Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 10%
- Betvalue
- 5145%
- Spilbar ned til odds
- 10,00
- Rigtig/forkert
Historien taler sit eget tydelige sprog. Årets pokalfighter skal oftest findes blandt de hårdtarbejdende centrale midtbanespillere, og hos gæsterne må Martin Retov være et af de bedste bud...
Hermed en oversigt over de seneste 10 års pokalfightere:
2011: Mikkel Thygesen
2010: Nikolaj Stokholm
2009: Thomas Augustinussen
2008: Samuel Holmén
2007: Johan Absalonsen
2006: Carsten Fredgaard
2005: Johan Elmander
2004: Hjalte Bo Nørregaard
2003: Kasper Dalgas
2002: Lars Jacobsen
Vi kan altså konkludere at årets pokalfighter de seneste 4 år er blevet fundet på den centrale midtbane, og vi kan ligeledes konkludere at der ikke har været de store overraskelser i de 4 vindere, der alle må siges at være inbegrebet af "fightere".
Går vi lidt længere tilbage i tiden så kan vi se at det en enkelt gang er lykkes en back (Lars Jacobsen) at vinde titlen, medens 2 angribere (Kasper Dalgas og Johan Elmander) ligeldes har haft held til at blive kåret. Dermed kan man ikke sige det er stensikkert at vinderen skal findes blandt de centrale midtbanespillere, men det er mest sandsynligt.
Andre gode bud kunne være Martin Spelmann, ligeledes fra Horsens. Der er dog stor tvivl om hvorvidt han er i stand til at spille, og hvis han ikke bliver sin skade kvit så er det er ganske fint plus for dette spil.
Dame N´doye hos FCK kunne være et bud, da han til trods for sin position i angrebet ofte er en mand der går til den. Hos FCK ser jeg også Thomas Kristensen som et godt bud, primært fordi han spiller central midtbane, men ligesom med Spelmann så er det langtfra sikkert at "TK" starter inde.
Martin Retov til odds 14.50 er helt afgjort det bedste spil i mine øjne, hvis vi skal spille på en Horsens spiller. Martin kæmper altid røven ud af bukserne og er typen der går forest. I en finale i parken, så hersker der slet ingen tvivl hos mig om at han vil være 100 % tændt og klar på opgaven, og han vil gøre alt hvad der står i hans magt for at Horsens kan løfte pokalen efter de 90 minutter.
Martin spiller på den centrale midtbane og spiller helt sikkert samtlige 90 minutter (+ eventuel ekstratid) medmindre han bliver skadet, eller man af taktiske årsager er nødtil at hive ham ud.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar