18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Forenede Arabiske Emirater - Manchester City

Forenede Arabiske Emirater - Manchester City

Spil: Over 2,5 mål
Odds: 1.80
Vurdering O/U: 60/40
Betvalue: 108,00 %
Bookmaker: Expekt.com

En af de sjovere og anderledes venskabskampe spilles torsdag eftermiddag i Abu Dhabi.
Manchester City er taget til mellemøsten for at ”pleje” de pengestærke sponsorer og de trætte Premier League-ben.

City-truppen er dog lang fra hel, da flere af profilerne er rejst med deres respektive landshold. Mark Hughes har da også udtalt, at han vil give de yngre spillere muligheden. Stamspillerne skal have hvile, og ellers bare skrive nogle autografer mellem træningspassene til de mange ventende fans.

Turen er som nævnt, lige så meget en ”forretningsrejse” som en træningstur. Og hvad er bedre reklame end offensiv målsøgende fodbold i 90 minutter på et prop fuldt stadion i Abu Dhabi.

Hjemmeholdet fra de Forenede Arabiske Emirater (FAE/UAE) vil stensikkert også komme med selvtillid til denne kamp. Hjemmebanen er udsolgt til sidste plads (26.000), hvilket på de her kanter godt kan være ganske sjældent. Derfor må man forvente et topmotiveret landshold, komme tromlende mod et reserve spækket City-mandskab hvor lysten til at spille og vise manageren hvad man kan bestemt må være tilstede.

Håbet og pilene peger på offensiv tju-bang fodbold, og er det tilfældet er over 2,5 mål ganske fint betalt.

Tilføj kommentar