Aspmyra Stadion
Spiltip af Fønix
den
12 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Varmt i kulden
Det taler for- Bodø/Glimt spiller offensivt til. De har scoret i fem ud af de 6 kampe i CL, og i hvor de ikke scorede (hjemmenederlaget til Monaco) producerede de 1,67 xG ud fra 17 skud og fik en mand udvist i 82. minut. I den seneste CL kamp spillede de 2-2 ude mod Dortmund.
- I Hauge har Bodø/Glimt en af CL's mest driblende og chanceskabende spillere, og han har evnerne til at skabe kaos i City's bagkæde, hvor den faste højreback Nunes er tvivlsom (var end ikke på bænken mod United). Lewis forventes at starte, og han havde ikke en super dag mod United i weekenden. Nunes selv er ganske offensiv, så alt i alt har Hauge forhåbentligt gode forudsætninger
- Defensivt har Bodø/Glimt til gengæld lidt problemer; de har lukket mål ind i samtlige kampe og er stadig uden en sejr. Statistikken lyder 0-3-3. Med 17,2 xG imod har intet andet hold tilladt flere xG imod end nordmændene.
- Defensivt mangler Bodø/Glimt Aleesami (CB/LB), der har startet alle CL-kampene. Erstatningen kunne være Gundersen, der har fået 2 starter og en indskiftning, men da han blev indskiftet mod Monaco trak han et direkte rødt. WhoScored mener han stadig er i karantæne, men det er ikke lykkedes med at kunne bekræfte det ud fra diverse søgninger (selv UEFAs egen side). Men det største fravær er Aleesami
- Fravær er også overskriften for City. Midterforsvaret nede på Kusanov og Alleyne, som jeg havde lidt håb om mod United, men sidstnævnte blev revet ud i pausen. Så det kan være Ake kommer ind der. Det er ikke optimalt. Gonzales på DM er stadig tvivlsom og Rodri er ikke helt oppe på niveau fra før hans skade. Så defensive en presset.
- City er klare favoritter og jeg forventer en sejr. Men flere gange de sidste to år, har City haft en tendens til at lukke mål ind, selv fra mindre hold. Selv sagesløse Exeter fik scoret i FA Cup'en da City slagtede dem 10-1. Skulle City løbe Bodø/Glimt over ende, kan nordmændene stadig få lov til at score et trøstemål.
- Bodø/Glimt er 4 point fra videre kvalifikation, så de har ingen grund til at fedtespille noget, for de skal jagte sejren. City er omvendt godt kørende i CL og kan praktisk sikre en Top 8-plads med en sejr her. At få det afgjort nu vil være praktisk for City, så de kan spare kræfter mod Galatasaray i deres hårdt pakkede program.
- Bodø/Glimt har ikke spillet en betydende kamp siden Dortmund-kampen 10. dec. Så de er rustne. Et modargument er, at de er max forberedte til denne kamp i modsætning til City
- City har evnerne til at dræbe kampen med boldomgang, og trille en 1/2-0 sejr hjem, som de fx gjorde ude mod Villarreal. Eller for to kampe siden i Newcastle, hvor de vandt 2-0 i EFL-cup'en
- Citys form er ikke imponerende. De kommer fra 4 kamp i streg uden sejr i PL. Så Bodø/Glimt kan sagtens overraske her. Leverkusen slog jo også noget overraskende City i Manchester, 2-0. Leverkusen er selvfølgelig et bedre hold.
Oddsmarked
Mange andre ligger mellem 2,33 og 2,37.
.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar