18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Barcelona-Alser Puerto Sagunto (25/09)

Kenneth Bech har lagt en analyse op på denne kamp.Analysens indledning:De forsvarende spanske mestre og CHL mestre fra Barcelona har fået en god start på denne sæson med 2 sikre sejre.

Deres forsvar har stået sublimt sammenhold med deres angreb har fungeret upåklageligt. Offensiven er måske styrket med fløjen Juan Garcia tilbage - han bliver testet inden kampen. Ellers har de beholdt stammen fra sidste sæson. Begge deres kampe er gået under linjen med 35-23 (Anaitasuna) og 34-23 (La Rioja). Tendensen er dog generalt at dette spread klares på hjemmebane. Sidste sæson endte de samlet med et snit på 59,33 mål i deres kampe, hvorimod de hjemme havde et snit på 61,4.

Alser Parc Sagunto er startet med 2 nederlag mod Granollers (30-34) og Cuenca (25-26). Granollers er et hurtigt spillende mandskab og en fin pejle pind, hvorimod Cuenca har fokus på defensiven. Deres kampe havde et snit på 56,57 mål pr kamp sidste sæson. Ude var snittet 57,47 mål pr. kamp.

Tendensen har været rimelig klar mod hold fra den absolutte top har topholdet som regel trukket fra på deres egen bane rimelig tidligt og dannet præcedens for mange mål. Begge kampe gik over linjen sidste sæson.

Det ligner en hurtig afgørelse fra Barcelonas side, og så kan det meget vel blive mål bytteri i den sidste halvdel af kampen. Begge hold kan lide at spille hurtigt og det er forventet at Barcelona vil løbe en del kontraer.
Denne tråd er relateret til Barcelona - Fertiberia Puerto Sagunto

Tilføj kommentar