18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

MMA-ballade: Når dårlig journalistik bliver taget seriøst

1 kommentar
4 Visninger
Børn og unge slår til hinanden og uddeler sågar spark og smider hinanden rundt i judo-, karate-, og taekwondo-klubber landet over. Og det uden, at det har skabt den store debat eller bekymring om disse unge kampsport-udøvere.

Faktisk har der mest været mest fokus på de positive aspekter ved at hive unge i belastede områder ind i bokseklubber, der roses for det sociale ansvar.

Men MMA (Mixed Marcial Arts) er en relativ ny sportsgren, som de færreste har kendskab til og som ser ganske voldsom og ekstrem ud.

Så fremfor at se på de mange slag til bøtten i bokseklubberne eller cirkelspark i karateklubber, så har Kristelig Folkeblads Christian Birk valgt at tage udgangspunkt i MMA og tage debatten under overskriften "Børn dyrker brutal kampsport".

http://www.etik.dk/artikel/538…:Hverdagsetik--Boern-dyrker-brutal-kampsport

Det er dårlig journalistik og virkelig elendig research, da der netop ikke er MMA-turneringer eller kampe for unge under 18 år.

I de forskellige motionsklubber tilbydes der træning i MMA-teknik til børn og unge ned til 12 år, med sikkerhedsudstyr og sparringspuder.

Så Kristelig Dagblads vinklingen er helt skæv, når man kunne have hevet fat i f.eks bokseklubber eller Dansk Karate Forbund, der afholder stævner i ungdomsrækkerne, fremfor at skabe et skræmmebillede om denne farlige nye MMA-sportsgren.

I artiklen kommer Hans Henrik Knoop, lektor ved Danmarks Pædagogiske Universitet, med nogle uheldige udtalelser, der enten viser, at han ikke er bekendt med sportsgrenen eller ganske enkelt har en usædvanlig holdning til kampsport generelt.

Siden artiklen har flere i MMA-miljøet forsøgt at forklare, at der hverken er kamptræning eller MMA-kampe for unge under 18 år, og debatten blev bl.a taget op i Aftenshowet.

Berlingske har som opfølgning i denne artikel givet et mere retvisende billede af MMA-træningen til unge:

http://www.b.dk/nationalt/real…

Jeg har kontaktet både Christian Graugart og Kristelig Dagblads Christian Birk, der skal have respekt for at ville svare på min kritik, men han fastholder, at han har givet en nuanceret fremstilling.

Nu er Christian Birk kun praktikant, men derfor er det endnu mere bekymrende, at justitsminister Karen Hækkerup har nedsat en arbejdsgruppe, "der skal se nærmere på de nye kampsportsformer og vurdere, om der er behov for regler på området og i givet fald udarbejde et udkast til regelsæt.”

Og lige for en god ordens skyld, så handler MMA ikke om at lemlæste hinanden, men man lærer derimod stor respekt for modstanderen, som skal overvindes med taktik, hurtighed, styrke, præcision, udholdenhed og ikke mindst teknik.
Og der er regler og sikkerhedshensyn, som i alle andre kampsportsgrene.

1 Kommentar

Tilføj kommentar