Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Kommer der gang i Goodison Park?
I denne PL runde har jeg dykket lidt i kampen på Goodison Park, hvor jeg tror de offensive profiler får gode betingelser.
- Chance (Over-Under)
- 56-44%
- Betvalue
- 2106,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,79
- Rigtig/forkert
- 20
- Ipswich har et xGA på 68,9 hvilket er det næsthøjeste i denne sæson. Derudover så tillader de i snit 16,44 skud imod sig pr. kamp, hvilket er i den høje ende.
- Everton har McNeil, Alcaraz, Doucoure, Harrison og Ndiaye klar til dette opgør, og jeg tror de stiller med McNeil og Alcarez fra start, hvilket vil være to meget offensivt mindet spillere, som også vil give mulighed for at Ipswich kan komme afsted den anden vej.
- Ipswich har udspillet deres rolle i dette års PL. Derfor kan de spille mere frit, og på den anden side, så er Everton også sikret en sæson mere i det fine selskab, så de kan også gå til angreb foran hjemmepublikummet og denne cocktail kan give os et opgør hvor der er mere fokus på det offensive end det defensive.
- Everton har hjemmebanefordelen, og det kan skubbe dem længere frem på banen, og tage et større initiativ i dette opgør.
- Everton er rigtig godt skruet sammen, og har en organisation som gør dem svære at åbne op for, hvilket også kan blive et problem for Ipswich i dette opgør, og også dette spil, hvor der gerne skulle komme skud fra begge mandskaber.
- Det er to hold der ikke har for vane at investere meget i det offensive. Everton snitter 10,53 skud pr. kamp og Ipswich ligger på 9,32. To rigtige dårlgie tal, som forhåbentligt bliver ændret efter dette opgør.
- Everton mangler nogle profiler oppe foran (se holdinfo), og det har også igennem sæson været en udfordring at de ikke skaber nok store chancer, hvilket man også kan se på deres xGF som er i bunden ligesom Ipswichs.
- Ipswich mangler flere offensive profiler forud for dette opgør. (se holdinfo).
,
Holdene:
Everton: Calvert-Lewin, Lindstrøm, Mangala og Tarkowski er alle ude.
Pickford; Young, O'Brien, Branthwaite, Mykolenko; Harrison, Gueye, Garner, Doucoure, Ndiaye; Beto
Ipswich: Burns, Davis, Johnson, Muric, Ogbene Szmodics, Townsend og Philogene er alle ude. Derudover er der tvivl om Broadhead, Phillips og Tuanzebe.
Palmer; O'Shea, Woolfenden, Burgess, Greaves; Morsy, Cajuste; Hutchinson, Chaplin, Clarke; Delap
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar