18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Diyarbakirspor - Galatasaray: Over 2,5

Diyarbakir Ataturk Stadi
Spiltip af Levent Karaman den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Diyarbakirspor der har haft en rimelig svær sæson hidtil både inde og undenfor banen (det andet vender jeg tilbage til længere nede i analysen) tager imod tyrkiets mest scorende hold.

Galatasaray har scoret 28 mål i 11 kampe hidtil mens Diyarbakirspor er det hold der har indkasseret flest mål(19) sammen med Kasimpasa, Denizlispor og Sivasspor. Løverne fra Istanbul spiller mange af deres kampe over 2.5 mål. Det er faktisk 9 ud af 11 kampe at Galatasarays kampe er gået over 2.5 mål. Det er da også en grund til fordi godt nok scorer Galatasaray mange mål, men de har også for vane at der bliver scoret imod dem. Det har også betydet at modstanderholdet har scoret i 8 ud af 11 kampe hidtil mod Galatasaray.

Diyarbakirspor har hidtil spillet over 2.5 mål i 7 ud af de 11 kampe der indtil nu er spillet. Diyarbakirspors seneste fem kampe er fire af dem gået over 2.5 mål. En anden faktor der måske også skal med er at Diyarbakirspor også har spillet over mod de tophold de indtil videre har mødt. Trabzon-Diyarbakirspor 1-2 og Diyarbakirspor-Fenerbahce 1-3.


Jeg ser en positiv værdi i over spil i denne kamp til odds 1.68 hvilket er fint.
Chance (Over-Under)
62-38%
Betvalue
1104,2%
Spilbar ned til odds
1,61
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Diyarbakirspor

Denne kamp skulle i teorien have været aflyst, da Diyarbakirspor præsidenten nægtede at stille op og udmeldte at de ville trække sig fra den tyrkiske Süperlig. Hele balladen til dette skyldes politikske tilråb fra forskellige stadiums og også en forskel behandling i forhold til disciplinære sager ifølge Diyarbakirspors præsident. De politiske slogans er vist det der skulle være dråben.

Vi kommer heller ikke til at se Diyarbakirspors træner Ziya Dogan stå og dirrigere ved sidelinjen, da han har fået karantæne for udisciplineret opførsel.



Vi vender tilbage til fodbolden. Det har været en meget svær periode for Diyarbakirspor både inde og udenfor banen. Diyarbakirspor har kun vundet 1 ud sine fem sidste kampe. Man startede egentlig sæsonen meget fint med point over Ankaragücü og udesejr over Trabzonspor. Men, derefter har det været meget svingende og på det seneste en nedtur. Det var godt nok med en sejr i 10. spillerunde over Genclerbirligi, men ellers har spillet ikke helt været som det egentlig var man så i sæsonåbningen. Men, jeg har en forventning om at både Mendoza og Tazemeta kommer til at være synlige i denne kamp mod Galatasaray som man har set dem mod de andre storhold blandt andet i en Trabzon kamp hvor disse to spillere gjorde en fremragende indsats.





Trupnyt

Diyarbakirspor mangler deres to vigtige midtbanespiller Ayman og Baris.





Galatasaray

Havde nederlaget mod Fenerbahce ikke været der havde jeg muligvis startet med at Galatasaray indtil videre har en fantastisk sæson. Men, jeg nøjes med at skrive "god". Et nederlag mod Fenerbahce er altid smertefuldt også er det ligemeget om man stadig hænger med i toppen og er videre i Europaleague. Det viste sig nemlig rent faktisk at efter nederlaget mod Fenerbahce på 3-1 at de første fan protester egentlig fløj ind over mod Riijkard. Det er måske også meget at forvente som Galatasaray fan at man går ud og slår Fenerbahce på Sükrü Saracoglu, som man ikke har gjort i snart over ti år. 

Men, Galatsaray kommer til denne kamp med en rigtig god moral, da man kommer med en flot sejr i Europaleague på udebane i Rumænien mod Dinamo Bucharest med 0-3. 

Løverne slog i forrige uge Sivasspor med 2-0 på hjemmebanen uden at anstrenge og uden det store besvær. Det skal selvfølgelig også med at der ikke blev scoret mod Galatasaray i den kamp og at man formåede at holde nullet.

Men, ellers har den største debat i denne uge gået på at den store tyriske avis Hürriyets sportsredaktør havde nogle uheldige udtalelser om Galatasaray i et videoindslag der er blevet lækket til pressen. Det var nok ikke en uheldig udtalelse, men måske snarere uheldigt at videoindslaget røg ud til pressen. Han udtaler nogle af de typiske bandeord man normalt hører blandt de forskellige fans i Tyrkiet. Men, ikke en videre smart bemærkning af Ercan Saatci, som egentlig også er kendt som en stor Fenerbahce fan og faktisk er medlem af bestyrelsen.


Trupnyt

Mustafa Sarp(fast/midt) og Keita(fast/midt) er begge ude med karantæner. Derudover fortsætter Milan Baros skade stadig og han kommer selvfølgelig ikke til at spille mod Diyarbakirspor










Fremtidige tips

Ekspert Tottenham - Newcastle
10 feb 20:30
Betvalue
1104%
1,80Betano
Ekspert F.C. København - Viborg
11 feb 19:00
Betvalue
1105%
1,70Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.