18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Vejret, forslag til betxpert

Er kommet til at tænke på noget der jo egentlig ofte har betydning i større eller mindre grad for os bettere. Det er vejret rundt om i verden, hvor begivenhederne finder sted.

Eksempelvis i dag i Formel 1, Silverstone, får vi kraftig regn, lidt regn, tørvejr osv. Det kan sagtens skubbe procenterne til den ene eller anden side. Mange tenniskampe er afhængig af vejret. Bliver det en dag med mange småbyger og afbrydelser, hvem har det bedst med det.
Så er der golf, stormer det på en åben bane, siler det ned. Hvilke spillere spiller bedst i blæst osv.
Om vinteren kan det være om det sner meget, blæser ved skiskydning osv. Det kan også få betydning. Ikke at jeg er ekspert, men alligevel.

Og sådan kunne man jo blive ved, ved mange sportsgrene og sportsevents. Og det foregår jo rundt i hele verden, og jeg synes faktisk ofte det er svært at finde vejrudsigter for de enkelte områder. Eksempelvis i dag for Silverstone banen i England, osv.

Et tip til fremtiden på Betxpert kunne være en vejrtjeneste, måske i samarbejde med dmi, eller det private vejr2, hvor man ikke skal tænke så meget over hvor i verden det egentlig spilles, køres osv. Men mere en vejrtjeneste, hvor vejrudsigten for de 2 timer formel1 løbet køres er, og så ellers lige meget om vejret ½ døgn før osv. Og ligeledes med tennisturneringer, golfturneringer, osv osv. Selvfølgelig kan man ikke sætte op for alle ligakampe i fodbold osv. Og det har jo heller ikke den store betydning. Og indendørs tennisturneringer er jo også irrelevante med vejrudsigter. Men kan i følge mig? Og kan andre? eller er det bare mig der er for doven til selv at finde vejrudsigterne frem fra hele verden :)

MVH
Hans

1 Kommentar

Tilføj kommentar