Spiltip af Anders Jørgensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 15-27-58%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Betting tip
Sportingbet er også ude med 1,80.
Darlington # 20 i League Two (ingen hjemmekampe endnu i denne sæson).
At Darlington kan risikere at komme i store problemer i denne sæson så man i først kamp i lørdags. Man var simpelthen overmatchet af Aldershot, der sluttede sidste sæson skidt af. Der er nogle fornuftige spillere i truppen, men uden penge må man tage hvad man kan få, så Darlingtons startellever anno august 2009, består af lejespillere og unge folk uden den store erfaring. Man skal nok komme til at vinde kampe, men jeg tror man får svært ved at opnå andet end en plads i bundkampen.
I lørdagens kamp ude mod Aldershot var man bagud allerede efter 3 minutter, og da man gik på banen i 2. halvleg gik der kun 2 min. så var man bagud med 3-0. Derefter begyndte Aldershot at slappe lidt af og Darlington fik et trøstemål i 85. min. Kampen viste at Darlington får det svært med så usammenspillet en trup. Aldershot så på bolden i 60 % af tiden og havde 11 forsøg mod Darlingtons 5.
Nu gælder det første runde af Carling Cuppen og Darlo vil gøre alt for at få succes. Det kan være vejen til en kassekamp, der kan kaste gode penge af sig til den slunkne klubkasse. Der er ingen tvivl om at man vil stille i stærkeste opstilling. Manager Colin Todd fortæller til engelsk presse, at han overvejer at ændre en del på startopstillingen. Måske er det en god ide, men at han efter blot en kamp allerede skifter ud på et hold, der kun har spillet 4-5 kampe sammen, kan måske skabe usikkerhed.
Trupnyt/status:
Kan stille i stærkeste.
Formen:
08/08 Aldershot - Darlington 3-1
Leeds # 7 i League One (ingen udekampe endnu i denne sæson)
Endnu en gang skal Leeds leve med favoritrollen til oprykning til den næstbedste række. Inden sæsonstart var Leeds det hold i League One, der var klart størst favorit til at tage oprykningen. Det er Casper Ankergren & co. nok stadig efter første runde, hvor man slog oprykkerne fra Exeter med 2-1. Det er faktisk en fin sejr - Exeter er ikke nemme at spille imod og kommer uimponerede til opgaverne. Det gjorde holdet i sidste sæson i League Two, og tog deres anden oprykning på to år. Man skulle godt nok hen til 88. min. og en mand i overtal før sejrsmålet kom.
Nu er Leeds igang, men skal man ud at spille kampe, der lugter lidt af fortidens storhed, så skal man nå langt i cup turneringerne. Det er tidligt i sæsonen, så der er ingen ide i at spare spillere, hvilket jeg heller ikke tror Leeds spekulerer i. Man har har altid taget Liga Cuppen seriøst og har ikke tabt en førsterunde kamp siden 2002.
Jeg er faktisk lidt overrasket over at man kan få odds på 1,80 på Leeds sejr. Selvfølgelig er pokalbold altid en svær affære og de mindre klubber vil dø med støvlerne på, men i dette tilfælde er der kæmpestor klasseforskel i mine øjne. Havde Darlo ikke haft sine store problemer og en klassetrup, så havde jeg ikke rørt kampen, men holdet er slet ikke sammenspillet hvilket Leeds er.
Trupnyt/status:
Nyindkøbet til forsvaret Patrick Kisnorbo (hentet i Leicester) er på landsholdsopgave med Australien. Rui Marques (fo;fast) er på landsholdsopgave med Angola. Lidt et slag at skulle undvære to faste forsvarsspillere, men i slovakiske Lubomir Michalik (fast i sidste sæson) og talentfulde Paul Huntington (10 premier league kampe for Newcastle) har man gode erstatninger.
Formen:
08/08 Leeds - Exeter 2-1
Indbyrdes:
29/07-08 Klub Venskabskampe Darlington - Leeds 0-0 FT
09/10-07 Johnstones Paint Trophy Darlington - Leeds 0-1 FT
31/07-07 Klub Venskabskampe Darlington - Leeds 0-1 FT
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar