18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

World Group - Playoffs: Frankrig slår Tyskland: kommentar

Hej Lars!

Selvfølgelig farligt at begynde at argumentere for tysk sejr taget i betragtning at Frankrig (nærmest) fører 1-0 inden start via deres double Llodra/Benneteau ;)

Jeg er lige ved at sige, at havde Haas været med, ja, så havde jeg spillet den her, for han er godt nok dårlig for tiden. Og slet ikke gearet til indoor tennis i øjeblikket, som jeg ser det. Men okay. Han slås sikkert med en skade, som han tit gør.

Becker undervurderes. Og det er hans chance. Jeg tror heller ikke han vinder. Men der kan komme skader mm, og falder Monfils og slår benet bare en af de 30 gange han plejer at falde i løbet af en kamp, ja, så er Tyskland måske pludselig inde i opgøret igen.

Og så holder jeg også Kohlscreiber som et meget farlig kort mod alle franskmænd uanset om de så kan slamdunke. Synes ikke Tsonga overbeviser i øjeblikket.

Det kræver lidt spekulative tanker grænsende til de konspiratoriske at se Tyskland vinde her. Men sagde man vist nok også inden Kohly vandt DC-kampen mod Verdasco ude.

Mvh
AIH
Denne tråd er relateret til World Group - Playoffs

Tilføj kommentar