Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Rutineret Championship-manager sejrer over den nytilkomne
- Chance (1-X-2)
- 50-24-26%
- Betvalue
- 1102,5%
- Spilbar ned til odds
- 2,00
- Rigtig/forkert
Det taler for spillet:
- Fulham har en rutineret Championship manager, mens Norwichs Farke aldrig har befundet sig i rækken før, og kommer fra tysk reservefodbold.
- Fulham har en integreret spillestil under Jokanovic, mens det kan tage tid for Norwich at implementere Farke's anderledes spillestil.(*1)
- Norwich har skiftet markant ud i sidste sæsons stærke trup, og det kan tage tid at spille mange nye sammen.
- Det er sæsonens første kamp og på hjemmebane. Der kan forventes at komme mange tilskuere med god stemning.
- Fulham har forstærket sig fornuftigt i transfervinduet, og har et stærkt og homogent hold.
- Fulham var sidste sæson et af de bedste hold i Championship - Også vurderet ud fra Expected Goals (*2)
Det skal du være opmærksom på:
- Farke bringe en positiv spillestil til Norwich, og det kan blive en stor succes, ligesom Wagner har opnået med Huddersfield.
- Norwich har en stærk trup, med mange dygtige spillere.
- Fulham vandt kun 10 af 23 hjemmekampe sidste sæson, og det er ikke godt nok.
- Norwich scorede flest mål af alle hold i rækken sidste sæson, mens Fulham indkasserede rigtig mange.
- Fulham har et godt hold med mange offensive våben, men de kan blive overraskede over det høje og aggressive pres fra modstanderen.
Argumenter i kursiv er de elementer jeg mener markedet overser/fejlvurderer.
Oddset:
Også værdi: 2,05 hos Nordicbet og Betsafe. Desuden værdi i 2,03 hos Jetbull og 2,02 hos 888Sport og Unibet.
Oddsudvikling: Bet365 er åbnet i 2,20 for spillet, men faldt siden drastisk. Det nuværende niveau har været rimelig stabilt siden.
Markedsoverblik: En toneangivende licensløs bookmaker er åbnet i 2,01, har siden været oppe i 2,08 men er nu faldet til 2,05.
Trupnyt:
Fulham:
Af vigtige folk har Fulham i transfervinduet solgt forsvarsspilleren Malone. Han var fast venstreback sidste sæson, men hans afgang åbner blot op for at kæmpetalentet Sessegnon kan få mere spilletid i denne sæson. Han er hurtig og offensivt minded, og vil komme i mange overlap på kanten.
Man har også været aktive med at hente spilelre til klubben, og her har man fået fat på Kalas (forsvar, Chelsea), Djalo (forsvar, Lugo), Cisse (midtbane, Standard Liege), Norwood (midtbane, Brighton), Piazon (offensivspiller, Chelsea) og angriberen Kamara fra Amiens. Alt i alt en god forstærkning af holdet, hvor de fleste styrker bredden, men særligt Kalas bliver vigtig, da han skal forstærke deres forsvar.
Man har til kampen en smule tvivl om de vigtige midtbanespiller Cairney, men han startede fuld træning torsdag, og forventes at spille fra start.
Norwich:
Fulham har haft travlt i transfervinduet, hvor man har sagt farvel til hele 14 spillere. Særligt Murphy, Howson, Ruddy og Dorrans er vigtige og dygtige folk der er forsvundet.
Til gengæld har den nye manager Farke hentet nogle - for ham - velkendte spillere fra Tyskland. Franke og Zimmerman der begge er forsvarer og kommer henholdsvis Greuter Furth og Dortmunds reserver, mens også midtbanespilleren Vrancic er kommet til fra Darmstadt.
Udover dem har man lejet nogle spændende spillere i midtbanemanden Reed fra Southampton og målmanden Gunn fra City. På venstre back har man desuden forstærket sig med tilgang af Middlesbroughs Husband.
Alt i alt synes jeg man kommer meget svækkede ud af transfervinduet. De nye spiller kan såmænd være gode nok, men de vil formentlig få brug for en periode til at vende sig til spillestilen og ligaen generelt. Det bliver desuden spændende at se hvordan et helt nyt forsvar med 4 der aldrig har spilelt sammen kommer til at fungere.
Til kampen her er man desuden ramt af fravær, først og fremmest hos anfører og faste højreback Russel Martin. Han har ikke trænet denne uge, og skal gennemgå en sen fitness test inden kampen. Lewis, Toffole, Pritchard og Klose er alle helt sikkert ude, mens der er tvivl om et par andre. Der er primært tale om reserver, men det er ikke en god optakt til kampen her.
Bud på startopstillinger:
Vil blive opdateret fredag aften
Kilder: soccerway.com, oddsportal.com, whoscored.com, skysports.com, transfermarkt.com, leaguelane.com, holdnyt.dk
Noter
*1: Farke kommer fra en tid som manager for Dortmunds reservehold, og den spillestil er speciel og anderledes i forhold til de fleste Championship-klubber. Det kræver en høj bagkæde, aggressivt pres over hele banen, og direkte angreb. Huddersfield ansatte deres manager Wagner på samme måde (også fra Dortmunds reservehold), og havde tydeligt besvær med at vænne sig til spillestilen det første halve år.
*2: Kilde: Experimental361.com
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar