18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Hvilken klub rykker ned - Superligaen

91 kommentarer
6 Visninger
Hey

Jeg ved, at der allerede findes en tråd om nedrykningen fra Superligaen, men den er lang og til dels outdated, da der er sket en hel del i ligaen de seneste måneder.

Hvilke to hold må forlade Superligaen; Silkeborg, Horsens, Brøndby eller et helt fjerde?

Silkeborg og Horsens har på papiret de letteste kampe i slutfasen, mens Brøndby næsten kun skal møde tophold som FCK, FCN og AaB. Derudover har Brøndby tre udekampe, mens SIF og ACH kun har to.

Restprogram for de tre hold:

SIF:
EfB (H)
FCN (H)
ACH (U)
FCM (H)
OB (U)

ACH:
RFC (H)
EfB (U)
SIF (H)
SE (U)
BIF (H)

BIF:
OB (U)
FCK (H)
AAB (U)
FCN (H)
ACH (U)

Umiddelbart ser Brøndbys program skræmmende ud. Jeg har svært ved at se, at Vestegnen skraber mere end 4-5 point sammen. Og det kræver en sejr i Horsens i sidste runde.

Horsens kan med lidt held skrabe 6-7 point sammen, mens Silkeborg får det ligeså svært som Brøndby.

Formen på de tre hold er i mine øjne nogenlunde lige.

Dermed tror jeg, at Brøndby og Silkeborg må en tur ned. Måske får Brøndby et endnu hårdere fald og ender i Danmarksserien, men det får vi svar på i løbet af en uges tid, hvor aktieemissionen er slut.

Bookmakerne er nogenlunde enige om, at SIF, ACH og BIF skal dele nedrykningspladserne mellem sig. Dansk Tipstjeneste odds 1,48 på at Silkeborg rykker ud, mens Brøndby giver odds 1,6 og Horsens 1,85. Betsafe har odds 1,5 på Silkeborg og 1,8 på henholdsvis ACH og Brøndby.

Hvordan ser i slutningen af Superligaen 12/13?
Hvem rykker ned, og hvorfor?
Er der værdi i at spille på for eksempel Brøndby eller Horsens som nedrykker?

Morten Crone, fodboldredaktør på BT, mener også, at SIF og BIF trækker sorteper: http://www.sporten.dk/superlig…


91 Kommentar

Tilføj kommentar