18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Løgstør IF-FC Djursland (01/10)

Tommy Shearer har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:Danmarksserien pulje 3.

Løgstør bliver ved med at skrabe pointene sammen, sidst fik de et point mod et stærkt Hobro "2"-mandskab, som havde spillere som Jens Gjessing, Eno Hald Møller samt Emil Antonsen med.

Træner, Kenneth Cortsen, har stort set alle spillere til rådighed og kan igen mønstre stærkeste opstilling. Der er i øvrigt ingen karantæner hos hjemmeholdet.

Udeholdet fra Djursland har imponeret stort på det seneste via enormt hårdt arbejde, og det har båret frugt. De har fået 7 point ud af de seneste 4 kampe, dog har sejrene været over bundholdene Aars og Esbjerg. Eet point mod Århus Fremad.

Til dagens kamp har de 2 stamspillere i karantæne samt Jacob Thorsted. Der er stadig tvivl om deres nok største talent, Rune Mønster. Holdets bedste spiller Joakim Godtfredsen er stadig ude og har været det hele sæsonen.

Løgstør har imponeret og har vist at de hører til i rækken, nærmere betegnet lige over nedrykningsstregen. De får ikke bedre muligheder for at slå en af nedrykningskandidaterne, som mangler 5 vigtige spillere - Odds 1,75 hos Betsafe er ganske fint.
Denne tråd er relateret til Løgstør IF - FC Djursland

6 Kommentar

Tilføj kommentar