk gik efter hans højre ankel, var han reelt kun toneangivende i 20 minutter - derefter nærmest gik han rundt på banen. Og mod Blackburn for en uge siden, så vi så, hvordan det gik uden Wazza - i en must-win kamp fik United kun 0-0.

Paddy Power er ude med det højeste handicap-spil på hjemmesejr med pengene tilbage ved uafgjort, og jeg synes, det er et fint spil.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
35-30-35%
Betvalue
2107%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Manchester City
Når Roberto Mancini udtaler, at han ønsker at se Wayne Rooney i startopstillingen for gæsterne, er det ikke et udtryk for, at hans eget holds chancer dermed forøges. Nej, tværtimod, for med "Wazza" tilbage i opstillingen for United, bliver De Røde Djævle unægteligt farligere, hvis han altså vel og mærket er fit for fight. Så hvad er udtalelsen et udtryk for?
Jo, æren er altafgørende i denne match! Vi har storebror mod lillebror, den irriterende nabo mod de forsvarende mestre og Carlos Tevez mod sin tidligere klub. Det er kampen om at være bedst i byen Manchester, og hverken spillerne eller fansene vil lægge øre til et nederlag. 

Manchester City har pt. kurs mod den gyldne fjerdeplads, der i givet fald sikrer dem kvalifikation til Champions League. Men kun et enkelt point adskiller dem og Tottenham på femtepladsen, så de kan sandsynligvis ikke tillade sig at dumme sig til sidst.
Statistikken tyder dog heller ikke på, at det bliver i denne kamp mod United, at de dummer sig. I hvert fald ikke så længe kampen bliver spillet på Manchester Stadium, hvor klubben som de eneste (sammen med Chelsea) kan mønstre kun ét nederlag. Derudover er det blevet til 11 sejre og 4 uafgjort med en målforskel på 21. Skarpt anført af Carlos Tévez, der utvivlsom stadig har et regnskab, der skal gøres op, har Sky Blues været relativt godt kørende på det seneste, hvor både Birmingham, Burnley og Wigan har fået stryg. Den hårdtarbejdende argentiner har hele 28 mål på kontoen i år og 10 mål i de seneste 8 kampe, så han går på banen i absolut topform. Sidste gang de to hold mødtes, var han dog også på måltavlen, selvom Manchester United gik fra banen som vindere. 

City har triumferet i 3 af de seneste 5 opgør på hjemmebane mod bysbørnene fra United. 

Trupnyt
Wayne Bridge (back – fast) og Stephen Ireland (midtbane – fast/reserve) er klar igen efter skader, og Pablo Zabaleta (back – fast) er tilbage efter karantæne. 

Trup
Given, Nielsen, Onuoha, Kay, Boyata, Kompany, Toure, Bridge, Garrido, Sylvinho, Adam Johnson, Cunningham, Zabaleta, De Jong, Barry, Bellamy, Wright-Phillips, Tevez, Santa Cruz, Adebayor, Ibrahim, Nimely

Forventet startopstilling (4-4-2)
GivenZabaleta – Toure – Kompany – Bridge
Johnson – De Jong – Barry – Bellamy
Tevez - Adebayor  


Manchester United
Det burde ikke være svært at geare et Manchester United-hold op til denne dyst, men de seneste par uger må have været så barske for spillerne, at selv ikke den mest rutinerede har kunnet undgå at blive påvirket psykisk. Som favoritter mod Bayern München gik spillerne en uge i møde, hvor de vidste, at fik det et godt resultat med sig fra Tyskland, og spillede de minimum uafgjort med Chelsea, så det hele lyst ud. Sådan skulle det dog ikke gå, og nu – kun to uger efter – er både mesterskabet og Champions League gledet ud af hænderne på dem. Så hvad nu?

I sir Alex Ferguson har de heldigvis en manager, der formår at få liv i selv de mest slukørede, så det ville være naivt at tro, at holdet ikke har en fornuftig chance mod City. Wayne Rooney vender efter pålydender fra Ferguson tilbage i startopstillingen, og både Nani og Valencia har været godt kørende på det sidste. Rent angrebsmæssigt burde de i hvert fald være i stand til at give City-bagkæden noget at tænke over. I den anden ende står det imidlertid foruroligende skidt til. Bayern München formåede at score to mål på både hjemme- og udebane, og Chelsea fik ligeledes bolden over målstregen to gange.
Ukarakteristiske fejl fra først Patrice Evra og senest Michael Carrick kunne indikere, at nogle af de etablerede er ved at løbe tør for kræfter. Grundet et sandt skadeshelvede i forsvaret at specielt Evra spillet et utal af kampe, og han begynder nu at se noget udkørt ud. Det giver sig specielt til udtryk i forsvaret, hvor Adam Johnson kan blive en stor mundfuld for den ellers fremragende venstreback, der i sine gode perioder er umulig at passere. 

Trupnyt
For første gang siden 2008 er Owen Hargreaves (midtbane – reserve) igen med i truppen. John O'Shea (back – fast/reserve) er ligeledes klar, men til gengæld er der tvivl om Rio Ferdinand (forsvar – fast), Ryan Giggs (midtbane – fast) og Wayne Rooney (angreb – fast). Rooney vurderes som mest sandsynlig starter, hvorimod både Ferdinand og Giggs er meget tvivlsomme. 

Trup
Van der Sar, Kuszczak, Foster, Neville, O'Shea, Rafael, De Laet, Ferdinand, Vidic, Evans, Evra, Carrick, Hargreaves, Scholes, Fletcher, Park, Gibson, Obertan, Valencia, Giggs, Nani, Berbatov, Rooney, Macheda, Diouf

Forventet startopstilling (4-5-1)
Van der Sar
Rafael/Neville – Vidic – Evans – Evra
Valencia – Carrick – Fletcher – Scholes – Nani
Rooney

Manchester City hjemme: 11-4-1 Målscore: 38-17
Manchester United ude: 9-3-5 Målscore: 32-16  

Fremtidige tips

Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 6 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.