Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 40-60%
- Betvalue
- 2108%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Superliga, Aalborg.
Aftenens kamp står mellem 2 hold som traditionelt har det svært mod hinanden, det er normalvis kampe som har en høj scoringsfrekvens og dette har bookmakerne luret. Jeg har dog i stedet valgt at fokusere på Betsafes special spil på at kampen ikke får mere end 24,5 frispark. Jeg har taget et dyk i statistikkerne for denne sæson og fundet frem til at Aab endnu ikke har været involveret i kampe som er kommet over 23 frispark og at FC Midtjylland kun 1 gang har været over denne grænse. Dette var i deres seneste kamp mod Brøndby IF hvor man begik et hav af frispark for at bremse Brøndbys hurtige folk fremme samt mod fysiske stærke Zohore. Statistisk peger det altså i retning af at kampen ikke bliver så hårdtspillet. Samtidig med er der en forskel på når FC Midtjylland stiller med Marco Larsen i stedet for Petter Andersson, da svenskeren er en langt mere aggresiv type og dermed begår flere frispark.
AaB har følgende frispark (Aab førstnævnt)
Kamp 1 = 12 - 9
Kamp 2 = 11 - 7
Kamp 3 = 7 - 4
Kamp 4 = 10 - 13
Kamp 5 = 7 - 7
FCM har følgende frispark (FCM førstnævnt)
Kamp 1 = 15 - 7
Kamp 2 = 10 - 10
Kamp 3 = 11 - 12
Kamp 4 = 10 - 9
Kamp 5 = 18 - 12
Kampens dommer
Peter Kjærsgaard-Andersen er aftenens dommer, han er ny i superligaen i denne sæson og debuterede i OB-Viborg hvor der blev fløjtet 25 frispark i en kamp som ellers indeholdte 5 gule kort og 6 scoringer samt brutale tacklinger fra blandt andet Christopher Poulsen (Skadede Kadrii)
AaBs trup
1 Nicolai Larsen,
2 Patrick Kristensen,
3 Jakob Ahlmann,
4 Lasse Nielsen,
7 Anders Due,
8 Rasmus Würtz,
9 Thomas Augustinussen,
14 Mathias Wichmann,
17 Kasper Kusk,
18 Anders K. Jacobsen,
19 Søren Frederiksen,
20 Henrik Dalsgaard,
21 Kasper Risgård,
22 Carsten Christensen,
23 Nicolaj Thomsen,
26 Rasmus Thelander,
32 Kasper Pedersen
33 Lukas Spalvis.
FC Midtjyllands trup
1. Jonas Lössl
3. Kolja Afriyie
6. Jesper Lindorff Juelsgård
9. Morten 'Duncan' Rasmussen
11. Danny Olsen
14. Jakob Haugaard
15. Jesper Lauridsen
18. Erik Sviatchenko
19. Marco Larsen
23. Frank Kristensen
26. Patrick Banggaard
27. Pione Sisto
28. André Rømer
32. Kristian Bak Nielsen
33. Paul Onuachu
35. Frederik Møller
40. Musefiu Ashiru
43. Izunna Uzochukwu
44. Sylvester Igboun
Mere info:
http://fodbold.aabsport.dk/nyheder/2013/08/spalvis-kan-faa-aab-debut.aspx
http://fcm.dk/nyheder/truppen-mod-aab-0
http://www.superliga.dk/superligaen/ligaprogram.html
http://www.bold.dk/nyt/Optakt-AaB-FC-Midtjylland
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar