Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kan Bakiz og Silkeborg folde sig ud i Parken?
I denne mandagskamp skal Silkeborg op imod FCK, og jeg tror på et underholdende opgør, hvor Bakiz kan komme i fokus.
- Chance (Over-Under)
- 46-54%
- Betvalue
- 2105,8%
- Spilbar ned til odds
- 2,17
- Rigtig/forkert
- Bakiz scorede d.6/10 da de to hold mødtes sidst, og det kan han måske tage lidt selvtillid med fra.
- Bakiz har et snit på 1,9 skud pr. kamp og 1 skud på mål år. kamp, hvilket er ganske godkendt.
- Efter de første 10 kampe Bakiz har været involveret i hos Silkeborg er det blevet til 5 mål, og i hans seneste fem kampe er det blevet til tre mål. Så det er en mand med mål i støvlerne, og det kan give mod på flere skud of udfordringer.
- Bakiz er også i spil til frispark udenfor feltet, men derudover er han god til at finde mellemrummet hos modstandernes forsvar og midtbane, og her tror jeg godt FCK kan blive sårbare.
- FCK har vist svagheder i defensiven, hvor de ikke rigtig har fået spiller deres forsvar ordentligt sammen, hvilket også har skyldtes skader, som de også er plaget af i dette opgør (se holdinfo).
- Silkeborg er et hold der har mange pasninger før de kommer til chancer, og det kan ende med en masse bolde sidelæns i dette opgør, hvis FCK får held med at gøre det til et fysisk opgør, hvor Silkeborg ikke kommer til at kunne komme afsted i omstillinger eller finde mellemrummene.
- Silkeborg har ramt et lille formdyk og kommer på bagkant af syv kampe uden sejre i superligaen. Dette kan påvirke lysten og det offensive udtryk hos gæsterne.
- FCK har hjemmebanefordelen, og det kan blive en udfordring for Silkeborg at få spillet deres normale spil, når de ikke befinder sig på deres vante kunstgræs.
Oddset på over 0,5 skud fra Bakiz står i odds1,85 hos DanskeSpil, så odds 2,30 hos bet365 mener jeg der er værd at gå på.
Holdene:
FC København: Nicolai Boilesen, Roony Bardghji, Birger Meling, Marcos Lopez og Rasmus Falk er ude med skader.
(4-2-3-1): Trott - Gocholeishvili, Pereira, Hatzidiakos, Diks - Lerager, Delaney - Elyounoussi, Claesson, Robert - Cornelius
Silkeborg IF: Pontus Rödin, Anders Klynge og Alexander Busch forventes ude med skader.
(4-3-2-1): Larsen - Sonne, Thelander, Ganchas, Poulsen - Andersen, Mattsson, Larsen - McCowatt, Bakiz - Adamsen
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar