Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 42-58%
- Betvalue
- 1101,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
To forskellige stilarter tørner sammen i aften i Katowice, og som turneringen har set ud indtil videre, virker det som om de stilarter der kreerer færrest uprovokerede fejl har et overtag. Giorgi har 2 gange været i finalen her i Katowice, men har ikke været overbevisende i sine 2 første kampe her i år. Hendes aggressive og risikofyldte spil, gør at hun får lavet et hav af uprovokerede fejl, og dermed hurtigt kommer under pres. På den anden side af nettet står Flipkens, der i modsætning til Giorgi, satser på en stærk defensiv, og som er god til at sende mange bolde tilbage over nettet. Formår hun at gøre det i denne kamp, forventer jeg at Giorgi nærmest vil komme til at tabe kampen for sig selv, ved at lave mange fejl - som hun også har gjort i de 2 første kampe i turneringen.
Det taler for spillet:
- Normalt ville en aggressiv og risikobetonet spillestil passe rigtig godt til forholdene i Katowice, hvilket også har vist sig at være sandt for Giorgi de sidste år hvor hun er gået til finalen. Nu møder hun dog en rigtig dygtig defensiv-spiller, der er god til at skabe variation og svære vinklæer at arbejde med. Det kan ødelægge rytmen i Giorgis spillestil, og skabe mange netbolde og bolde der slås for langt eller bredt.
- Giorgi har ikke været overbevisende i sine første kampe i år i Katowice. Hun har mødt Sasnovic og Alexandrova som hun ikke burde have store problemer med. Alligevel blev hun presset hårdt af især Alexandrova, der ligesom Giorgi lavede en masse fejl. Disse gratis points kommer Giorgi ikke til at få i samme grad mod Flipkens.
- Flipkens har mødt bedre modstandere i de første runder end Giorgi, men har alligevel set skræmmende stærk ud, med to meget overbevisende sejre. Hun har servet utrolig godt, og tillod blot stærke Mitu at skabe 2 breakbolde i seneste kamp.
- Giorgi har ikke været overbevisende i egne servepartier i sine 2 første kampe, og har tilladt henholdsvis 6 og 9 breakbolde. Hun er blevet presset i de fleste af sine servepartier, og kommer nu op imod en endnu bedre spiller.
- Flipkens har gang i en fin sæson indtil videre, hvor hun bl.a. har været i finalen i Monterrey.
- Flipkens har, ligesom Giorgi, gode minder fra Katowice, hvor hun sidste sæsopn gik til kvartfinalen.
- Giorgi har ikke opnået et rigtig godt run endnu i år, og selvtilliden kan ikke være i top.
- De 2 har mødtes 2 gange før. Begge gange har Flipkens vundet i 2 sæt. Både indendørs, og i en kamp på græs som ellers burde favorisere Giorgi endnu mere. Deres indendørskamp i 2013 blev vundet overbevisende 6-2, 6-1 af Flipkens.
Det skal du være opmærksom på:
- Giorgi er normalt rigtig god her i Katowice, hvor hun 2 år i træk er nået finalen.
- Selvom Giorgi ikke er kommet godt fra start i år, så var hun det heller ikke sidste år, men kickstartede sin sæson netop her i Katowice. Hun vil være motiveret for at gøre det samme i år.
- Hvis Giorgi har marginalerne på sin side, og får held med sine til tider risikable slag, så får Flipkens meget svært ved at opretholde sin stærke defensiv, og tvinges dermed ud af sin comfort-zone.
- Selvom Flipkens har været overbevisende indtil nu i Katowice, har hun ikke mødt spillere endnu på samme niveau som Giorgi.
Markedet:
Markedet har været støt faldende på Flipkens siden de blev lagt ud, og der er stort set ikke mere værdi at hente. Jeg ville meget gerne have lagt tippet ud tidligere, men har desværre ikke haft tid.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar