Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Går Southampton frem i vital bundgyser?
I denne runde 24. skal Ipswich tage imod Southampton, og jeg forventer et tæt opgør, men hvor der vil komme godt med chancer, skud og forhåbentligt også mål.
- Chance (Over-Under)
- 55-45%
- Betvalue
- 2106,7%
- Spilbar ned til odds
- 1,82
- Rigtig/forkert
- 9
- Southampton er sidst, og skal gå all-in dette opgør er lidt et seks points opgør, og derfor så ligner det lidt at Southampton skal gå all-in, og det vil give chancer i begge ender.
- Southampton har været godt med i deres kampe, hvis man kigger på hvor meget boldbesiddelse de har haft. Southampton snitter 52% af boldbesiddelsen i deres kamp, hvor Ipswich er nede på 40,1% som er et af de laveste. Så jeg er ret fortrøstningsfuld ift. at gæsterne nok skal få tid på bolden.
- Ipswich tillader 15,09 skud til deres modstandere pr. kamp, hvilket er i den højeste 1/4. Derudover har de et xGA der ligger på 47, som er det næsthøjeste i PL.
- Gæsterne har flere offensive profiler, som jeg tror kan komme til at gøre ondt på Ipswich, Dibling, Sulemana, og Mateus Fernandes kan komme til at danne fronten, og her kan jeg se en del afslutnigner hos de tre.
- Bundopgør kan også sagtens gå hen og blive taktiske, da der er meget på spil, og et indkasserede mål kan gå hen og blive ret bekosteligt.
- Southampton mangler et par defensive profiler forud for dette opgør (se holdinfo), og det kan måske få dem til at være lidt mere optaget af det defensive, hvilket vil koste i den anden ende.
- Ipswich har hjemmebanefordelen, og det kan også være et argument der taler imod at Southampton vælger at gå offensivt til værks.
- Southampton har scoret 16 mål over 23 PL runder, og har også haft svært ved at skabe chancer, hvor deres xGF ligger på 22,8, og det er meget rammende, at de faktisk har et xGF der er bedre end Ipswich, men slutproduktet mangler.
Over 10,5 afslutninger fra gæsterne står i odds 1,90 hos bet365 og unibet er i odds 1,64
Holdene:
Ipswich Town: Burns, Chaplin, Ogbene og Szmodics er alle ude.
Walton; Tuanzebe, O'Shea, Greaves, Davis; Phillips, Cajuste; Hutchinson, Enciso, Philogene; Delap
Southampton: Stephens, Fraser, Wood er alle ude med skader.
Ramsdale; Bree, Bednarek, Harwood-Bellis; Sugawara, Aribo, Ugochukwu, Walker-Peters; Fernandes; Armstrong, Sulemana
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar