Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 58-22-20%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Vigtig kamp i serie 1, hvor CSC skal bruge en sejr for at holde trit med Rødovre og de andre tophold...
CSC/Christiania sports club er som navnet antyder, altså en klub der repræsenterer den meget berømte fristad i København.
Folk kunne måske fristes til at tro at holdet består af pushere og gøglere, men det er bestemt ikke tilfældet. CSC er rent faktisk lidt af en succeshistorie, for med 2 oprykninger i streg er de nu at finde i serie 1 - iøvrigt klubbens højeste placering siden de blev stiftet tilbage i 1982, og så endda lige på deres 30 års fødselsdag.
Ikke nok med at man gik meget suverænt igennem serie 2 sidste sæson (19-2-4 og en målscorer på 72-27), så fik man også spillet sig frem til pokalturneringens første runde, hvor man dog måtte se sig slået ud af AB Tårnby (Københavnsserien) efter en meget tæt kamp. På vej dertil slog man Hellas (serie 2), BK Union (KBH serien) og senest HB (tophold i serie 1), hvilket er rimelig godt gået.
Alt i alt et meget sejrsvandt mandskab med stor tro på egne evner, som ledes an af en kæmpe succes af en trænerduo. Brian Eriksen og John van der Klein tilskrives af spillere/øjenvidner hele succesen, og nu er man spændt på at se om de kan blande sig i toppen af Serie 1. Det forventer de fleste i hvert fald at de kan/gør.
CSC har spillet 4 kampe (1 mindre end de fleste andre), men det er blevet til 3 sikre sejre og så et nederlag til suveræne Prespa, der har gjort rent bord indtil videre.
6-1. 3-1 og 4-0 over henholdvis VLI, Vigerslev og Østerbro er selvfølgelig helt godkendt. Især seneste 4-0 sejr over Østerbro vidner om klasse, da Østerbro faktisk har fået sig et ganske stærkt hold.
Har set CSC i aktion 2 gange denne sæson, og de ser virkelig modbydeligt stærke ud. Spiller de op til deres bedste er det kun Prespa og Tårnby der kan true dem i kampen om at rykke op, efter min vurdering.
Holdet er bygget rigtig solidt op. Man har en rigtig god målmand og 2 store gutter i midterforsvaret, der skubber de fleste væk. På fløjene har man 2 raketter, og det er med disse 2 man som regel slår de svagere hold i rækken, der ikke kan holde dem i 90 minutter. I boksen har man den spillende assistent (John Van Der Klein) der er en stor og stærk boksspiller, der har masser af erfaring fra højere niveau.
Af andre kendte navne så figurerer Lennart Lynge Larsen (tidligere superligaback) på venstreback, og Mikkel Reindorf på midten, som også er kendt fra diverse divisionshold.
Rødovre er kommet overraskende flot fra start denne sæson, hvor det især springer i øjnene at man stortset ingen mål lukker ind. Efter et 2-1 nederlag til Prespa i første spillerunde, her man hentet 4 sejre i træk uden at lukke mål ind! Noget der er ret usædvanligt på dette niveau, og det må man have respekt for.
Specielt seneste sejr på 1-0 over Tårnby var flot, selvom man også var ret heldige.
Jeg anser stadigvæk Rødovre for at være et godt midterhold i denne række, og jeg tror de får rigtig svært ved at fortsætte deres sejrsstime idag mod et af rækkens allerbedste hold (hvis ikke dét bedste). CSC har om nogen nøglerne til at låse et stærkt forsvar op, med lynhurtige kanter og et ordenligt lokum af en boksspiller i front. De er stærke på dødbolde og så står de også selv rigtig godt bagi, anført af en meget stærk målmand.
Sidst men absolut ikke mindst, så har CSC en spetakulær hjemmebane. De spiller på Kløvermarken (på amager), og her er det standard at der dukker 300-500 tilskuere op med romerlys, bannere, røgbomber og cheerleaders. Har man tid og bor man i nærheden, skulle man ta og slå et smut forbi :-)
Jeg går efter 1 tallet til fine 1.80 hos betsafe. Kan alternativt spilles til 1.78 hos Nordicbet.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar