Spiltip af Jesper Møgelby
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 38-33-29%
- Betvalue
- 3110,2%
- Spilbar ned til odds
- 3,45
- Rigtig/forkert
Betting tip
Sam Allerdyce's tropper ligger med nul point i den nederste del af tabellen, så de er pisket til at hive alle tre point hjem i dette opgør. I forrige duel mod Sunderland var holdet bedst i store dele kampen, men et dårligt forsvar og misbrugte chancer (læs: evt. manglende selvtillid) afgjorde udfaldet. Derudover forvred deres bedste angriber, Benni McCarthy, sin ankel er tvivlsom mod West Ham. Så hvad gør det hold, der tørster efter succes? Jo, man bliver selvfølgelig nødt til at have nogle sejre og mål på kontoen, hvilket præcis viste sig at være Allerdyce's idé, da han stillede op mod Gillingham med bl.a. Givet, Gamst Pedersen og N'Zonzi samt også Kalinic, Dunn og Olsson, der alle kan være startere mod West Ham. Det gav en flot 1-3 sejr, men desværre kan det også give sig til udtryk via træthed i benene til disse spillere. Problematisk er det nemlig, at både Di Santo, Nelson, Reid, Emerton er fraværende, og ydermere er Grella og Dunn næppe klar til 90 minutters fodbold på Premier League-niveau grundet manglende spilminutter og småskader.Konklusionen er, at selvom det absolut ville være en tåbelig idé at afskrive Rovers i denne fight (bemærk, at de trods spillets retning er favoritter), så har de alvorlige problemer for tiden. Der skal meget snart nogle point på kontoen, hvis de ikke skal ligge og kæmpe om nedrykningspladserne.
Trupnyt
Nyindkøbet Pascal Chimbonda (forsvar) kunne godt se ud til at besætte en startplads allerede, idet Stephen Warnock er blevet solgt til Villa, og Nelson (forsvar – fast) samt Emerton (forsvar – reserve) er skadede. Derudover mangler Di Santo (angriber – fast), Steven Reid (midtbane – fast/reserve) og Michel Salgado (forsvar). Til gengæld er Benni McCarthy alligevel blevet klar trods en slag på anklen i forrige weekend.
Trup
Robinson, Jacobsen, Samba, Givet, Chimbonda, Diouf, Andrews, N'Zonzi, Pedersen, Dunn, McCarthy, Roberts, Kalinic, Olsson, Brown, Grella, Hoilett
Forventet startopstilling (4-4-2)
Robinson
Jacobsen – Samba/Warnock – Olsson/Nelson – Givet
Diouf – Andrews – N'Zonzi – Gamst Pedersen
Kalinic - Roberts
West Ham
Samme, aften som Blackburn var i aktion, var også West Ham det, da de måtte bruge forlænget spilletid, før de havde gjort det af med Millwall. Kampen, der desværre bød på alvorlige uroligheder mellem holdenes fans og politiet, gav plads til flere af de unge talenter, som The Hammers har i truppen. Jack Collison, Zavon Hines, James Tomkins, Junior Stanislas, Frank Nouble og Josh Payne fik således alle spilminutter, hvilket gav hvile til bl.a. Upson, Noble, Collins og Jimenez. Ikke desto mindre fik en uhyre vigtig spiller som Carlton Cole næsten fuld tid, og det kan betyde en øget træthed for ham. I forvejen bliver han en nøglespiller i denne kamp, idet hans styrke og evne i luftrummet kan komme til at straffe Blackburn, hvis både Nelson og Samba ikke bliver klar.
Manager Gianfranco Zola går en stor opgave i møde, når han efter tirsdagens rædseslsscener på Upton Park skal have sine spillere indstillet på en hård og fysisk opgave mod Rovers. Det mentale kan spille en afgørende negativ rolle for mandskabet, der ellers ser ud til at være et enkelt niveau over deres modstander for tiden. De spillede helt lige op med topholdet Tottenham i weekenden, og kun en vanvittig tilbageaflevering fra Cole til Defoe og en elendig boldhåndtering af Spector gjorde udfaldet.
Trupnyt
Dean Ashton (angiber – fast) er stadig ude, og ligeledes er Luis Boa Morte (angriber – reserve) og Valon Behrami (midtbane – reserve) det. Herita Ilunga (forsvar – reserve) er tvivlsom, men til gengæld er James Tomkins (forsvar – reserve) fit igen.
Trup
Green, Faubert, Upson, Collins, Gabbidon, Spector, Kovac, Noble, Parker, Collison, Dyer, Stanislas, Jimenez, Cole, Tomkins, Payne, Kurucz, Hines
Forventet startopstilling (4-4-3)
Green
Faubert – Collins – Upson – Spector
Noble – Parker – Collison
Jimenez – Cole – Stanislas
2008/2009-statistik
Blackburn hjemme: 6-7-6 Målscore: 22-23
West Ham ude: 5-7-7 Målscore: 19-23
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar