Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 50%
- Betvalue
- 1105%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Liverpool tager hjemme på Anfield imod Stoke, i Capital One Cup semifinalens retur kamp. Hjemmeholdet vandt 0-1 i den omvendte kamp på Britannia Stadium, så der er helt sikkert en intens og spændende returkamp i vente.
Derfor skal du spille den:
- Liverpools skadesramte defensiv har været uhyggelig ringe på det sidste. Hele 10 mål har man indkasseret i holdets seneste 5 kampe, og senest kulminerede det i en vanvittig 4-5 sejr ude mod Norwich, som før kampen blot havde scoret 24 mål i 23 ligakampe.
- Liverpools offensiv derimod har fået en ny dimension i Firmino, som endelig ser ud til at have fundet den form han besad i Hoffenheim (4 mål og 1 assist i holdets seneste 3 ligakampe).
- Liverpool spiller en offensiv gang fodbold med højt presspil under manager Jürgen Klopp.
- Jürgen Klopps fortrukne midterforsvar Martin Skrtel er stadig ude med skade, og Dejan Lovren (har vist klar bedring i sit spil) er tvivlsom.
- Liverpools forsvarskæde var mildest talt elendig mod Norwich. Her kan nævnes Sakho som var meget usikker og dårlig med bolden, og Moreno som lavede det dummeste straffespark set længe.
- Liverpool er meget ringe til at forsvare på dødbolde. Måske Crouch skulle forsøges?
- Stoke har i denne sæson præsteret en kreativ og offensiv gang fodbold. Træner Mark Hughes har forvandlet et meget primitivt hold, til at spille underholdende offensiv fodbold, med spillere som Bojan, Shaqiri, Walters, Affelay, Arnautovic (tvivlsom), osv.
- Stoke skal fremad på Anfield for at indhente den ene scoring de er bagud.
- Midterforsvar Shawcross er skadet. Han har gjort det godt, og hvis han ikke spiller, er det et stort tab for defensiven.
Det skal du holde øje med:
- Liverpool har stadig mange offensive fravær. Coutinho (offensiv midtbane), Ings (Angriber) og Sturridge (angriber), skulle således alle være på skadeslisten. Origi (Angriber) er tilbage i træning.
- Liverpool har scoret mange mål på det seneste, men på trods af det, fungerer offensiven stadig ikke 100 % (som resultat af skader til Coutinho og sturridge). Specielt Coutinho er en af nøglespillerne i holdets offensive spillestil, og Sturridge er næsten garrant for mål når han spiller, men er meget ofte skadet.
- Stoke blev i seneste kamp kørt over 3-0 i Leicester, og havde blot 3 målforsøg i kampen.
- Kreatør og topscorer Arnautovic er tvivlsom til kampen. Han var heller ikke med mod Leicester.
- Dette er en vigtig cupkamp, hvilket kan medføre at begge hold stiller med et defensivt udgangspunkt.
- Til trods for en spændende offensiv har Stoke "kun" scoret 24 mål i holdets 23 ligakampe. Holdet har dertil ikke scoret i deres 2 sidste kampe.
Det skal lige nævnes at reglen om udebanemål først gælder i tilfælde af overtid. Et 1-2 resultat til Stoke, vil altså resultere i overtid.
Ovenfor skulle de vigtigste pointer være nævnt. Ris/ros og mangler er som altid kærlig velkommen ;)
OPDATERING:
Ryan Shawcross er definitivt meldt ude af opgøret, og forventes først klar i slutningen af Februar. Dette er en stor svækkelse af defensiven.
God aften derude.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar